Krivi so hormoni
Če ste neprespani, pride do hormonskega neravnovesja v možganih in to povzroči, da postanemo bolj lačni. Še več – bolj nam paše prav nezdrava hrana. In še več – če se potolažite z nečim sladkim, postanete še bolj lačni in pojeste še več. Odvečni kilogrami pa se nabirajo. Da bi shujšali, torej poskrbite, da boste spali eno uro več kot po navadi, pravi vodja študije dr. Fan He.
"Študija je poskušala ugotoviti, kaj se zgodi, če spimo eno uro manj, in kaj, če spimo eno uro več," pove. Če spimo eno uro manj, naslednji dan pojemo za šest gramov več nezdrave maščobe in za 32 gramov več nezdravih ogljikovih hidratov. To povzroči neravnovesje med dvema hormonoma, ki v možganih povečujeta in zmanjšujeta apetit. Ko ne spite dovolj, se poveča raven tistega hormona, ki občutek lakote poveča. Ko uživate sladkor, ga je še več. Ko se naspite, pa je več tistega hormona, ki apetit zmanjša.
Nikakor torej ne spite manj, da bi denimo zjutraj obiskali telovadnico. Spanje mora biti ena izmed prioritet. Če se naspite, vaši možgani delujejo bolj učinkovito, vse opravite lažje in zato tudi hitreje. Tako da spet prihranite čas, četudi ste spali malo dlje. In tudi, da bi shujšali, si torej dovolite, da vsak dan pospite uro dlje. Če ste zjutraj prisiljeni vstati, ko zgodaj zazvoni budilka, se navadite, da prej zaspite. Spanje mora biti navada. Če začnete prej spati, se telo privadi, tako kot se navadi, da začuti lakoto takrat, ko imate po navadi zajtrk, kosilo ali večerjo. Dr. Fe poudarja, da je pomembno spati približno isto število ur dan za dnem.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV