Vizita.si
Za tek v hladnejših dneh se je treba primerno pripraviti!

Zdravje

Pripravite se na tek v hladnem vremenu!

Nataša Jurca
22. 10. 2010 09.54
0

Tek je šport, ki ga lahko treniramo kadar koli, v vseh letnih časih. Pomembno je le, da se znamo prilagoditi vremenskim razmeram. Kako uživati v teku pri nizkih temperaturah?

Za tek v hladnejših dneh se je treba primerno pripraviti!
Za tek v hladnejših dneh se je treba primerno pripraviti!FOTO: iStockphoto

Naravnost neverjetno je, kako malo tekačev se zna prilagoditi hladnemu vremenu. Čeprav vsakemu posamezniku ustreza drugačna oprema, obstajajo določeni nasveti, ki jih je vsekakor vredno upoštevati. Kako se torej pripraviti na tek, da bo ta prijeten tudi, če se živo srebro spusti pod ničlo?

Splošna oblačila

Tekači običajno delajo dve napaki: prva je ta, da si pogosto oblečejo preveč slojev oblačil, druga pa ta, da nosijo široka oblačila. Nošenje več slojev namreč preprečuje optimalno transpiracijo, zaradi česar se tekač po nepotrebnem prepoti. Če si pri tem zaradi znojenja zgornji sloj oblačila še sleče, tvega prehlad ali kakšne druge zdravstvene težave. Prav tako niso primerna niti široka oblačila, saj telo v njih težko zadržuje toploto.

Tekač naj ima tako na sebi oblečene največ tri sloje oblačil. Spodnji sloj mora biti tak, da absorbira znoj in ga odvaja od kože, poleg tega se mora tudi hitro sušiti. Ta sloj naj bo zato lahek in oprijet, najbolje, da je narejen iz lycre ali polipropilena. Srednji oziroma drugi sloj mora biti izolator, material naj bo zato tak, da bo po eni strani zrak zadrževal, po drugi ga bo tudi prepuščal in tako preprečeval pregrevanje telesa. Tretji sloj pa mora biti hkrati tak, da "diha" in da ne prepušča vode. Hlače naj vas ne tiščijo, naj bodo udobne in narejene iz termomaterialov. Pri hlačah pazite tudi na to, da vas ne bodo stiskale pod kolenom ali okoli gležnjev, saj vam bodo v tem primeru zavirale prekrvavitev.

Napisi, ki jih morate iskati na oblačilih, ko jih kupujete, so "DRYfit", "playdry" in "climacool", če želite, da odvajajo znoj in vlago od kože, ter "stormfit" in "climaproof", če želite, da vas zaščitijo pred dežjem, vetrom in drugimi zunanjimi vplivi. Seveda obstajajo tudi številne druge oznake na oblačilih (windstopper, dryscience …), zato je najbolje, da se pred nakupom posvetujete s prodajalcem.

Tek je lahko prijeten tudi v nekoliko hladnejšem vremenu!
Tek je lahko prijeten tudi v nekoliko hladnejšem vremenu! FOTO: iStockphoto
Je glavo treba zaščititi?

Ker imamo na glavi lase, glava nima težav z ohranjanjem toplote, je pa za tiste, ki imajo kratko postrižene lase ali so njihovi lasje redkejši, vsekakor priporočljivo nositi kapo. Za vse ostale je bolj kakor kapo priporočljivo nositi "masko", ki pokrije odkrite in neporaščene dele telesa.

Nekateri atleti prisegajo tudi na šale, a v resnici ti ne ščitijo pred vnetjem grla, saj le tega povzroči hladen zrak, ki ga med tekom vdihujemo skozi nos oziroma usta. Prehlad pa lahko prikličemo tudi s tem, ko snamemo šal in izpostavimo prepoten vrat hladnemu zraku. Zato si raje kot šal, ki vam bo pregrel vrat, omislite puli, ki je vseeno nekoliko tanjši, a še vedno dovolj debel.

Kaj pa roke in noge?

Zaradi mraza in napora se prekrvavitev perifernega ožilja poslabša, tekači pa imajo zato pogosto občutek, da so jim "zmrznile" roke. Ogrevanje rok je zatem lahko zelo boleče, prav zato je nošenje rokavic vsekakor priporočljivo. Težava pa je v tem, da tekači običajno ne najdejo dovolj močnih rokavic, ki bi jih ščitile pred nizkimi temperaturami, tudi tistimi, ki segajo več stopinj pod ničlo, in zato raje oblečejo dva para rokavic. Vendar to običajno ne pomaga. Bolje je, če si na roke namažete kremo z grelnim učinkom, čez oblečete kirurške rokavice iz lateksa in čez te običajne rokavice.

Ogreti je treba tudi noge. Bodite pozorni, da si ne boste obuli predebelih nogavic, v katerih se vam bodo noge potile, saj boste tako izpostavljeni večjemu tveganju, da boste zboleli. Obujte si raje nogavice, ki sicer segajo preko gležnja, a naj bodo normalne debeline. Noge pa si pred tekom lahko namažete tudi z balzamom, ki pospešuje prekrvavitev perifernih žil. Če so vaše nogavice le debelejše, pazite, da bodo športni copati, ki jih uporabljate v hladnejših mesecih, nekoliko večji od letnih, saj vas bodo v nasprotnem primeru ožulili.

Oblekli ste se, kaj pa sedaj?

V hladnem vremenu se teka nikar ne lotite tako, da iz ogretega stanovanja stečete naravnost v naravo. Pred tekom se primerno ogrejte in tako svoje mišice zaščitite pred morebitnimi poškodbami, po teku pa se nikar ne raztegujte in ohlajajte na hladnem, temveč to storite doma, na suhem in toplem. V hladnejših mesecih leta se za športne aktivnosti na prostem odločajte v toplejših urah dneva, torej popoldne, nikar pa ne pozabite na pitje zadostne količine vode in energetskih napitkov, saj telo znoj izloča tudi, če imate občutek, da vas zebe in se niste prepotili.

Čeprav je zunaj hladno in imate morda občutek, da se niste preznojili, poskrbite, da boste zaužili dovolj tekočine.
Čeprav je zunaj hladno in imate morda občutek, da se niste preznojili, poskrbite, da boste zaužili dovolj tekočine.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650