Vizita.si
Ne dovolite, da krvavitev dlesni privede do izgube zob!

Zdravje

Preprečite, da bi zaradi težav z dlesnimi nekega dne ostali brez zob

L.E.
22. 12. 2014 08.37
0

Da bi še dolgo imeli zdrave zobe in dlesni, morate redno in čim bolj učinkovito odstranjevati zobne obloge. Njihovo nabiranje lahko sicer sčasoma povzroči celo nastanek hujših težav.

parodontax
parodontax FOTO: iStockphoto

Težave z dlesnimi in posledično zobmi se lahko pojavijo, ker zobnih oblog ne odstranjujemo dovolj učinkovito. Ta lepljiva plast bakterij se nabira in draži dlesni, dokler se ne vnamejo. Prvi znak težav je krvavitev. Zdrave dlesni nikoli ne zakrvavijo. Če se to zgodi, vam je telo poslalo opomin, da morate začeti obloge odstranjevati bolj temeljito. Sicer se lahko sčasoma pojavijo težave z dlesnimi, ki se lahko v najslabšem primeru končajo celo z izpadanjem zob. In šele ko boste brez zob, boste ugotovili, da so zlata vredni in vam bo žal, da niste prej zanje skrbeli bolje.

Naj vaši zobje za vedno ostanejo tako lepi.
Naj vaši zobje za vedno ostanejo tako lepi.FOTO: iStockphoto

Namesto da bi se morali s težavami spopadati, jih raje poskušajte preprečiti. Zobe najmanj dvakrat dnevno temeljito oščetkajte, a s ščetko, kot je ščetka parodontax®, ki učinkovito pomaga odstraniti zobne obloge, čeprav je zelo mehka. Na vsake tri mesece jo morate zamenjati, saj postane vsaka krtačka, ko je obrabljena, ravno tako pregroba, hkrati pa je polna bakterij. Da bi odstranili čim več umazanije, nato uporabite še zobno nitko, s katero očistite medzobne prostore, kamor s ščetko ne morete seči, kot tudi antibakterijsko ustno vodo, ki vsebuje klorheksidin, sestavino, ki najbolj učinkovito odstranjuje bakterije, iz katerih so sestavljene zobne obloge. Vsebuje jo tudi dnevna ustna voda parodontax®, zato z njeno vsakodnevno uporabo odstranite trikrat več oblog med zobmi, kot bi jih samo s ščetkanjem in nitkanjem.

Prvi znak, da morate začeti bolje skrbeti za zobe: krvavitev

Dlesni začnejo krvaveti, ker se je v ustih zaradi preslabih higienskih navad nabralo preveč oblog. S tem ko se kopičijo, te tudi otrdijo. Takrat jih imenujemo zobni kamen. Ker se začnejo strjevati približno dvanajst ur po nastanku, moramo zobe umivati najmanj dvakrat dnevno. Krvaveče dlesni so opomin, da se morate začeti pri čiščenju bolj truditi. Pri tem vam bo poleg kakovostne dovolj mehke zobne ščetke in antibakterijske ustne vode v veliko pomoč še zobna pasta, ki vsebuje natrijev hidrogenkarbonat. Zaradi te sestavine zobna pasta, kot je zobna pasta s flouridom parodontax®, bolj učinkovito odstranjuje obloge, medtem ko hkrati pomaga ustaviti krvavitev dlesni. Priporočljivo je še, da se odpravite do ustnega higienika, ki naj vam opravi peskanje in poliranje zob. S posebno ultrazvočno napravico vam bo lahko naenkrat odstranil zelo veliko zobnih oblog in kamna. Po takšnem bolj temeljitem čiščenju boste veliko lažje skrbeli za primerno vsakodnevno higieno še naprej.

Ne dovolite, da krvavitev dlesni privede do izgube zob!
Ne dovolite, da krvavitev dlesni privede do izgube zob!FOTO: iStockphoto

Samo z bolj temeljitim čiščenjem boste lahko preprečili, da se razvije vnetje dlesni oziroma gingivitis. To je bolezen, pri kateri se dlesni iz zdravih rdečkastih spremenijo v bolj vijolično-rdečkaste, čedalje pogosteje krvavijo.

Če gingivitisa ne zdravimo, se bolezen razvija naprej. Zobne obloge se še bolj kopičijo in silijo celo v območje med dlesnijo in zobom. Posledica je, da dlesen odstopi od zoba, zob pa začne izgubljati kostno tkivo. To je trenutek, ko se gingivitis spremeni v parodontitis. Trenutek, ko bolezni dlesni ni več mogoče povsem pozdraviti, mogoče je le še preprečiti, da bi še bolj napredovala. To so tako hude težave, da se jim je s primernim ščetkanjem veliko pametneje poskušati izogniti. Takoj, ko čutite, da je kaj narobe, se tudi posvetujte s svojim zobozdravnikom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650