Vizita.si
Zlom kosti po 45. letu poveča tveganje za prezgodnjo smrt. Seveda tega zmanjšamo, če se potrudimo, da si čim bolj povrnemo gibalne sposobnosti.

Zdravje

5 skritih ubijalcev, ki se jih sploh ne zavedamo

L.E.
27. 05. 2016 07.56
0

Vsi vemo, da lahko prezgodnjo smrt povzročita previsok pritisk ali holesterol. A strokovnjaki opozarjajo, da obstaja še 5 dejavnikov, ki nas ogrožajo. Pa jih preslabo poznamo oziroma se sploh ne zavedamo, kako nevarni so.

Med njimi je občutek osamljenosti, pravijo raziskovalci univerze v Chicagu.
Med njimi je občutek osamljenosti, pravijo raziskovalci univerze v Chicagu.FOTO: iStockphoto

To je 5 skritih ubijalcev, ki se jih zaveda premalo ljudi:

- osamljenost

- težave pri hoji

- izguba vonja

- zlomljena kost

- slab spanec

Zlom kosti po 45. letu poveča tveganje za prezgodnjo smrt. Seveda tega zmanjšamo, če se potrudimo, da si čim bolj povrnemo gibalne sposobnosti.
Zlom kosti po 45. letu poveča tveganje za prezgodnjo smrt. Seveda tega zmanjšamo, če se potrudimo, da si čim bolj povrnemo gibalne sposobnosti. FOTO: iStockphoto
Raziskovalci univerze v Chicagu so raziskovali, kaj poveča tveganje, da se naše življenje prej konča. Ugotovili so, da zgornjih pet dejavnikov zelo poveča možnost za prezgodnjo smrt. Da pa se tega premalo zavedamo.

Vedno govorimo o nevarnostih previsokega krvnega pritiska ali odvečne teže. Ne pa o tem, da je nevarno, če si po 45. letu zlomimo kost. Raziskovalci opozarjajo, da se zdravniki mnogo preveč osredotočajo samo na bolezenska stanja. Da pa bi morali pri nekomu, ki si recimo v srednjih letih zlomi kost, poudarjati v procesu zdravljenja, da se mora ta res potruditi, da si povrne svoje gibalne sposobnosti. Da mora na teh delati, jih vzdrževati. To je za njegovo zdravje tako pomembno kot to, da ga ne muči previsok pritisk. 

Zanimivo je, da so ugotovili, da je to, da imate težave pri hoji, bolj nevarno, kot če ste samo pretežki. Tudi sama starost nas ne bi smela toliko skrbeti. Ne pomeni nujno, da ste z njenim višanjem takoj v večji nevarnosti. Zdravniki bi morali na svoje bolniki gledati bolj celostno. Pa tudi ljudje bi morali za svoje zdravje skrbeti bolj celostno.

V študiji so analizirali podatke 3000 moških in žensk, starih med 57 in 85. Raziskovalci so bili ekipa zdravnikov, psihologov in sociologov. Analizirali so tako podatke o diabetesu ali pritisku kot podatke o občutkih osamljenosti in tem, kako dobro osebi služijo njeni čuti. Ko so upoštevali vse te dejavnike, so dobili veliko bolj točno sliko o zdravju osebe in tem, v kakšni nevarnosti je, da se njeno življenje prezgodaj konča.

Pomembno je ne samo, kako star je nekdo, ampak kako dobro se počuti. Nevarno naj bi bilo recimo, če oseba izgubi vonj.
Pomembno je ne samo, kako star je nekdo, ampak kako dobro se počuti. Nevarno naj bi bilo recimo, če oseba izgubi vonj.FOTO: iStockphoto

Kot povzame raziskovalec dr. William Dale: "S perspektive sistema zdravstvenega varstva to pomeni, da se ne smemo osredotočati samo na zdravljenje bolezni, recimo na zdravila za previsok pritisk ali holesterol, ampak da se moramo osredotočati na splošno dobro počutje ljudi."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859