A prebavni sistem ni edini predel telesa, ki mu lahko škodujejo nevarne bakterije, kot je E. Coli in druge. Veliko mikrobov in bakterij se lahko zadržuje tudi na filtrih v zračnikih in klimah, še posebej v prostorih, kjer je veliko vlage in so visoke temperature. Te lahko prinašajo težave z dihanjem, včasih pa tudi težave s kožo, še posebej, če je poškodovana zaradi sonca ali česa drugega.
Kljub nekaj nevarnostim, ki jih prinašajo poletne razmere, je seveda zagotovo vredno iti v svet in se zabavati. A morda vam prav pridejo nasveti, ki so jih zapisali na spletni strani CNN Health.
Ne lulajte (ali kakajte) v bazenu
Pekoč občutek oči, ko gledate pod vodo v bazenu, ni posledica klora. Vendar pa seča, fekalij in pota, ki jih v bazen izločajo plavalci in reagira s klorom ter tvori kloramine spojine, ki delujejo kot poper. Hkrati nastanek teh spojin pomeni, da v vodi ostane manj klora, ki uničuje škodljive bakterije, kot je E. Coli. Kloramine spojine lahko dražijo tudi dihalne poti, če se na primer v zaprtih bazenih sprostijo v zrak. Sprožijo lahko celo napade astme.
''Resnično priporočamo, da v bazenu ne lulate ali kakate v vodo. Pred vstopom v bazen pa se stuširajte,'' svetuje vodja ameriškega programa za varno kopanje na Centru za nadzor in preprečevanje bolezni Michele Hlavsa. Tudi, če je klora dovolj, še vedno obstaja možnost, da ta ne uniči vseh bakterij. Parazit imenovan cryptosporidium, ki povzroča drisko, v klorirani vodi preživi tudi do 10 dni in je povezan z 54 odstotki izbruhov okužb v bazenih in vodnih parkih. ''Da bi se obvarovali pazite, da ne požirate vode v bazenu,'' še svetuje Michelle Hlavsa.
Previdno na pikniku
Piknika brez mesa si mnogi niti ne predstavljajo. A do največ zastrupitev na piknikih prihaja ravno pri uživanju mesa.''Ljudje radi na piknik prinesejo še zamrznjeno meso in ga vržejo na žar še preden se dobro odtaja. Zato se lahko zgodi, da meso ni dobro preprečeno in to predstavlja največje tveganje,'' je pojasnila Wilkinsonova. Govedina in svinjina bi morali biti kuhani ali pečeni na 70 stopinj Celzija, piščanec in puran pa na 75 stopinj Celzija, pojasni.
Seveda se bakterije lahko skrivajo tudi v veliki skledi krompirja ali solati iz testenin. Tudi živila, kot so krompir, testenine in jajca – ne majoneza – lahko predstavljajo dobro podlago za razvoj bakterij. Prav zato poskrbite, da ta hrana ostane ohlajena vse do serviranja.
Bakterije v sladoledu
Težava, ki se lahko pojavi pri številnih nepravilno očiščenih napravah za izdelavo sladoleda, je okužba z bakterijo listerijo. ''Listerija je resnično zahrbten patogen, ki lahko živi tudi na nižjih temperaturah v priljubljenih napravah za sladoled,'' pove Wilkinsonova. Okužba z bakterijo listerija povzroči povišano telesno temperaturo, bolečine v mišicah, še posebej nevarna pa je za nosečnice, ki lahko zaradi nje celo splavijo. A k sreči je osveščenost glede te bakterije že precej velika, zato je tudi okužb manj. Če se že odločite za nakup sladoleda iz avtomata, pa povprašajte, kdaj je bil avtomat nazadnje očiščen.
Opekline kože
Sončne opekline se morda zdijo kot lep spomin na dan preživet na plaži. A v resnici bi nanje morali gledati kot na poškodbo kože. Pri nekaterih se celo pojavijo hudi mehurji in se koža lušči. ''Luščenje kože lahko privede tudi do hude infekcije kože. Še bolj nevarno pa je povečano tveganje za razvoj melanoma, če pretiravamo s sončenjem,'' pojasni dermatologinja dr. Cameron K. Rokhsar. Še posebej je kožo treba paziti v otroštvu in najstniških letih. Študija leta 2014 je pokazala, da imajo belje, ki so utrpele pet ali več hudih sončnih opeklin (pojavijo se mehurji) v najstniških letih, imele za kar 68 odstotkov povečano tveganje za razvoj melanoma- najbolj smrtonosne oblike kožnega raka.
Umazani filtri v prezračevanju in klimatski napravi
Ko klimatske naprave v vročih poletnih mesecih nenehno delajo, se na filtre usede prah, plesen in onesnažen zrak. Ne samo, da to zmanjša učinkovitost klimatske naprave, prinaša tudi zdravstvena tveganja. ''Ljudje, ki imajo že težave z dihali – ljudje z alergijami, boleznimi dihal – bodo to še posebej občutili,'' pove Abby Brokaw, direktorica ameriškega združenja za pljučne bolezni. Prav zato je pomembno, da filtre redno čistimo in jih menjamo na vsake tri mesece, svetuje. Pri menjavi pa bodite previdni, da ne vdihavate plesni in bakterije na njih. ''Predlagam, da pri menjavi filtrov uporavljate rokavice in masko,'' doda.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV