Izboljšuje prebavo
Njegova najbolj znana lastnost je, da izredno dobro vpliva na delovanje prebave. Ta postane bolj učinkovita, hrana se po sistemu pomika hitreje, poveča se tudi izločanje žolča, zaradi česar telo lažje prebavlja maščobe. Poleg tega se zmanjša izločanje želodčne kisline, kadar je te preveč in bi lahko zašla v požiralnik ter povzročila zgago. Manjša bo tudi možnost, da bi vas začeli mučiti vetrovi ali zaprtje. Ker pomirja občutek slabosti in celo željo po bruhanju, se priporoča nosečnicam, ki imajo težave z jutranjimi slabostmi. Kardamom tudi blaži krče, zaradi svojih pomirjujočih lastnosti naj bi blagodejno deloval na živčevje na sploh.
Krepi imunski sistem ter blaži prehlad
Ta topla začimba vsebuje snovi, ki uničujejo škodljive bakterije, viruse in glivice, zato njeno uživanje pripomore k bolj učinkovitemu delovanju imunskega sistema. V svojo prehrano jo vključite tudi, če že smrkate ali kihate. Pripravite si kardamomov čaj in tako pomirite sluznico ust in žrela. Deluje celo kot ekspektorans, kar pomeni, da pospešuje izkašljevanje oziroma lajša izločanje sluzi, ki se nabira, ko smo prehlajeni. Kardamom pa bo okrepil naše zdravje tudi, ker je izredno antioksidanten. Bogat je z vitaminom C in tudi z železom, kalcijem, magnezijem in kalijem.
Razstruplja telo in preprečuje vnetja sečnih poti
Njegovo uživanje spodbuja naravni sistem razstrupljanja, ki ga ima telo, in sicer tako da deluje diuretično, pospešuje odvajanje urina ter spodbuja delovanje jeter in ledvic. Na sploh izboljša sposobnost telesa, da se sooča s strupi, ki ga napadajo, pa če živite v velemestu ali sredi gora. Pogosta posledica nabiranja strupov so glavoboli, zato je prav mogoče, da vas bo, ko pričnete uživati kardamom, glava bolela manjkrat. Vaše počutje bi se moralo izboljšati. Z uživanjem kardamoma pa boste tudi zmanjšali tveganje, da vas prizadene vnetje urinarnega trakta. Po njemu posežite tudi, če vas že muči. Pomaga celo pri ledvičnih kamnih.
Ker kardamom naravno osveži ustno votlino, ga nekateri uporabljajo namesto žvečilke. Najlažje ga lahko v svojo prehrano vključite tako, da ga dodate h čaju ali kavi. Njegova semena lahko zmeljete s kavnimi zrni ali ga že zmletega zmešate s kavnim prahom. Priporoča se uporaba enega za eno skodelico kave. Pogosto je del sladkih receptov, čeprav ga je mogoče dodajati tudi slanim jedem, posebno piščancu, rižu, stročnicam in bučam.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV