Vizita.si
Pri ženskah naj bi alkohol največkrat povzročal rakavo obolenje prsi, pri moških pa požiralnika.

Zdravje

Priljubljena pijača povzroča raka

L.E.
18. 04. 2014 13.46
126

Ameriški raziskovalci opozarjajo, da lahko rakavo obolenje povzroči že uživanje kozarčka in pol ali celo manj alkohola dnevno. Ker je ta napitek legalen, se po njihovo javnost škodljvih posledic še ne zaveda dovolj.

Pri ženskah naj bi alkohol največkrat povzročal rakavo obolenje prsi, pri moških pa požiralnika.
Pri ženskah naj bi alkohol največkrat povzročal rakavo obolenje prsi, pri moških pa požiralnika.FOTO: iStockphoto

Večina vsaj občasno nazdravi s kozarčkom alkoholne pijače, toda ameriški znanstveniki menijo, da se ob tem niti ne zavedajo, da povečujejo tveganje, da jih v življenju preseneti rakavo obolenje. “Povezava med alkoholom in rakom je izredno močna, toda javnost se tega še vedno ne zaveda; to povezavo zdravniki premalo poudarjajo,“ je prepričan dr. Timothy Naimi, vodja raziskovalcev, ki so nedavno objavili rezultate študije, ki je še enkrat potrdila, da z vsakim kozarcem alkohola svoje življenje močno ogrožamo.

30 odstotkov bolnikov, ki je zaradi raka, ki ga je povzročil alkohol, umrlo, je dnevno uživalo kozarec in pol ali celo manj.
30 odstotkov bolnikov, ki je zaradi raka, ki ga je povzročil alkohol, umrlo, je dnevno uživalo kozarec in pol ali celo manj. FOTO: iStockphoto

Raziskovalci Fakultete za medicino Univerze v Bostonu so ugotovili, da se tveganje za pojav rakavega obolenja povečuje s količino alkohola, ki jo zaužijete, za povrh so zaključili, da so pri 30 odstotkih rakavih obolenj, ki so se v ZDA končala s smrtjo in so bila povezana z uživanjem alkohola, prizadeti uživali samo 1,5 ali celo manj kozarcev tega žal preveč priljubljenega napitka dnevno. V največ primerih naj bi alkohol pri ženskah povzročal raka dojk, pri moških raka požiralnika. Med Američankami je bilo med vsemi rakavimi obolenji, ki jih je povzročil alkohol in so se končala s smrtjo, letno od 55 do 66 odstotkov rakov prsi, med Američani je bilo med 53 in 71 odstotki rakov požiralnika. Dr. Naimi zaradi tega posebno pazljivost priporoča tistim, ki imajo v svoji družini že nekoga, ki je trpel zaradi teh bolezni, saj to pomeni, da so lahko bolj nagnjeni že genetsko. Njegova skupina raziskovalcev je ameriški vladi tudi že predlagala, da proizvajalce alkoholnih pijač zakonsko prisili, da na svoje steklenice prilepijo opozorilo, da uživanje njihovih pijač povečuje tveganje za nastanek raka. Glede na to, da je Svetovna zdravstvena organizacija alkohol med najbolj rakotvorne substance uvrstila že leta 1988, se jim zdi, da je za ta korak nastopil že skrajni čas. V ZDA alkohol sicer povzroči okoli 3,5 odstotka rakavih obolenj, ki se končajo smrtno.

Prejšnje študije so že potrdile, da alkohol povzroča tudi raka jeter, ustne votline, žrela ter celo debelega črevesa in danke. Alkohol za povrh povečuje tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. “Alkohol je velik dejavnik tveganja, ki pa ga lahko zelo preprosto onemogočimo,“ zaključuje dr. Naimi.

Da bi še pravočasno prepoznali raka dojk, se je treba redno pregledovati, kako prepoznati raka požiralnika, pa si preberite tukaj.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (126)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587