Dobro vemo, da živali za zaznavanje primernega partnerja za parjenje uporabljajo fermone, znanstveniki pa menijo, da imajo ti podobno vlogo tudi pri ljudeh. Tako naj bi prav pri poljubljanju, ko se partnerju najbolj približamo, najbolje zaznavali ali je partner primeren za parjenje ali ne.
Prve dokaze o tem je prinesla raziskava, ki jo je pred desetletjem opravljal znanstvenik Claud Wedekind. V njej so ženske vonjale majice moških in ocenjevale, katera jim najbolje diši. Ob primerjavi DNK žensk in moških, so strokovnjaki ugotovili, da svoj najljubši vonj niso izbrale naključno. Bolj jim je bil prijeten vonj moških z drugačnim histokompatibilnim kompleksom - skupek genov pomembnih za imunski sistem – zaradi česar je manj možnosti, da bi se na plod prenesle genske bolezni. Strokovnjaki tako menijo, da je poljubljanje podzavestno preverjanje ali je partner primeren za parjenje ali ne, še preden vanj vložimo več časa in energije.
Zakaj se to pogosteje dogaja ženskam kot moškim, pa je pojasnila vedenjska raziskava, ki so jo opravili na Univerzi Albany leta 2007. Pokazala je, da so poljubi ženskam veliko bolj pomembni kot moškim. Le malo žensk bi se spustilo v spolni odnos brez tega, da bi se prej s partnerjem poljubljale, medtem ko moški s tem nimajo težav. Moški bi poleg tega pogosteje seksali z žensko, ki se ne poljublja tako dobro. In ker so prav ženske tiste, ki na koncu izbirajo moškega, so pravzaprav te razlike smiselne.
Moški ljubijo francoske poljube
Ista raziskava je še pokazala, da imajo moški raje francoske poljube, kot ženske. Strokovnjaki predvidevajo, da je to posledica tega, da slina vsebuje testosteron, kar lahko dvigne ženski libido. Poleg tega moški s francoskim poljubom od ženske prejmejo estrogen, preko katerega 'preverjajo' plodnost ženske.
Poljubljanje nas osrečuje
Pri poljubljanju pa ne gre le za parjenje, ampak se poljubljamo tudi zato, ker se ob tem dobro počutimo. Med dotiki ustnic se namreč sprošča hormon sreče oksitocin, ki zmanjšuje stres in povečuje socialno vez. Tako ni nenavadno, da so študije pokazale, da so pari v dolgoletnih zvezah, ki se še vedno pogosto crkljajo, objemajo in poljubljajo bolj sreči in zadovoljni, kot tisti, ki so na to 'pozabili'. Tako evolucionarna biologinja Helen Fischer iz ameriškega združenja za napredno znanost meni, da ima poljubljanje tri funkcije:
- povečuje spolno slo (testosteron v slini),
- zbuja romantično ljubezen (dopamin in drugi hormoni) in
- povzročanje navezanosti (oksitocin).
V vseh kulturah se ne poljubljajo
V vseh kulturah se pari ne poljubljajo. Nekatera južno afriška plemena tako dotike z ustnicami zamenjujejo z drugimi kontakti, kot so lizanje obraza, vohanje, sesanje, pihanje in dotikanje obraza. Na ta način naj bi prav tako preverjali primernost partnerja. Kljub vsemu pa to kaže še na to, da poljubljanje ni le biološko, ampak tudi kulturno pogojeno. Tako ni nenavadno, da se ponekod v pozdrav poljubljajo z enim ali dvema ponekod s tremi poljubi.
Če se boste naslednjič ponovno spraševali, kaj je šlo narobe, zakaj vam nekdo, ki bi vam po realnih parametrih moral biti všeč, pač ni in zakaj se spet z drugim zdijo kontakti tako naravni in preprosti, se spomnite, da morda tisti rek, da med partnerjema mora biti neka kemija, ni čisto iz trte izvit.
Brigiti lahko svoje vprašanje o ljubezni in odnosih zastavite na forumu Vprašajte Brigito.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV