"Pri vsakem otroku gre en zob," pravi stari ljudski rek, v katerem je nekaj resnice. Dlesni so med nosečnostjo pogosto občutljivejše in bolj dovzetne za krvavenje, in sicer zaradi hormonskih sprememb. Najpogosteje se težave pojavijo na začetku drugega ali tretjega meseca nosečnosti. Resnost simptomov nato naraste v času osmega meseca. Takrat mnoge nosečnice opažajo oteklost, krvavenje, pordelost ali občutljivost dlesenskega tkiva.
2. Kadilci, pozor!
Bolj občutljive dlesni imate tudi, če kadite. Sestavine cigaret namreč povzročijo pomanjkanje kisika v krvnem obtoku. To slabša zdravje celotnega telesa, torej tudi dlesni in posledično zob. Dlesen iz krvi preprosto ne prejme dovolj hranilnih snovi, zaradi česar se pred bakterijami in toksini v nakopičenih zobnih oblogah ne more braniti optimalno in se veliko hitreje vzdraži, vname ter začne krvaveti.
3. Kaj pa, če imate sladkorno bolezen?
Ker so žile sladkornih bolnikov odebeljene, kri nima normalnega pretoka, zaradi česar dlesni spet ne prejemajo toliko hranilnih snovi, kot jih potrebujejo za optimalno delovanje. Še huje. To privede do oslabitve dlesni in kostnega tkiva, zato dlesni postanejo dovzetnejše za vnetja.
Kako si pomagati? Takoj ko se pojavi prvi znak težav, to je krvavitev, posezite po zobni pasti, ki vsebuje natrijev hidrogenkarbonat, kot je na primer zobna pasta parodontax®. Zaradi te sestavine bolj učinkovito odstranjuje obloge, medtem ko pomaga ustaviti krvavenje dlesni. Poleg tega ne glede na to, ali v tistem trenutku imate težave ali ne, vedno uporabljajte zobno ščetko z mehkimi ščetinami, ki so nežne do dlesni. Takšna je zobna ščetka parodontax®, ki pa jo morate kot vsako zamenjati vsake tri mesece, ker tudi obrabljena zobna ščetka postane pregroba. Medzobne prostore vsaj enkrat dnevno očistite z zobno nitko ter vsak dan obvezno uporabite tudi antibakterijsko ustno vodo, ki bo dodatno odstranila bakterije, ki so v ustih. Dnevna ustna voda parodontax®, ki vsebuje klorheksidin, odstrani kar trikrat več oblog med zobmi, kot jih samo ščetkanje in nitkanje. Poleg pravilne zobne higiene bosta težave pomagala preprečiti še zdravo prehranjevanje in dovolj gibanja. Pametno je tudi, da se ne izogibate obiskom zobozdravnika, saj lahko zazna začetek vnetja, preden se pojavijo simptomi, ki bi jih lahko videli in začutili sami. Vsak od nas bi moral skrbeti, da ostanejo njegovi zobje in dlesni še dolgo lepi in zdravi, a v primeru, da spadate v eno izmed treh zgoraj omenjenih bolj ogroženih skupin, se morate sprijazniti, da bo treba, če ne želite težav, ustni higieni posvečati toliko več pozornosti. |