Kaj so ugotovili psihologi?
V raziskavi je 40 ljudi en mesec jemalo prehransko dopolnilo probiotikov, 20 jih je pravzaprav uživalo placebo. Pred in po koncu študije so izpolnili vprašalnik, po katerem so psihologi lahko ugotovili, koliko so podvrženi depresiji. "Tisti, ki niso jemali placeba so pokazali občutno manjšo kognitivno odzivnost na žalost, kar smo pripisali temu, da so imeli manj negativnih misli, manj so bili podvrženi tudi razglabljanju o tistem, kar je bilo negativno," so Nizozemci zapisali v zborniku Brain, Behaviour and Immunity.
Ne vplivajo le na prebavo, ampak tudi na možgane
"Že prej so številne študije pokazale, da podvrženost negativnim mislim lahko vodi iz sprememb razpoloženja v depresijo," pojasnjujejo. "Sedaj je prvič raziskava pokazala, da lahko probiotiki vplivajo na kognitivne mehanizme, ki določajo, koliko smo podvrženi spremembam razpoloženja. Naši rezultati so prvi dokaz, da uživanje probiotikov lahko zmanjša količino naših negativnih misli, ki so povezane z žalostnim razpoloženjem. Še naprej bomo raziskovali, kako lahko probiotike uporabljamo kot preventivo pred depresijo." V prihodnosti pa nameravajo ugotoviti tudi, kako točno probiotiki to dosežejo. Predvidevajo, da nekako vplivajo na delovanje hormonov v možganih. Tisti, ki so sodelovali v študiji, so mesec dni vsak dan jemali prašek s tremi probiotičnimi bakterijami: Lactobacillus, Lactococcus in Bifidobacterium.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV