Vizita.si
Bazen

Zdravje

Previdno na bazenih!

N.J.
28. 06. 2014 10.23
0

Bazeni predstavljajo majhno umetno plažo in oazo za osvežitev in zabavo vsem tistim, ki si iz najrazličnejših vzrokov ne morejo privoščiti izleta na morje. A bazeni niso povsem varni, saj se v njih skriva kar nekaj očem nevidnih sovražnikov zdravja.

Bazeni so najbolj nevarni takrat, ko njihovi obiskovalci ne spoštujejo higienskih predpisov. Profesorica na rimski univerzi Cattolica Patrizia Laurenti prav zato pravi, da se je treba zavedati, kaj vse se lahko zaradi tega zgodi in katere previdnostne ukrepe je zato priporočljivo upoštevati. Med najpogostejše bolezni, s katerimi se lahko okužite v bazenih, spadajo vnetja ušes in kožne infekcije. “K razmnoževanju škodljivih mikroorganizmov v bazenih prispevajo višje temperature vode, neustrezno vzdrževane čistilne naprave in pa ljudje, ki bazene obiskujejo kljub boleznim in s kašljanjem, kihanjem, smrkanjem in uriniranjem onesnažujejo vodo v bazenih z bakterijami,“ pravi Laurentijeva. V primeru slabega vzdrževanja bazena lahko pride tudi do izbruha legionarske bolezni, usedline, ki se nabirajo na robovih bazenov ali v špranjah med ploščicami, pa lahko povzročijo nastanek in širjenje bradavic.

bazen
bazen FOTO: Profimedia

Vendar pa se nevarnosti ne končajo na tej točki. Eno največjih nevarnosti tako po mnenju Laurentijeve predstavljajo stafilokoki, ki povzročajo včasih tudi nevarne okužbe kože. “Stafilokoki, ki velikokrat naseljujejo poškodovane dele kože, lahko povzročijo resne okužbe, zato nikoli ne plavajte v bazenih, ko ste poškodovani, saj lahko na ta način okužite vodo. Prav tako pa se bazenom izogibajte, če imate povišano telesno temperaturo ali vas boli grlo,“ še svetuje Laurentijeva in opozarja, da so to stanja, ko se stafilokoki v organizmu hitreje množijo.

Najpomembneje je, da je vsak obiskovalec bazena dovolj odgovoren, da ne obiskuje bazenov, če je bolan oziroma v stanju, ki je potencialno nevarno za druge. Pred nepremišljenim ravnanjem drugih oseb pa se lahko tudi zaščitimo. Mnoge raziskave so pokazale, da sama prisotnost klora ne razkuži dovolj vode, da bi ta bila dejansko čista, zato na kopališčih uporabljajte kopalne copate, natikače ali druga obuvala in se redno prhajte. “Tako boste najbolj občutljive dele telesa zaščitili pred glivičnimi, virusnimi in bakterijskimi okužbami,“ še pravi Laurentijeva. Na stranišče zato ne hodite bosi, poleg tega pa si redno umivajte roke.

Še en preprost previdnostni ukrep pa je, da se pred kopanjem v bazenih oprhate. “Tuš pred vstopom v vodo odplakne 80 odstotkov prehodne bakterijske flore z naše kože, torej odstrani večji del bakterij, ki smo jih dobili 'nezavedno',“ razlaga in dodaja, da neupoštevanje tega pravila obiskovalcev bazenov ogroža zdravje drugih. “Mnogi pozabljajo na pomembnost umivanja nog pred vstopom v bazen in prhanje, to pa škodi zdravju vseh drugih obiskovalcev.

Navkljub vsemu temu bi bilo krivično vse lastnike objektov z bazeni metati v isti koš. Čistoča vode je namreč v veliki meri odvisna od oskrbovalca oziroma lastnika bazena in nadzora, ki ga izvajajo pristojne službe in zavodi.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662