Vizita.si
glavobol 3

Zdravje

Preveč dela uničuje vaše zdravje

S.C.
21. 02. 2012 08.04
4

Verjetno mislite, da boste naredili vtis na nadrejene, če boste vedno zadnji zapuščali delovno mesto ali pa boste dodatne delovne naloge celo opravljali doma. Morda bo to res koristilo vaši karieri, vašemu zdravju pa veliko manj.

Preveč dela poviša tveganje, da zbolite za sladkorno boleznijo, kronično utrujenostjo, debelostjo ali celo rakom.
Preveč dela poviša tveganje, da zbolite za sladkorno boleznijo, kronično utrujenostjo, debelostjo ali celo rakom.FOTO: iStockphoto

Da bi preživeli, je pač treba delati. Nič ni narobe, da ste službi, kakršno koli že imate, predani in vam ni odveč ostati kakšno urico dlje kot običajno ali pa dodatno nalogo opraviti celo doma v prostem času, toda pretiravanje vam bo prineslo več škode kot koristi, predvsem pa bo načelo vaše zdravje. Poskrbite najprej zase, saj boste le zdravi lahko kakovostno opravljali svoje delo.

Še posebej za ljudi, ki večino časa v službi presedijo, je nujna redna telesna aktivnost.
Še posebej za ljudi, ki večino časa v službi presedijo, je nujna redna telesna aktivnost. FOTO: iStockphoto
Lahko zapadete v depresijo

Najnovejše raziskave so potrdile, da prekomerno delo za kar dvakrat poveča tveganje, da vas napade depresija, še posebej pri ljudeh, ki delajo več kot 11 ur dnevno. Če namreč preživite preveč časa v delovnem okolju, ga posledično ostane manj za družino, prijatelje, popoldanske aktivnosti in predvsem za samega sebe, kar privede tudi do tega, da se enostavno ne morete prehranjevati zdravo. Res, da je delo pomemben faktor vašega življenja, saj vam prinaša kruh, toda pomislite tudi nase in če že drugače ne gre, skušajte vsaj vikende in morebitne proste dneve maksimalno izkoristiti, vsaj kakšen dan pa odidite iz službe nekoliko prej.

Če delate sede, je gibanje ključnega pomena

Britanski raziskovalci so izračunali, da povprečen pisarniški delavec na dan presedi 5 ur in 41 minut, pogosto pa sede ali celo leže na kavču preživlja prosti čas. Znanstveniki z univerze v Missouriju so prišli do zaključka, da imajo ljudje, ki večino časa na svojem delovnem mestu presedijo, večjo možnost, da zbolijo za diabetesom in jetrnimi obolenji, kljub temu da se v prostem času ukvarjajo s športnimi aktivnostmi. Je pa res, da so ti nekoliko na boljšem kot tisti, ki nič ne migajo. Redna telesna vadba ima namreč veliko pozitivnih učinkov, zato naj bodo tudi vaši vikendi in prosti popoldnevi zapolnjeni aktivno, lenarjenju in popoldanskemu poležavanju pa se kljub utrujenosti izognite, saj boste tako imeli še manj energije za premagovanje delovnih nalog, poleg tega pa boste imeli manj možnosti, da vas doleti sladkorna bolezen, debelost ali srčni zastoj.

Zmanjkuje vam časa za kakovosten spanec

Vsi vemo, da človeški organizem za normalno delovanje potrebuje v povprečju osem ur spanja dnevno, žal pa nam današnji tempo življenja pogosto takšnega luksuza niti ne dovoljuje. Ameriški raziskovalci so ugotovili, da povprečen odrasel človek spi 6 ur in 41 minut dnevno, veliko pa je tudi takih, ki si spanja ne privoščijo niti štiri ure na noč. Vsaka peta oseba, ki dela več kot 50 ur na teden, spi manj kot šest ur, prekomerno delo pa poleg tega kvari tudi kakovost samega spanca.

Ne kvarite si prevečkrat prostega časa z delovnimi obveznostmi.
Ne kvarite si prevečkrat prostega časa z delovnimi obveznostmi. FOTO: iStockphoto

Posledice tega so dolgo raziskovali in prišli do zaključka, da preveč dela in premalo nekakovostnega spanja povzroča slabo pomnenje, živčnost, kronično utrujenost, nihanje razpoloženja, debelost in konec koncev tudi raka. Če se le da, skušajte iti v posteljo vsaj kakšno urico ali dve prej kot običajno, pred spanjem pa spijte skodelico čaja ali si privoščite sproščujočo kopel ter odmislite vsakodnevne skrbi. Ne samo da se boste bolje počutili in imeli več energije, tudi vaše delo bo kakovostnejše in hitreje opravljeno.

Delo za računalnikom kvari vaš vid

Če delate v pisarni in imate več ur dnevno oči uprte v ekran računalnika, se vam zagotovo pogosto pojavljajo glavoboli, solzne oči ali zamegljen vid. Po zadnji raziskavi iz leta 2011 se s takšnimi težavami sooča kar 64 do 90 odstotkov rednih uporabnikov računalnika. Stanje pa še poslabša dejstvo, da jih veliko izmed njih tudi doma po nepotrebnem več ur presedi pred računalnikom ali TV-ekranom, da mobilnikov sploh ne omenjamo. Če res ne morete brez tovrstne tehnologije, si vsaj vsake 20 minut vzemite minuto časa in si spočijte oči, vsekakor pa je bolje, da prosti čas preživljate kako drugače.

Zmanjšajte tveganje za pojav demence

Leta 2009 je bila v časopisu American Journal of Epidemiology objavljena študija o negativnih vplivih prekomernega dela na kognitivne procese v srednjih letih. Američanka Harriet Millward, ki že več let proučuje Alzheimerjevo bolezen, pravi, da bi morali ljudje resno razmisliti o tem, da bi svoje delo nekoliko omejili, saj imajo sicer veliko možnosti, da zbolijo za demenco. Zdrava prehrana in redna telesna aktivnost imata blagodejni vpliv na možganske funkcije, zato naj postaneta del vašega vsakdana. Tako boste na delu bolj produktivni in ga opravili kakovostnejše.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650