Maščobe in sladkor zmanjšujejo sposobnost kratkoročnega spomina in zavirajo razvoj možganov, so opozorili ameriški strokovnjaki. Študija, ki jo je izvedla Mount Sinai School of Medicine iz New Yorka, je namreč pokazala, da so snovi, ki se nahajajo v cvrtem mesu in pečenih jajcih, povezane s simptomi Alzheimerjeve bolezni. Posebej problematična je slanina, podobne snovi pa lahko najdemo prav tako v kolačkih, piškotih in nekaterih sladicah. Znanstveniki so prepričani, da lahko zmanjšan vnos tovrstne hrane zmanjša tveganje za razvoj demence ali celo obnovi spomin, ki je bil izgubljen.
Ker trenutno nismo niti blizu odkritja zdravila za Alzheimerjevo bolezen, so poskusi, kako preprečiti bolezen, ključnega pomena. Za Alzheimerjevo boleznijo in drugimi oblikami demence se spopada približno 30.000 Slovencev, strokovnjaki pa pričakujejo, da se bo ta številka podvojila pri naslednji generaciji, saj se populacija stara.
Sicer pa so znanstveniki iz ameriške Mount Sinai School of Medicine preučevali spojine, imenovane napredni glikacijski končni produkti, ki nastanejo, ko maščoba, beljakovine in sladkor ob segrevanju reagirajo na visoko temperaturo. Še posebej veliko jih je v slanini, klobasah, pici ali hamburgerjih, saj nastajajo med cvrtjem ali pečenjem. Kuhanje v vodi pa ne povzroča nastanka teh snovi.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV