Da obleka naredi človeka, pravi že stari rek, vendar bodite kljub želji po modnem videzu previdni pri izbiri oblačil in obutve. Neustrezni kosi garderobe lahko namreč povzročajo veliko neprijetnosti in ogrozijo vaše zdravje.
Ozke kavbojke
Ne samo, da ozke kavbojke pritiskajo na živce, negativno vplivajo tudi na prebavo. To je že leta 1993 ugotovil ameriški internist dr. Octavio Bessa, ki je s preprosto raziskavo ugotovil, da so moški srednjih let, ki so nosili ožje kavbojke, velikokrat potožili o bolečinah v trebuhu, o zaprtju in težavah z zgago. Z leti so predvsem ženski modeli kavbojk postajali vse ožji, kar naj bi povzročalo bolečine v križu, glivične okužbe ter pojav vodoravnih rdečih lis na stegnih.
Srajce in kravate
Strokovnjaki opozarjajo, da kravate in ozki ovratniki srajc upočasnjujejo dotok krvi v možgane, zaradi česar so pogosti glavobol, meglen vid, pritisk v očeh ter mravljinčenje okoli ušes. Neka študija je celo pokazala, da kar 67 odstotkov moških kupuje srajce, ki imajo ovratnik ožji od njihovega vratu. Zaradi preveč zategnjene kravate boste lahko čutili napetost v hrbtu in ramenih, ker pa se kravate običajno perejo redkeje kot ostali kosi oblačil, se lahko pojavijo tudi neželene infekcije.
Spodnje perilo
Ne boste verjeli, toda neka raziskava je pokazala, da kar 75 odstotkov žensk nosi napačno številko nedrčka. Prevelik ne zagotavlja nobene opore, posledično vas lahko bolijo prsi in ramena, robovi premajhnega nedrčka pa se zarežejo v kožo. Moški, ki želite imeti potomce, bi morali razmisliti o izbiri svojih "bokseric". Če so te preozke in jih nosite dlje časa, se namreč poviša temperatura testisov, posledično pa se zmanjšuje proizvodnja spermijev.
Tkanine
Sicer so alergije na določene tkanine redke, se pa pogosteje pojavljajo pri tistih, ki večinoma nosijo oblačila iz sintetičnih materialov, kot pri posameznikih, ki prisegajo na volno, bombaž ali svilo. Ponavadi sama tkanina niti ne povzroča alergije, večkrat se simptomi pojavijo zaradi barve, mehčalcev in formaldehida, ki se uporablja pri proizvodnji materialov. Najbolje bo, da nova oblačila nekajkrat operete, preden jih prvič oblečete.
Otroška oblačila
Kljub temu, da se proizvajalci otroških oblačil zelo trudijo, da bi bila ta čim bolj varna, se še vedno najde kakšen kos z zadrgo, ki lahko nežno uščipne kožo dojenčka. Pediatri opozarjajo tudi na elastičen rob otroških nogavičk, ki lahko povzroča hiperpigmentacijo. Ta sicer ni zdravju nevarna, lahko pa traja zelo dolgo in je za posameznika neprijetna.
Obutev
Čevlji s peto, višjo od petih centimetrov, so krivi za nastanek žuljev in deformacijo stopala. Lahko povzročijo tudi mortonov neurom, poškodbo živcev med prsti. Ženske, ki več let nenehno nosijo čevlje z visokimi petami, imajo skrajšano ahilovo tetivo in imajo zato velike težave pri nošenju obutve z ravnim podplatom. Sandali s paščki in japonke so še slabša izbira, saj povzročajo krčenje prstov, dolgoročno pa tudi bolečine v kolkih in gležnjih. Nič manj nevarna ni zimska obutev, še posebej tista s sintetično notranjostjo, zaradi katere se lahko pojavi glivična okužba. Dermatologi svetujejo, da jih nosite samo zunaj, po nošenju pa jih dobro posušite.
Torbice
Velike in težke torbe, ki jih nosite čez ramo, lahko z leti nekoliko ukrivijo hrbtenico, še posebej nevarno je, ker jih večina nosi vedno na isti strani. Kiropraktiki ženskam svetujejo, naj ne nosijo torbic, ki so težje od ene desetine njihove teže.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV