Vizita.si
Ena zadnjih študij je pokazala, da imajo moški, ki spijo manj kot šest ur na noč, večje tveganje za prezgodnjo smrt kot moški, ki spijo sedem ali osem ur na noč.

Zdravje

Poznate nevarnosti pomanjkanja spanja?

Katja Benčina
02. 10. 2013 16.04
1

Pomanjkanje spanca je precej pogosta težava, a čeprav se z njo spopadajo mnogi, ne pomeni, da ne škodi zdravju. Preverite, kako lahko utrujenost zaradi premalo prespanih ur vpliva na vaše možgane, telesno težo in imunski sistem.

Pomanjkanje spanja se pojavi, če ponoči ne spite dovolj dolgo ali če je kvaliteta vašega spanca slaba (zbujanje, težave z dihanjem).
Pomanjkanje spanja se pojavi, če ponoči ne spite dovolj dolgo ali če je kvaliteta vašega spanca slaba (zbujanje, težave z dihanjem).FOTO: iStockphoto
O pomanjkanju spanja govorimo, ko se ne naspimo dovolj, da bi se čez dan počutili spočite. Čeprav je količina spanca, ki ga posameznik potrebuje, različna, pa za večino odraslih velja, da potrebujejo od sedem do osem ur nočnega spanca. Pomanjkanje spanja se pojavi, če ponoči ne spite dovolj dolgo ali če je kvaliteta vašega spanca slaba (zbujanje, težave z dihanjem). Najpogostejši vzroki zanj so stres, bolezenska stanja, delo pozno v noč ali skrb za bolnega družinskega člana.
Neprespanost lahko vodi do oslabitve imunskega sistema.
Neprespanost lahko vodi do oslabitve imunskega sistema. FOTO: iStockphoto

Pomanjkanje spanja pa lahko prinaša tudi nekatere bolj nevarne težave:

1. Spremembe kognitivnih funkcij: Raziskave kažejo, da ljudje, ki več noči zapored slabo spijo, slabše opravljajo mentalne naloge kot ljudje, ki spijo od sedem do osem ur na dan. Pomanjkanje spanca prav tako povzroča razdraženost, nizek libido in slabo presojo.

2. Pridobivanje telesne teže: Spanje manj kot pet ur na noč poveča možnosti za pridobivanje odvečne telesne teže. Vzrok za to bi lahko bil v tem, da dolžina spanca vpliva na hormone, ki uravnavajo lakoto in spodbujajo apetit. Pomanjkanje spanca prav tako vodi do utrujenosti, s tem pa do manjše fizične aktivnosti.

3. Visok krvni pritisk: Manj kot pet ur spanca na noč poveča tveganje za visok krvni pritisk ali poslabša že težavno stopnjo krvnega tlaka.

4. Oslabitev imunskega sistema: Študije kažejo, da ljudje, ki ne prejmejo dovolj kvalitetnega spanca ali ne spijo dovolj časa, povečajo tveganje za infekcijske bolezni, saj je njihovo telo manj odporno proti virusom, ki povzročajo tudi prehlad. Spočito telo se lažje obvaruje pred boleznimi, pripomore pa tudi k hitrejšemu okrevanju.

5. Avtomobilske nesreče: Utrujenost je pogosti vzrok avtomobilskih nesreč.

6. Kvaliteta življenja: Utrujenost lahko povzroči, da zmanjšate količino aktivnosti, v katerih se zabavate. Neprespanost lahko povzroči tudi trenja doma in v službi pri medosebnih odnosih.

Sicer pa je ena zadnjih študij pokazala, da imajo moški, ki spijo manj kot šest ur na noč, večje tveganje za prezgodnjo smrt kot moški, ki spijo sedem ali osem ur na noč.

Ena zadnjih študij je pokazala, da imajo moški, ki spijo manj kot šest ur na noč, večje tveganje za prezgodnjo smrt kot moški, ki spijo sedem ali osem ur na noč.
Ena zadnjih študij je pokazala, da imajo moški, ki spijo manj kot šest ur na noč, večje tveganje za prezgodnjo smrt kot moški, ki spijo sedem ali osem ur na noč.FOTO: iStockphoto

Kako se spopasti s pomanjkanjem spanca?

Najboljši način za odpravo utrujenosti, ki je posledica pomanjkanja spanja, je da povečate količino spanja in poskrbite, da je spanec kvaliteten. Če je možno, spite, dokler se ne zbudite (torej brez budilke) oziroma si vzemite dovolj časa za počitek. Dnevni počitek naj ne traja več kot 30 minut, skušajte pa ustvariti vsakodnevno rutino spanca. Pred spanjem se izogibajte športni aktivnosti, kofeinu in alkoholu, včasih so vzrok za slab spanec tudi zdravila. Če se kljub tem ukrepom zbujate utrujeni, obiščite zdravnika, saj je vaša neprespanost lahko tudi posledica bolezenskega stanja.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650