Upočasnjen metabolizem otežuje hujšanje, hkrati pa se zaradi njega veliko hitreje zredimo. Če imate podobne težave tudi vi, se nikar ne odločajte za stradanje in diete, ki temeljijo na bistveno zmanjšanem vnosu energije, temveč začnite jesti uravnotežene obroke, od petkrat do šestkrat dnevno. Obroki morajo biti zdravi in sestavljeni iz živil, ki pomagajo pri izgorevanju energije, zato se pri kuhanju držite nekaterih pravil.
Prvo pravilo je, da začnete uporabljati aromatična zelišča in začimbe. Če boste uporabljali začimbe, boste namreč zmanjšali porabo soli in maščob, s tem pa boste zmanjšali tudi napihnjenost in zastajanje vode. Poleg tega začimbe, še posebej ingver, kurkuma, žafran, črni poper in posušeni feferoni, delujejo očiščevalno, izboljšajo delovanje metabolizma in so odlični antioksidanti. Odlične začimbe za hujšanje so tudi timijan, majaron, meta, rožmarin in žajbelj, ki čistijo telo toksinov in maščob, ki so se nabirale zaradi neuravnotežene prehrane in stresa.
Izogibajte se belega sladkorja, jedi pa začnite sladiti raje z medom. Beli sladkor je namreč vir praznih kalorij (100 gramov sladkorja vsebuje kar 500 kCal oz. 2092 kJ), kar pomeni, da z njim v telo ne vnesemo nobenih hranilnih snovi, mineralov in vitaminov, ter tako le škodujemo prebavnim mehanizmom in upočasnimo prebavo. Poleg tega lahko postanemo tudi odvisni od belega sladkorja.
Odrecite se tudi hidrogeniranim maščobam, ki so v industrijskih pekovskih izdelkih in slaščicah, omakah ter pripravljenih juhah, saj so škodljive za metabolizem in pospešujejo proizvodnjo holesterola. Poleg hidrogeniranim maščobam se izogibajte tudi preveliki rabi soli. Če že, uporabljajte jodirano morsko sol, saj jod spodbuja delovanje ščitnice. V primeru, da imate težave s povišanim krvnim tlakom, sol nadomestite s posušenimi in drobno sesekljanimi morskimi algami, ki so na voljo v trgovinah z zdravo organsko ali makrobiotično prehrano.
Kakšen je jedilnik za kurjenje maščob?
Zajtrk je osnovnega pomena, če želite pospešiti prebavo, vendar pa ga morajo sestavljati beljakovine in aminokisline, sladkor pa naj bo prisoten le v manjših količinah. Privoščite si na primer jogurt z 0,1odstotka maščob (15 gramov beljakovin), ki ga lahko potresete z grenkim kakavom v prahu in mu dodate čajno žličko lanenega olja, zatem pa pojejte še dva riževa vaflja, vsakega namažete z eno žličko manj sladke marmelade, in en sezonski sadež.
Za kosilo si privoščite 150 gramov belega mesa (namesto mesa lahko tudi 200 gramov ribe ali 150 gramov kuhanih stročnic ali dve jajci ali 150 gramov skute ali 200 gramov tofuja), kot prilogo pa dodajte 60 gramov kuhanega riža ali polnozrnatih ali riževih testenin in zelenjavo. Istega živila ne uživajte dvakrat dnevno, ampak le enkrat.
Ne pozabite pa tudi na prigrizke – sredi dopoldneva in sredi popoldneva. V roke zagrabite pest surove zelenjave, na primer korenček, in tri lešnike ali orehe. Če ste alergični na oreščke, namesto le-teh pojejte kapsulo omega-3 maščobnih kislin, ki pomagajo očistiti tkiva in spodbujajo topljenje maščobe na predelu trebuha, ki se kopiči zaradi upočasnjenega metabolizma.
Primer recepta za pospeševanje presnove: Testenine z rakci
160 gramov testenin (polnozrnatih ali riževih)
150 gramov očiščenih rakcev
250 gramov cvetov brokolija
3 čajne žličke oljčnega olja
1 čebula
1 strok česna
malo žafrana
ščepec soli
poper
V kozici segrejte olje in prepražite sesekljano čebulo, da postekleni, ter dodajte cel olupljen strok česna. Nato v kozico primešajte očiščene rakce in nekaj minut kuhajte na zmernem ognju. Medtem žafran pomešajte z žlico vroče vode, iz kozice odstranite strok česna in žafranovo mešanico dolijte rakcem.
Medtem ko pripravljate omako, skuhajte testenine v malo soljeni vodi. Pet minut preden so testenine kuhane, v vodo dodajte še brokoli. Ko so testenine kuhane, vse skupaj (testenine in brokoli) precedite in stresite v kozico z omako. Jed še nekaj časa pustite v kozici, dobro premešajte, popoprajte in naložite na krožnik.
Pozor! Če boste omaki dodali smetano ali si na testenine naribali parmezan, boste vaš metabolizem upočasnili, zato se tem dodatkom izogibajte. Prav tako poleg jedi ne uživajte kruha. Raje si po obroku privoščite sezonski sadež.
Pri hujšanju pa vam lahko pomagajo tudi acai jagode. Več o tem si preberite v članku Z acai jagodami do popolne postave.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV