Kuhinje krpe in brisače, ki jih uporabljamo vsakodnevno, so največji vir škodljivih bakterij in mikrobov v našem domu, ki lahko vodijo celo do širjenja bolezni. Težava je v tem, da so pogosto v vlažnem okolju, kot je kopalnica ali kuhinja, in da so večkrat mokre, zaradi česar so odlično okolje za razrast mikrobov.
V zadnji študiji univerze v Arizoni so raziskovalci odkrili, da je v kuhinjskih krpah v kar 89 odstotkih gospodinjstev prisotna koliformna bakterija – bakterija, ki je v blatu in lahko vodi do izbruha zastrupitve s hrano ali diareje. V 25,6 odstotka gospodinjstev pa so na kopalničnih brisačah odkrili celo nevarno bakterijo E.coli, ki lahko povzroči okužbo, ki se v prvi fazi kaže z drisko, bolečinami v trebuhu in trebušnimi krči, s slabostjo in bruhanjem ter povišano telesno temperaturo. Če pride do dodatnih zapletov se lahko razvije hemolitični uremični sindrom, pri katerem se število trombocitov (rdečih krvnih celic) v krvi nenadno zmanjša, v žilah lahko začnejo nastajati strdki, na koncu lahko celo sledi odpoved ledvic.
Raziskovalci pravijo, da je v kuhinjskih krpah in brisačah več škodljivih mikrobov tudi zato, ker z njimi brišemo roke in kuhinjske površine, ki so morda bile v stiku s surovimi mesnimi izdelki. Vodja raziskave Charles Gerba je za ABC News povedal: ''Ko si z brisačo ali krpo brišeš roke, lahko nase preneseš okuženo hrano in se nato preko rok, ki jih približuješ k ustom, okužiš. Preko brisač za obraz in za kopanje pa se bakterije in virusi širijo med člani družine, ki uporabljajo isto brisačo.''
Tudi pranje v stroju včasih ni dovolj, da bi se jih znebili. Raziskovalci so opozorili, da so druge raziskave pokazale, da lahko nekatere bakterije preživijo tudi pranje z detergentom in sušenje. ''Koliformne bakterije, E. Coli in salmonela lahko preživijo pranje in sušenje in se znova razrastejo, ko je tkanina spet vlažna,'' so zapisali raziskovalci v svoji študiji. Kot dodajajo, je bilo namakanje oblačil v belilo za dve minuti bolj učinkovito pri uničevanju bakterij kot pranje perila. Profesor Anthony Hilton, vodja bioloških in biomedicinskih znanosti iz Aston univerze pa je še opozoril, da pranje brisač na nizki temperaturi ne uniči vseh bakterij. ''Ljudje radi perejo brisače na nižjih temperaturah, celo do 30 stopinj Celzija. Če je otrok v družini bolan in bruha v brisačo, jo je treba oprati na višjih temperaturah. Večina teh organizmov namreč uspeva na telesni temperaturi in živijo na 37 stopinj Celzija. Zato jih pranje na 30 stopinj Celzija ne bo uničilo.''
Še posebna previdnost pa je potrebna pri brisačah za obraz. ''Ko podrgnete z brisačo po telesu in obrazu, na njem pustite mikrobne prstne odtise. Če je brisača vlažna, na primer po tuširanju, se mikroorganizmi pričnejo razraščati,'' še doda. Zato je pomembno, da jih perete na višjih temperaturah, lahko pa si pomagate tudi z nekaterimi dodatki pri pranju, ki pomagajo pri uničevanju škodljivih bakterij.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV