Zakaj popoldne naenkrat ne moremo več zdržati in se pregrešimo? To so se vprašali raziskovalci dveh univerz – Flinders in Liverpool.
Zjutraj ste zaužili ovseno kašo, dopoldne zavrnili vso pecivo, ki so vam ga ponudili sodelavci, za kosilo ste si privoščili solato. Potem pa se nenadoma dan prevesi v popoldne. Po tem ko smo že dobili občutek, da nam gre zdravo življenje zelo dobro, nenadoma začutimo željo po sladkem ali slanem prigrizku. Raziskovalci pravijo, da ne bi smeli imeti slabe vesti. Tako naj bi delovali naši možgani, so odkrili.
"Ugotovili smo, da avtomatično pomislimo na nezdrave prigrizke, ko se dan prevesi v popoldne," pove dr. Ashleigh Haynes z univerze Flinders. 300 mladih žensk so spremljali raziskovalci z dveh univerz. In zaključili, da se lahko odločimo, da bo to del dneva, ko bomo pač pojedli nekaj nezdravega ter zaradi tega ne bomo trpeli zaradi slabe vesti. Lahko pa najdemo strategijo, da to željo nekako ustavimo. En način je, da enostavno preprečimo, da bi popoldne imeli dostop do česa nezdravega. Lahko si določimo pravilo, da takrat, ko si želimo tak prigrizek, pojemo nekaj točno določenega zdravega, kar imamo vedno pri roki.
Ljudje si očitno med obroki želimo prigrizkov, pravi dr. Haynes. In dobro je, da imamo pri roki takšne, ki so zdravi. To je lahko sveže sadje, lahko so oreščki, lahko je navaden jogurt. Bolje je poseči po njih, kot po nečem mastnem ali sladkem ali procesiranem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV