Študija Svetovne zdravstvene organizacije je pokazala, da imajo najdaljšo življenjsko dobo na svetu Japonci. Njihova življenjska doba naj bi segala do 86. leta in več. Po nekaterih ameriških raziskavah pa se z dolgo življenjsko dobo lahko pohvalijo tudi Evropejci, in sicer prebivalci v naravo odmaknjene državice Andore. Povprečna starost Andorcev naj bi bila 85 let.
Stoletniki iz otočja Okinawa
Japonci so nasploh znani po tem, da dosežejo visoko starost. Ključ do uspeha je zdrav način življenja, primerna in uravnotežena prehrana ter izogibanje stresu. Sploh najvišjo starost naj bi dosegli prebivalci japonskega otoka Okinawa, ki naj bi živeli tudi do sto let. Njihova značilnost pa ni samo dolga življenjska doba, ampak tudi dobro zdravje in odlična telesna kondicija, saj so tudi pri visoki staorsti še vedno polni energije in zagona.
Zanimivo je, da njihova skrivnost ni v odrekanju hrani in strogem vadbenem načrtu, ampak preprost življenjski slog, brez različnih omejitev in striktnih načel. Poleg tega zelo redko zbolijo za rakom ali drugimi, v zahodnem svetu pogostimi obolenji, kot so kardiovaskularna obolenja. In kakšen je ključ do uspeha?
Veliko zelenjave in sadja ter čim manj težke hrane
Prebivalci Okinawe prisegajo na vegetarijansko hrano, ki vsebuje veliko zelenjave, rib, soje, tufuja, morskih alg in zmerne količine koristnih maščob. Pomembno je tudi, da je hrana pridelana doma. Poleg hrane je pomembno tudi gibanje. Prisegajo na vrtnarjenje, hojo in lažje oblike borilnih veščin. Ključno po njihovem mnenju pa je izogibanje stresu. Verjetno pa so prebivalci Okinawe obdarjeni tudi z dobrimi genskimi zapisi.
Kaj je na jedilniku prebivalcev otočja Okinawa?
Zelenjava, sadje in semena tvorijo 72 odstotkov njihove prehrane. Soja in morske alge 14 odstotkov, ribe 11 odstotkov, meso in jajca 3 odstotke. Na dan zaužijejo približno 1100 kalorij, uživajo pa živila z malo kalorijami in maščobami. Pijejo tudi veliko različnih čajev, predvsem kurkumov čaj. Uživajo tudi alkohol, vendar v zmernih količinah (moški spijejo največ dva kozarca na dan in ženska največ en kozarec).
Njhove obroke v osnovi tvorijo ogljikovi hidrati, zelenjava in sadje, flavonoidi, hrana, bogata s kalcijem in omega-3 maščobnimi kislinami, za pripravo jedi uporabljajo laneno olje.
Kaj pa v Andori?
Tudi prebivalci Andore prisegajo na preprost življenjski slog. Pomemben se jim zdi stik z naravo ter kakovostno in zdravo življenje. Bistveni sta zdrava prehrana in telesna vitalnost, ki jo dosegajo predvsem s planinarjenjem.
Dolgo živijo tudi Kubanci
Dolgo življenjsko dobo naj bi imeli tudi prebivalci kubanskega otoka Villa Clara, kjer je povprečna življenjska doba za dve leti daljša kot drugje na Kubi. V ameriško raziskavo so vključili 54 stoletnikov, prebivalcev otoka Villa Clara. Ugotovili so, da je bilo večina stoletnikov popolnoma telesno in duševno zdravih. In kaj je njihov ključ do dolge starosti? Odgovor je enak kot pri prebivalcih Okinawe in Andore: zdrav in preprost življenjski slog, zdrava in uravnotežena prehrana ter gibanje. Zanimivo pa je, da nihče ne uživa alkohola, pijejo pa kavo in kadijo cigarete. Imajo pa še en nasvet: veliko seksajte tudi v poznejših letih!
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV