Vizita.si
Zobna ščetka mora imeti primerno majhno glavo, ročaj, ki zagotavlja dober oprijem, vlakna pa naj bodo zaobljena.

Zdravje

Pretrda zobna ščetka uničuje vaše dlesni!

Eva Doljak
27. 07. 2010 08.42
1

Pretrda zobna ščetka lahko poškoduje vaše dlesni, te pa se začnejo posledično umikati. S premehko ščetko si morda zobnih ploskev ne boste zadosti očistili. Kako torej vedeti, katera ščetka je primerna za vas?

Zobna ščetka mora imeti primerno majhno glavo, ročaj, ki zagotavlja dober oprijem, vlakna pa naj bodo zaobljena.
Zobna ščetka mora imeti primerno majhno glavo, ročaj, ki zagotavlja dober oprijem, vlakna pa naj bodo zaobljena.FOTO: iStockphoto
Četudi si zobe redno in pravilno ščetkate, se vam lahko zgodi, da zobozdravnik na pregledu ugotovi, da imate umazane zobe. Morda je krivo to, da je vaša zobna ščetka premehka in da si z njo ne uspete dobro očistiti vseh zobnih ploskev. Ali pa vam zobozdravnik reče, da so se vam dlesni začele umikati, kar je lahko posledica nepravilnega ščetkanja ali pa uporabe pregrobe zobne ščetke, ki poškoduje dlesni. O tem, na kaj moramo biti pozorni pri nakupu zobne ščetke, na koliko časa jih moramo menjati in kako pomembna je tudi pravilna tehnika čiščenja zob, smo povprašali zobozdravnico Mirijam Kovačič Čadež, dr. dent. med.
O pravilni izbiri zobne ščetke smo povprašali zobozdravnico Mirijam Kovačič Čadež.
O pravilni izbiri zobne ščetke smo povprašali zobozdravnico Mirijam Kovačič Čadež. FOTO: Boštjan Colarič

Kaj se zgodi, če uporabljamo pretrdo zobno ščetko? Kaj pa, če je naša ščetka preveč mehka?

Kadar uporabljamo pretrdo zobno ščetko, si lahko poškodujemo dlesni. Dlesni se odzovejo tako, da se umaknejo, zob pa je videti vse daljši. Tako se lahko razgali zobna korenina, ki pa je mehkejša zobovina, kot je zobovina zobne krone. Značilno za tak umik dlesni je, da žepek ni prisoten in ne gre za parodontalno bolezen, temveč za umik dlesni kot posledico preveč intenzivnega ščetkanja s pretrdo zobno ščetko.

Slaba stran preveč mehke zobne ščetke pa je, da se lahko zgodi, da oblog ne bomo očistili v celoti. Zelo mehke zobne ščetke so namenjene negi po operacijah, pri suhih ustih, občutljivih zobnih koreninah, vnetju dlesni, po poškodbah, herpesu, po obsevanjih zaradi radioterapije … Sicer pa so za dnevno nego primerne mehke ščetke, ki ne poškodujejo zob in dlesni, a vseeno dobro očistijo zobno oblogo.

Kako pa sploh vemo, kako trdo oziroma mehko zobno ščetko potrebujemo? Od česa je odvisna izbira ščetke?

Na tržišču je velika izbira zobnih ščetk. Žal ne obstaja standard (ISO ali kak drug), s katerim bi si lahko pomagali z oznakami mehkobe zobnih ščetk. Vsak proizvajalec ima svoja merila in svoja poimenovanja. Prav lahko se zgodi, da je mehka ščetka z oznako soft enako mehka kot ščetka z oznako x-soft drugega proizvajalca. Koliko je ščetka mehka, ni odvisno le od tega, koliko vlaken ima na površini, temveč je odvisno od tega, kako dolga so ta vlakna, koliko snopov je na določeni površini, koliko so snopi razmaknjeni in koliko vlaken je v snopu. Ščetka z zelo gostimi, kratkimi vlakni na majhni površini je lahko trša kot ščetka z daljšimi, redkejšimi vlakni. Večina proizvajalcev ima na voljo ščetke naslednjih mehkob: medium (srednja), soft (mehka), x-soft (zelo mehka).

Če boste izbrali pretrdo zobno ščetko, si lahko poškodujete dlesni. S premehko pa zob morda ne boste zadosti očistili.
Če boste izbrali pretrdo zobno ščetko, si lahko poškodujete dlesni. S premehko pa zob morda ne boste zadosti očistili.FOTO: iStockphoto

Izberimo takšno ščetko, ki ima primerno majhno glavo in ki ima na koncu glave ožjo obliko, da lahko dobro dostopamo do vseh predelov v ustih. Naj ima ročaj, ki zagotavlja dober oprijem. Vlakna naj bodo zaobljena. Najbolj pomembna pa je pravilna tehnika čiščenja. Veliko zobozdravnikov nudi individualne inštrukcije nege. Namen takega obiska je, da se naučimo izbrati pravilno ščetko, uporabljati pravilno tehniko čiščenja, da si ne povzročamo škode in smo tako bolj učinkoviti, da zmanjšamo možnost nastanka kariesa in parodontalne bolezni v kar največji meri. Hkrati pa je namen inštrukcije, da si znamo v veliki ponudbi izdelkov za zobno nego izbrati tistih nekaj izdelkov, ki jih potrebujemo. Začnimo s ščetko soft. Če nam je preveč trda, naslednjič kupimo x-soft. Če se nam zdi preveč mehka, naslednjič kupimo medium. Pri tem bodimo pozorni na poškodbe dlesni, ki po ščetkanju ne smejo biti ranjene oziroma odrgnjene.

Ne pozabimo niti na naše najmlajše. Tudi pri izbiri njihovih ščetk bodimo previdni.
Ne pozabimo niti na naše najmlajše. Tudi pri izbiri njihovih ščetk bodimo previdni. FOTO: iStockphoto

Kako naj očistimo zobno ščetko?

Tudi na zobnih ščetkah se sčasoma naselijo bakterije. Gostejša kot so vlakna, težje jo izpiramo. Nekatere zobne ščetke določenih tujih proizvajalcev lahko celo enkrat tedensko pomijemo v pomivalnem stroju pri visokih temperaturah. Zobne ščetke, ki ne prenesejo visokih temperatur, pa lahko razkužujemo s tabletami za razkuževanje protez, a jih moramo po razkuževanju temeljito izprati.

Po kolikem času moramo zobno ščetko menjati?

Načeloma menjamo zobno ščetko vsake tri mesece, ne glede na to, ali je videti obrabljena ali ne. Če zobna ščetka ''zacveti'' prej – če postanejo vlakna upognjena navzven in ščetka izgubi svojo prvotno obliko – jo seveda zamenjamo prej. Ščetko moramo zamenjati tudi takoj po tem, ko prebolimo kakšno infekcijo.

Kako pa je pri naših najmlajših? Kakšne ščetke naj kupimo njim?

Princip izbire zobne ščetke je enak kot za odrasle. Ščetka mora biti primerne oblike in velikosti, s primernim ročajem tako za majhno otroško roko kot za starše, ki otroku pomagajo pri čiščenju. Vlakna naj bodo zaobljena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662