Vizita.si
Črna kumina (Nigella sativa) že stoletja velja za eno najbolj zdravilnih začimb na svetu.

Zdravje

Poznate neverjetne učinke črne kumine?

Katja Benčina
29. 07. 2014 08.08
1

Črna kumina je izjemno cenjeno zelišče v ljudski medicini in velja celo za eno najbolj zdravilnih rastlin na našem planetu. S tem se je strinjal tudi prerok Mohamed, ki naj bi dejal, da črna kumina varuje pred vsemi boleznimi, razen pred smrtjo.

Črna kumina (Nigella sativa) že stoletja velja za eno najbolj zdravilnih začimb na svetu.
Črna kumina (Nigella sativa) že stoletja velja za eno najbolj zdravilnih začimb na svetu.FOTO: Profimedia
Črna kumina (Nigella sativa) že stoletja velja za eno najbolj zdravilnih začimb na svetu. Uporabljali so jo že v starem Egiptu, najstarejši zapisi o njej pa izvirajo iz Stare zaveze. Prerok Mohamed naj bi tako dejal, da črna kumina ščiti pred vsemu boleznimi, razen smrtjo. Olje črne kumine je v lepotne namene uporabljala tudi egipčanska kraljica Nefretete, danes pa vemo, da to zelišče v resnici vsebuje veliko linolenske kisline, ki je znanstveno dokazana lepotilna učinkovina. Uporabljali so jo tudi Grki, Rimljani, znan arabski zdravnik Ibn Sina in mnogi drugi.
Črna kumina ne 'popravlja le enega dela telesa, ampak poseže v osnovo in uravna imunski, hormonski in energijski sistem.
Črna kumina ne 'popravlja le enega dela telesa, ampak poseže v osnovo in uravna imunski, hormonski in energijski sistem. FOTO: Profimedia

V arabski medicini so v njej videli zdravilo, ki pomaga telesu uravnati imunski, hormonski in energijski sistem. Črna kumina naj bi imela namreč sinergijske učinke, ki naj ne bi 'popravljali' le enega dela telesa. Njeno delovanje poseže v osnovo, zato z njo lahko odpravimo marsikatero težavo. O njenih zdravilnih učinkih pišejo tudi avtorice priročnika Ščepec vedenja: zamolčane zdravilne moči začimb, ki razkrivajo, kaj vse vsebuje zdravilna črna kumina in pri katerih zdravstvenih tegobah jo lahko uporabimo.

Kaj je v črni kumini?

Na črno kumino pa niso prisegali naši predniki, a je ostala pomembno zelišče tudi sodobnih zdravilcev. Znanstveniki so do sedaj odkrili, da semena črne kumine vsebujejo osem od devetih esencialnih aminokislin (skupno jih je okoli 21 odstotkov), veliko olja (do 38 odstotkov), ki sestoji predvsem iz nenasičene linolne maščobne kisline, ki je omega-6 maščobna kislina in nenasičene oleinske maščobne kisline, ki je omega-9 maščobna kislina, ter nenasičene stearinske in palmitinske maščobne kisline. To olje je tisto, ki ga poznamo pod nazivom olje črne kumine in ga ne smemo mešati z eteričnim oljem, ki ga je v semenih le od pol do dva in pol odstotka. Glavni sestavimi eteričnega olja sta timokinon in p-cimen ter karvakrol.

Pomembni aktivni snovi v črni kumini sta še nigelon in nigelidin. Nigelon, podobno kot timokinon deluje kot antihistaminik, nigelin pa skupaj z melantinom spodbuja črevesno čiščenje. Seme črne kumine vsebuje še kalcij, fosfor, železo, baker, cink ter vitamine C, B1, B3, B6 in folno kislino. Gre za izredni kompleksno medsebojno delovanje snovi in prav to daje tej začimbi izjemno in raznoliko zdravilno moč.

Črno kumino uporabljajo kot dodatek pri zdravljenju težav z dihalnimi potmi, kot so kašelj, bronhitis, astma in oslovski kašelj.
Črno kumino uporabljajo kot dodatek pri zdravljenju težav z dihalnimi potmi, kot so kašelj, bronhitis, astma in oslovski kašelj. FOTO: iStockphoto

Pri čem pomaga črna kumina?

Dihala

Črno kumino uporabljajo kot dodatek pri zdravljenju težav z dihalnimi potmi, kot so kašelj, bronhitis, astma in oslovski kašelj. Večkratno nenasičene maščobne kisline iz olja semen črne kumine krepijo obrambne mehanizme organizma in mu pomagajo ohranjati naravno ravnovesje. Med z oljem črne kumine je naravno ajurvedsko zdravilo, ki ga lahko zaužijete trikrat na dan po eno čajno žlično pred obrokom, in vam bo pomagalo pri težavah z dihali.

Prebavila

Črna kumina deluje na vse organe povezane v proces prebave. Njeno olje deluje pozitivno na presnovne procese in hkrati spodbuja prebavo, pomaga pri zaprtju, driski, napenjanju in drugih motnjah prebave. Žlica kuminega olja pred obrokom bo pospešila izločanje želodčnih prebavnih tokov, ublažila težave z zgago, začimba pa hkrati pomaga preprečevati tudi razjede na želodcu in dvanajstniku.

Koža

Olje črne kumine je čudovito vsestransko sredstvo za regeneracijo in pomladitev celic, tkiva in kromosomov. K temu pripomore visok delež linolenske kisline, ki kožo ščiti pred izsušitvijo in s tem poživlja celično presnovo. Pomaga pa tudi pri kožnih obolenjih, kot so ekcemi, suha koža, akne in nevrodermatitis. Ponekod ga uporabljajo tudi v uradni medicini kot pomoč pri nevrodermatitisu in alergijah.

Lasje

Po izkušnjah ajurvede olje črne kumine pomaga tudi pri ponovni rasti las in preprečevanju izpadanja las. V ta namen si masiramo lasišče z oljem črne kumine.

Srce

Elementi, kot so cink, železo, mangan, selen, jod, magnezij in baker, ki ga vsebuje olje črne kumine, pomagajo zdravju srčne mišice. Uporablja ga tudi pri srčno-žilnih obolenjih. Pomaga namreč pri zniževanju ravni holesterola, trigliceridov, krvnega pritiska in krvnih maščob. Ker redči kri, je primeren tudi za ljudi, ki imajo težave s krvnim obtokom.

Živčevje

Maščobna sestava olja črne kumine blagodejno deluje na živčni sistem. Pomirja možganske in živčne celice ter pospešuje njihovo regeneracijo.

Drugo

Poleg tega črna kumina deluje protibakterijsko, protivirusno, protiglivično in antioksidativno. Deluje kot lovilec prostih radikalov, odvaja vodo iz telesa in telo razstruplja. Uspešno omili simptome sladkorne bolezni, pomaga pri ledvičnih vnetjih in spodbuja libido. Čaj iz črne kumine blaži menstrualne težave, poporodne zaplete ter spodbuja nastanek mleka. Uporabljajo ga tudi za okrepitev poporodnih popadkov in preganjanje glist.

Črna kumina deluje na vse organe povezane v proces prebave. Njeno olje deluje pozitivno na presnovne procese in hkrati spodbuja prebavo, pomaga pri zaprtju, driski, napenjanju in drugih motnjah prebave.
Črna kumina deluje na vse organe povezane v proces prebave. Njeno olje deluje pozitivno na presnovne procese in hkrati spodbuja prebavo, pomaga pri zaprtju, driski, napenjanju in drugih motnjah prebave.FOTO: iStockphoto

PREVIDNO!

V običajnih količinah za prehrano lahko črno kumino uporabljate brez strahu, če bi z njo pretiravali, pa bi lahko razdražili želodec in črevesje. Prekomerna uporaba lahko tudi izzove alergije. Običajni odmerek za odraslo osebo, ki jo navajajo znanstveni viri, je od 1,2 do 2 grama zdrobljenih semen črne kumine. Seme v najvišjem odmerku uporabljamo štiri tedne. Ob uporabi olja črne kumine se lahko pojavi tudi draženje.

Previdnost pri uporabi črne kumine velja tudi za osebe z imunskimi motnjami ali imunsko pomanjkljivostjo. Seme črne kumine ima lahko komulativni učinek, kadar jemljemo protiasmatična zdravila, protivnetna zdravila, zdravila za zniževanje maščob ali antibiotike.

Uporabi črne kumine naj se izogibajo tudi ženske, ki želijo zanositi, saj ima kontraceptivni učinek, pa tudi nosečnice, saj zavira naravno krčenje maternice. Previdnost je potrebna še pri sočasnem jemanju zdravil za plodnost ter zdravil, ki sprožajo porod in popadke (učinek črne kumine namreč popadke umirja).
 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587