Poskusite najti obliko gibanja, ki jo boste teden za tednom udejanjali z največjim veseljem. Strokovnjaki priporočajo, da vadimo trikrat tedensko, a če vam je to preveč in boste zaradi tega kot že toliko krat prej samo odnehali, si raje za začetek postavite cilj, da telovadnico obiščete enkrat ali dvakrat tedensko. Tudi enkrat je boljše kot noben krat, saj je najbolj pomembno, da ste aktivni redno. Telovadba ima vrsto pozitivnih učinkov, med njimi vsekakor krepitev imunskega sistema. Dokazano je namreč, da zvišuje raven levkocitov, celic, ki se borijo z okužbami.
V hladnih dneh, ko so okužbe bolj pogoste, uživajte bolj zdravo prehrano, ki naj vsebuje čim več sadja in zelenjave. Vitamini A, C in E ter mineral cink spodbujajo delovanje imunskega sistema s svojim uničevanjem prostih radikalov, ki lahko v telesu povzročijo pravo razdejanje. Izberite čim bolj raznobarvno sadje in zelenjavo, od borovnic do kivija, od ohrovta do korenja. Ne pozabite na česen, ki ima dokazano izjemno protivirusno in protibakterijsko učinkovanje. Po drugi strani uživajte čim manj sladkorja, ker slabi imunski sistem.
Naspite se
Če boste utrujeni, boste zboleli veliko hitreje. Na Univerzi v Chicagu so znanstveniki to potrdili z naslednjim eksperimentom: študentom so šest dni dovolili, da spijo le štiri ure na noč. Nato so jih cepili proti gripi. Ugotovili so, da je njihov imunski sistem proizvedel za polovico manj protiteles kot običajno. Poleg tega je pomanjkanje spanja učinkovalo podobno kot stres. Sprostilo se je več hormona, ki spodbuja občutenje stresa – to pa je povzročilo tudi oslabitev delovanja imunskega sistema. Dnevno, pravijo strokovnjaki, bi morali spati od sedem do devet ur.
Ne dovolite stresu, da vam pride do živega
Tako kot škodi pomanjkanje spanja, škodi tudi doživljanje stresa. Seveda je ta sestavni del življenja, toda njegovo uničujoče delovanje lahko nevtraliziramo, če se naučimo z njim spopasti. To pomeni, da mu ne dovolimo, da nam pride do živega. Znanstveniki so pravzaprav ugotovili, da nam kratkotrajen stres ne škodi. Dejansko še spodbudi delovanje telesa, da lahko v izjemnih okoliščinah svojo nalogo čim bolje opravimo. Škodi kroničen stres, torej nenehno doživljanje tega občutka. Temu se moramo upreti tako, da najdemo način, da se sprostimo. Kaj bo na nas tako učinkovalo, pa moramo odkriti sami.
Družite in smejte se s prijatelji
Pogosto je najboljši način, da premagamo občutek stresa, to, da se obkrožimo s prijatelji, z ljudmi, v družbi katerih se odlično počutimo, z ljudmi, ki so nam dokazali, da nas imajo radi. Občutek, da smo del tesno povezane skupnosti, ki nam bo pomagala vstati, kadar pademo, je tisto, kar močno zmanjša doživljanje stresa. Študija za študijo je pokazala, da dejansko okrepi tako fizično kot duševno zdravje. Na univerzi v Chicagu so denimo ugotovili, da se je na cepivo proti gripi bolje odzval imunski sistem tistih, ki so v pogovoru dali vtis, da imajo prijatelje, s katerimi so zelo tesno povezani. Pomembno pa je še eno. Da se zelo pogosto smejite. Smeh zmanjša raven hormona stresa in spet poveča število belih krvničk, ki se bojujejo z okužbo. Kaj lahko torej naredite za imunski sistem? Če nič drugega, si oglejte dobro komedijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV