Telovadba ima še en plus – izboljša presnovo. Ko so raziskovalci pogledali, kaj se s celicami dogaja med gibanjem, so odkrili, da lahko telovadba vpliva na maščobne celice, ki so bile prej neaktivne, kar pomeni, da jih je telo skladiščilo. Spremeni jih tako, da jih telo nenadoma lahko pokuri. S telovadbo torej ne kurimo le kalorij.
"Vsi vemo, da je redna telovadba dobra za zdravje," pojasni Li-Jun Yang, vodja študije, profesorica na medicinski fakulteti Univerze na Floridi. "Naše delo ponuja dodatno biološko pojasilo, razloži, zakaj ljudje, ki redno telovadijo, lahko obdržijo telo z manj maščobami in močnejšo strukturo kosti." Oboje pomaga preprečiti prekomerno debelost in bolezni presnove kot tudi bolezni srca in kap. Gre za delo hormona, ki ga telo lahko izloča samo med telovadbo. Imenuje se irisin. Dolgo časa je veljal za mit, a Yang in njena ekipa zdaj dokazujejo, da obstaja.
Ko so v laboratoriju maščobne celice izpostavili delovanju irisina, je ta povzročil, da je telo to maščobo lahko pokurilo. Nehalo jo je shranjevati. Delovanje je bilo tudi takšno, da je preprečilo skoke krvnega sladkorja, kar je pomenilo, da je bilo manj možnosti za sladkorno bolezen in bolezni srca. V tkivu, ki je bilo izpostavljeno irisinu, so našli od 20 do 60 odstotkov manj maščobnih celic v primerjavi s tkivom, ki ni bilo izpostavljeno temu hormonu. Je pa ta raziskava bila opravljena samo v laboratoriju, ne pa še pri ljudeh. Vsekakor pa je koristno telovaditi in je to lahko še ena motivacija.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV