Velika noč je najpomembnejši krščanski praznik, ki pa se ga ne veselijo le kristjani, pač pa tudi vsi ljubitelji slastnih velikonočnih dobrot, kot so šunka, hren, potica in seveda nepogrešljivi pirhi. Simbolično jajca predstavljajo ljubezen in prijateljstvo, zato je za veliko noč značilno podarjanje pirhov, nutricionisti pa jih predvsem zadnja leta označujejo za idealno živilo.
Jajca namreč vsebujejo več kot 80 hranilnih snovi, ki jih naše telo še kako potrebuje. Kljub temu da so bile od nekdaj glasne govorice o tem, da vsebujejo veliko holesterola ter povzročajo okvare srčno-žilnega sistema, težave z jetri, raka in druge zdravstvene težave, so raziskave zadnjih let to teorijo ovrgle. Strokovnjaki jih zato toplo priporočajo, saj so bogat vir makro in mikro hranil, v jedilnik jih vključite, ker zagotavljajo kakovostne beljakovine, ki jih v drugih hranilih ne boste našli, poleg tega pa še kopico sestavin, ki so zdravju koristne. Še posebej so primerna za tiste, ki se želijo znebiti nekaj odvečnih kilogramov, saj vas bodo nasitila in zmanjšala vaš apetit.
Katera jajca izbrati?
Najboljša in tudi najbolj zdrava izbira so seveda bio jajca. To so jajca kokoši, ki se prosto gibljejo po zemlji, ki ji ne dodajajo umetnih gnojil, hranijo pa jih z naravno hrano brez pesticidov, dodanih hormonov ali umetnih barvil. Njihovo kakovost potrjuje tudi nalepka, so pa zato tudi nekoliko dražja od ostalih. Solidna izbira so tudi jajca kokoši, ki so zaprte v skednju, kjer se sicer lahko prosto gibljejo, a ne morejo na prosto. Tudi jajca štirih žit niso napačna, to so jajca kokoši, ki so prav tako zaprta v skednju, hranijo pa jih izključno z ječmenom, ovsom, pšenico in ržjo. Jajca, ki jih ljudje največ kupujejo, predvsem zato, ker so cenovno najbolj dostopna, nosijo kokoši, ki so zaprte v kletkah, kjer se skoraj ne morejo gibati, zato jim odstranijo kljune, da ne bi kljuvale druga druge. Preden se odločite za nakup jajc, pozorno preberite deklaracijo na embalaži, če je le možno, izberite bio jajca, ki jih lahko kupite tudi na kmetiji.
Barvanje pirhov
Pustite domišljiji prosto pot in obarvajte jajca, kolikor je mogoče izvirno. Če se le da, pa se izogibajte umetnih barvil, ki jih lahko kupite v trgovini, saj lahko med drugim vsebujejo tudi kemikalije, ki zdravju niso ravno prijazne. Še vse do dvajsetega stoletja so bila prehranska barvila povsem naravna, pretežno izdelana iz rastlin, zakaj torej ne bi tovrstno prakso uporabljali tudi danes. Ne samo da so takšna barvila popolnoma naravna, so tudi izjemno zdrava.
Rjavi pirhi
Za lepo rjavo barvo je zagotovo najbolj primerna in tudi najbolj razširjena čebula, katere olupke kuhate v vodi skupaj z jajci, lahko pa uporabite tudi list in mesnate lupine oreha, list hmelja, lubje drevesa slive ali hrasta ter kavo. Kuhano jajce namočite v skodelico instant kave, dodajte kis ali limonin sok, intenzivnost barve pa določite s količino kave.
Rumeni pirhi
Za rumeno barvo jajca je zelo primerno korenje, limonina ali pomarančna lupina. Lahko uporabite tudi olupke rumenih jabolk, ki jih skuhate v vodi, dodate tri žlice mlete kurkume in žličko žafrana. Lahko pa v vodi najprej skuhate ognjičeve cvetove z dvema žlicama kisa in malo soli, precedite in dodate jajca, tudi v to zmes pa lahko dodate žličko kurkume ali žafrana. Za gosto rumeno-oranžno barvo, ki jo s čopičem nanesete na jajca, pa zmešajte enako količino vode in kurkume.
Rdeči pirhi
Rdeči pirhi so eni najbolj priljubljenih, lahko jih obarvate s kuhanjem v vodi z dodatkom olupkov rdeče čebule in kisa, zelo primerna pa sta tudi teran in šipkov sok. Rdeča pesa, radič, maline, ribez in posušeni cvetovi hibiskusa pa bodo jajcem dali čudovito rdeče-vijolično barvo
Zeleni pirhi
Da bi jajca odeli v izrazito zeleno barvo, jih kuhajte v vodi skupaj z listi špinače ali koprive na rahlem ognju od dve do tri ure, dodajte tudi tri žlice kisa. Lahko zmešate tudi več zelišč hkrati, špinačo, koprive, zeleni čaj, regrat, kislico ali preslico. Nežen odtenek zelene boste dosegli s kuhanjem jajc v zelenem čaju.
Modri pirhi
Borovnice, hladno rdeče zelje in črni ribez bodo jajcem dali čudovite modre odtenke. Borovnice ali borovničev sok zmešajte z vodo, v kateri kuhate jajca, več borovnic kot boste dodali, temnejša bo barva. Prav tako skupaj z jajci kuhajte liste rdečega zelja, dodajte pa še tri žlice kisa.
Oranžni pirhi
Voda v kombinaciji z vinskim kisom in nekaj žlicami mlete rdeče paprike bo jajca odela v živo oranžno barvo, ravno takšno pa bo pričaral tudi korenček.
To je le nekaj idej za čudovite naravne barve velikonočnih jajc, če pa jih želite še dodatno okrasiti, jih lahko pred kuhanjem v obarvani vodi ovijete v različne vzorce, bodisi jih spnete z elastiko, prevežete s starimi najlonskimi nogavicami, dodate pa lahko poljubne vzorce. Čudovit okras so oblike travniških rastlin ali listov, kar bo jajcem dalo še dodatno naravno noto. Bodite kar se da izvirni, ne samo da bo košarica obarvanih jajc čudovit okras za na mizo, ampak se boste lahko med barvanjem tudi nadvse zabavali ter svoji umetniški naravi dali prosto pot.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV