Obrok, ki vsebuje solato in se tako tudi imenujejo, običajno velja za zdrav obrok. Prav zato številni menijo, da je Cezarjeva solata obrok, po katerem se ne bodo zredili. Običajno vsebuje piščančje prsi narezane na manjše kose, zeleno solato, jajce, lahko tudi paradižnik in kumare. Poleg nje postrežejo še ciabatto, začinijo pa jo na različne načine. Prav tu se pojavi težava, saj lahko nekateri prelivi vsebujejo veliko več kalorij in nezdravih maščob kot cela solata. Namesto nezdravega kaloričnega preliva iz majoneze, solato raje pripravite s kisom in nekaj olivnega olja. Pazite tudi, da ne pretiravate s soljo.
Sveži smoothiji
''Zdrava'' mešanica gozdnih sadežev lahko vsebuje kar 80 gramov sladkorja, več kot 350 kalorij ali 1450 kJ energije in malo beljakovin. Možno je tudi, da skoraj nič svežega sadja. Pri pripravi smoothijev lahko namreč uporabijo koncentrate sadja, prav zato je dobro, da se najprej pozanimate, če je smoothie pripravljen iz svežega sadja. Prosite lahko tudi, da vam ga pripravijo iz posnetega in ne polnomastnega mleka.
Energijske ploščice
Številne energijske ploščice so pravzaprav navadne čokoladice z več kalorijami (tudi do 500 kalorij ali 2100 kJ energije) in višjo ceno. Njihova kompaktna zgradba omogoča, da je tablica majhna, zaradi česar mnogi po njej niso siti. Boncijeva jih tako ne priporoča navadnim smrtnikom, ampak predvsem profesionalnim športnikom, ki na treningih porabijo veliko energije. Če se že odločite zanje, pazite, da vsebujejo do 200 kalorij ali 840 kJ energije in vsaj 5 gramov beljakovin ter vlaknin, kar bo pomagalo zagotoviti energijo, ko bodo zaloge sladkorja pošle.
Piščančji burito
Piščančji burito je sestavljen iz zdravega fižola in rdečega mesa, kar ne bi smelo povzročati večjih težav. A veliko več kalorij prinesejo prelivi, ki so priloženi in tortilje, ki se običajno znajdejo poleg na krožniku. Le z njimi lahko zaužijete še dodatnih 1000 kalorij ali 4180 kJ energije in veliko nasičenih maščob. Če je burito velik kot vaša podlaket, je obrok prevelik in si ga privoščite le pol.
Dilema živil brez sladkorja
Živila brez sladkorja se slišijo idealna rešitev za ljudi na dieti. A težava študije vse bolj kažejo, da umetna sladila le niso najboljša rešitev. Čeprav se ne absorbirajo v telo in ne prinašajo dodatnih kalorij, pa so lahko tudi 500-krat slajšega okusa kot sladkor. Zato so nekatere raziskave pokazale, da se možgani 'privadijo' na sladek okus in imajo kasneje večjo potrebo po sladkem. Poleg tega umetna sladila ljudem dajejo občutek, da so zaužili manj kalorij in zato brez slabe vesti poleg izberejo še nekaj nezdravih jedi, kot je ocvrt krompir in prelivi. Nutricionisti živila z umetnimi sladili tako odsvetujejo.
Voda z okusom
Voda z okusom mnoge zavede, saj mislijo, da v resnici pijejo vodo, ki nima kalorij. A žal je resnica drugačna. Vodam z okusom pogosto dodajajo sladkor, zaradi česar ima lahko tudi do 130 kalorij ali 550 kJ energije. Nikar ne nasedajte marketinškim trikom in raje pijte navadno vodo. Če vam okus navadne vode ni všeč, je dobra novica ta, da je naše telo izjemno prilagodljivo in ga na vsak okus lahko privadite.
Muffini za zajtrk
Muffini in jutranja kava je razvada, ki si jo privoščite le ob posebnih priložnostih in ne vsak dan. Muffini lahko vsebujejo tudi do 500 kalorij ali 2100 kJ energije in 11 čajnih žličk sladkorja. Prav zato se z njo razvajajte le občasno z zavedanjem, da gre za sladkarijo in ne za zdrav obrok.
'Zdravi' kosmiči
Kosmiči z jogurtom ali posnetim mlekom so zagotovo zdrava izbira za zajtrk. A težava se pojavi pri kosmičih, ki so zmešani in že vsebujejo sadje ali koščke čokolade. Ti so običajno prava energijska bomba, saj vsebujejo veliko sladkorja. Tako je najbolje, da si na bio oddelku izberete pirine kosmiče, ovsene kosmiče ali katere druge in si sami pripravite svojo mešanico. Tem lahko dodate nekaj lanenih semen, oreščkov in narezano sadje ter jih prelijete s probiotičnim jogurtom (ne sadnim) ali posnetim mlekom. Če je zajtrk za vaš okus premalo sladek, mu dodajte cimet.
Jogurti z manj maščob
Jogurti, ki so označeni, da vsebujejo manj maščob, vas lahko kaj hitro zavedejo. Pogosto namreč vsebujejo velike količine dodanega sladkorja, fruktoze, suharoze ali drugih sladil. Tako izbirajte navadne jogurt, lahko probiotične, in pred nakupom dobro preberite deklaracijo.
Ledeni čaj
Antioksidanti v ledenem čaju še ne pomenijo, da je pijača zdrava. Vsebuje namreč veliko dodanega sladkorja, zaradi česar lahko pol litra ledenega čaja prinaša več kot 200 dodatnih kalorij ali 840 kJ energije. Čaj si pripravite sami in ga nato ohladite. Napitek naj ne vsebuje sladkorja, lahko pa si dodate nekaj cimeta ali limone, da bo okus bolj poln.
Pokovka iz mikrovalovke
Eden najbolj priljubljenih prigrizkov, kjer si pokovko pripravite v mikrovalovni pečici, lahko vsebuje 9 gramov slabih maščob, med njimi tudi 6 gramov najškodljivejših transmaščob. Namesto tega raje kupite koruzo in si pokovko pripravite sami v posodi na štedilniku. Včasih je najstarejši način priprave še vedno najboljša izbira. Pazite pa, da ne pretiravate s soljo.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV