Vizita.si
Mraz

Zdravje

Kako se ubraniti mraza?

Nataša Jurca
14. 02. 2012 07.58
1

V dneh, ki sledijo, temperature zraka še ne bodo narasle. Spustile se bodo še bolj pod ničlo, zato je pomembno, da na mraz pripravite tako sebe kot tudi dom in avto. Kako ukrepati v mrazu?

Ko se temperature spustijo krepko pod ničlo, je treba paziti na nevarnosti, ki jih prinaša mraz - predvsem, da ne pride do podhladitve in ozeblin.
Ko se temperature spustijo krepko pod ničlo, je treba paziti na nevarnosti, ki jih prinaša mraz - predvsem, da ne pride do podhladitve in ozeblin.FOTO: Reuters
Ekstremno nizke temperature zraka in veter lahko povzročijo hitro izgubljanje telesne toplote, kar lahko vodi v podhladitev in nastanek ozeblin, zato je treba v mrazu upoštevati nekatere varnostne ukrepe. Pri uresničevanju teh moramo biti še posebej pozorni pri otrocih, ki so mlajši od štirih let, in osebah z duševnimi motnjami, saj ti ne znajo oziroma ne zmorejo skrbeti za svojo varnost, sicer pa so na mraz bolj občutljivi še starejši od 75 let, kronični bolniki z obolenji srca in ožilja ter dihal, tisti, ki opravljajo delo na prostem, in vsi, ki živijo v neustreznih bivalnih razmerah – torej doma nimajo ustreznega ogrevanja in brezdomci.

Kapa in rokavice so obvezna oprema.
Kapa in rokavice so obvezna oprema. FOTO: Thinkstock

Nadzirajte telesno temperaturo

Otroci, še posebej mlajši od enega leta, ne smejo spati v neogrevanih in hladnih prostorih, saj njihovo telo izgublja toploto hitreje kot pri odraslih osebah, poleg tega pa njihovo telo nima še razvitih dovolj obrambnih mehanizmov za ogrevanje samega sebe. Zato naj bodo otroci vedno toplo oblečeni, prostor, v katerem se nahajajo, pa topel. Nizke temperature pa so nevarne tudi za starejše ljudi, katerih telo hitreje izgublja toploto zaradi zmanjšane telesne aktivnosti in počasnejšega metabolizma, zato naj tudi ti pazijo, da bodo vedno toplo oblečeni, njihov dom pa topel – večkrat preverjajte temperaturo v stanovanju.

Da se telo ne ohlaja prehitro, pa je treba uživati tudi ustrezno prehrano. Obroki naj bodo uravnoteženi in predvsem dovolj kalorični, saj zaradi mraza organizem izgublja dodatno energijo. Izogibajte se alkoholnim pijačam, ki oslabijo naš občutek za mraz, in kofeinu, ki povzroča hitrejše ohlajanje telesa. Uživajte raje tople pijače in napitke, predvsem sladkan čaj.

Aktivnosti na prostem se lotevajte z glavo

Ko se temperature spustijo krepko pod ničlo in zapiha še mrzel veter, se zunanjih aktivnosti, če je le mogoče, raje izogibajte. Če se jim ne morete izogniti, se primerno oblecite.

Če je le mogoče, aktivnosti na prostem prestavite na čas, ko se bodo temperature nekoliko dvignile. Sicer pa se toplo oblecite.
Če je le mogoče, aktivnosti na prostem prestavite na čas, ko se bodo temperature nekoliko dvignile. Sicer pa se toplo oblecite.FOTO: Thinkstock
Kapa, šal in rokavice so praktično obvezna oprema, sicer pa si raje kot en debel oblecite več slojev oprijetih oblačil, saj bo tako toplota od vašega telesa uhajala počasneje. Oblecite si torej termo spodnjo majico, kratke rokave, dolge rokave in po potrebi še pulover, nadenite si toplo spodnje perilo, po možnosti dolge spodnje hlače ali žabe, tople nogavice in dolge hlače. Pri tem ne pozabite, da so oblačila iz volne, svile in nekaterih umetnih materialov toplejša od bombaža. Ko ste na prostem, pazite tudi, da se ne boste preznojili ali se kakor koli zmočili, zgornja plast oblačil naj bo zato nepropustna za vodo, prav tako pa tudi obutev. Na prostem bodite pozorni tudi na mrazenje. To je namreč znak, da telo pospešeno izgublja toploto, zato ob pojavu mrazenja pojdite na toplo.

Ker mraz močno obremenjuje srce, se zunanjih aktivnosti, tudi kidanja snega, izogibajte, če imate kakršno koli kronično srčno obolenje ali težave s povišanim krvnim tlakom. Če se kidanju snega ne morete izogniti, se toplo oblecite in kidajte počasi. Zunanjim aktivnostim naj se izogibajo tudi osebe, ki imajo astmo ali kronično obstruktivno pljučno bolezen, saj mraz dodatno obremenjuje telo in lahko obstoječo bolezen še poslabša.

Povečana je nevarnost poškodb!

Zasnežene in poledenele ceste in pločniki predstavljajo pravo nevarnost za naše kosti. Da bi se izognili nepotrebnim padcem, zvinom in zlomom, hodite počasi, na obuvala pa si lahko nadenete posebne dereze, ki so namenjene hoji po mestu. Posebej previdni bodite pri hoji po lesenih ali kovinskih površinah, po klancih in stopnicah, ki so še posebej spolzke in zato nevarne.

Hoja po zamrznjenih ulicah in cestah, še posebej pa stopnicah, je lahko izjemno nevarna. Hodite počasi, koraki naj bodo kratki, držite se ograj (pri tem si nadenite rokavice), predvsem pa glejte pod noge. Padcu se lahko izognete tudi z uporabo posebnih derez, namenjenim za hojo po mestu, ki si jih le nataknete na čevlje.
Hoja po zamrznjenih ulicah in cestah, še posebej pa stopnicah, je lahko izjemno nevarna. Hodite počasi, koraki naj bodo kratki, držite se ograj (pri tem si nadenite rokavice), predvsem pa glejte pod noge. Padcu se lahko izognete tudi z uporabo posebnih derez, namenjenim za hojo po mestu, ki si jih le nataknete na čevlje. FOTO: Thinkstock

Ne pozabite tudi na dom in avto

Na nizke temperature je smiselno pripraviti tudi dom in avto. Doma se tako založite s kurivom, pripravite pa tudi alternativni vir toplote – električno pečico, kalorifer ali druge toplotne naprave, ki vas bodo grele v primeru, če osnovni toplotni vir odpove. Opremite se tudi z dodatnimi pregrinjali, če živite v oddaljenih krajih, pa se je smiselno založiti tudi s hrano, predvsem konzervirano in takšno, ki ni hitro pokvarljiva, pijačo in zdravili, ki jih boste morda potrebovali. Ker lahko pri nizkih temperaturah zamrzne voda v ceveh, nikar ne pozabite na zaloge pitne vode. Da bi preprečili zamrznitev vode, imejte pipe vedno malenkost odprte, tako da bo iz njih kapljala voda, pomaga pa tudi povečan pretok toplega zraka okoli pip. Če vam cevi kljub temu zmrznejo, nikar ne tolcite po njih v upanju, da boste tako razdrobili nastal led, saj lahko počijo. Ogrejte jih raje s sušilcem za lase ali pa cevi ovijte v tople odeje.

Rezervoar za gorivo naj bo pozimi v avtu vedno poln. V primeru zastojev ali prometne nesreče boste namreč potrebovali dodatno ogrevanje. Če kje obtičite na cesti, motor avtomobila zaženite vsaj za deset minut na uro, pri tem pa rahlo odprite okna, da se bo zrak v vozilu zamenjal in tako hitreje ogrel. Ker pa lahko pri nizkih temperaturah odpove tudi avto in z njim ogrevanje, imejte v vozilu na zalogi tople odeje ali dodatna oblačila. Ne pozabite tudi na zalogo pitne vode – snega nikar ne uživajte, če ni odtaljen, saj lahko še dodatno zniža temperaturo telesa.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662