Vizita.si
Čebele propolis uporabljajo kot gradbeni material in dezinfeksijsko sredstvo ob vstopu vanj, ki čebeljo družino ščiti pred okužbami in boleznimi.

Zdravje

Propolis – vsestransko zdravilo

Nataša Jurca
22. 11. 2013 08.15
0

Danes na zdravilni učinek propolisa prevečkrat pozabimo. Ta napol skrivnostna snov namreč deluje protivirusno, antibakterijsko, protivnetno, lajša bolečine in krepi imunski sistem. Preberite, zakaj vse je še zdrav!

Čebele propolis uporabljajo kot gradbeni material in dezinfeksijsko sredstvo ob vstopu vanj, ki čebeljo družino ščiti pred okužbami in boleznimi.
Čebele propolis uporabljajo kot gradbeni material in dezinfeksijsko sredstvo ob vstopu vanj, ki čebeljo družino ščiti pred okužbami in boleznimi.FOTO: iStockphoto
Obširen terapevtski potencial propolisa so poznali že naši predniki. Znanstvene raziskave so potrdile, da je ta mešanica smole, balzama, eteričnih olj, mineralov, encimov, voska, flavonoidov in flavona prav čudežnega pomena, saj ima izjemen protivirusni, antibakterijski in protiglivični učinek.

To smolnato substanco čebele nabirajo iz rastlinskih popkov, lubja dreves in drugih rastlin. Zbrano smolasto snov predelajo s pomočjo encimov, ki jih vsebuje njihova slina, pri tem pa jo obogatijo z aktivnimi sestavinami iz cvetnega prahu. Propolis čebele uporabljajo za gradbeni material, poleg tega pa ima ta snov na vhodu v panj tudi zaščitno vlogo, saj ščiti čebeljo skupnost pred različnimi okužbami in glivičnimi boleznimi.

Čeprav celotna struktura propolisa ni natančno znana, naj bi ta čudežna zmes vsebovala približno 50 odstotkov smole, 30 odstotkov eteričnih olj in približno pet odstotkov cvetnega prahu. Poleg tega vsebuje veliko beljakovin, v manjših količinah pa tudi vitamine (7 vitaminov, v večini B skupine, ki se nahajajo v cvetnem prahu), minerale (železo, cink, baker, mangan) in mikroelemente, kot so na primer kalcij, kalij in natrij.

Farmakološko najpomembnejše sestavine propolisa predstavljajo flavonoidi (flavon, flavonol in flavanon), različni fenoli in aromati, ki so odgovorni za njegovo biološko aktivnost.

Številne preiskave so pokazale, da je uporaba propolisa in njegovih sestavin izredno pomembna pri zdravljenju številnih bolezni, ki nastanejo kot posledica stresa in strupenih vplivov okolja, ki oslabijo imunski sistem. Propolis ima namreč izjemno širok spekter pozitivnih učinkov – deluje namreč antibakterijsko, protivirusno, protivnetno, anestetično, učinkovito ščiti pred nastankom glivičnih okužb in spodbuja delovanje imunskega sistema. Znano je, da preprečuje rast mikrobov, zavira osteogenetske procese, stimulira delovanje nekaterih encimov in obnavlja tkivo.

Kaj vse je v propolisu, vedo le čebele, poznamo pa njegove zdravilne učinke.
Kaj vse je v propolisu, vedo le čebele, poznamo pa njegove zdravilne učinke.FOTO: iStockphoto

Propolis na koži

Protivnetno delovanje propolisa je vidno pri zdravljenju akutnih in kroničnih vnetij, zanimivo pa je, da deluje tudi na vnetja, ki jih ne povzročijo okužbe (opekline, ki jih povzročijo sonce, ogenj, veter ali kemikalije).

Propolis pospešuje celjenje ran in opeklin, kar je posledica antibakterijskega, protivnetnega in regeneracijskega delovanja, saj obnavlja poškodovano tkivo. Propolis je zaradi protiglivičnega učinka izjemno učinkovit tudi pri zdravljenju bolezni kože in lasišča, kot so na primer neurodermitis, alopecija, luskavica in epidermofitija, ščitil pa naj bi tudi pred nastankom kožnega raka.

Propolis na sluznici

Ker propolis krepi imunski sistem, ga pogosto uporabljamo za blaženje vnetij sluznice ustne votline in dlesni. Zaradi protibakterijskega učinka ga v kombinaciji z antibiotiki uporabljamo pri zdravljenju bakterijskih okužb, poleg tega pa je delovanje propolisa blagodejno, saj ne povzroča upada odpornosti in ne poškoduje črevesne flore.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650