Kot ključni vzrok za zobno gnilobo pri otrocih navaja predvsem preveč zaužitega sladkorja in premalokrat umite zobe z zobno pasto, ki vsebuje fluor. ''Jedo preveč sladkorja in si zobe ne umivajo s zobno pasto s fluorom. Kot družba moramo pomagati staršem ali njihovim skrbnikom, da otrokom omogočijo kar najbolj zdrav začetek življenja in preprečijo gnilobo zob preden se prične.''
Gniloba zob in bolezni dlesni sta namreč dve težavi ustnega zdravja, ki ju lahko preprečimo. Ker je zdrava ustna votlina v otroštvu dobra podlaga za nadaljne kvalitetno življenje, je pomembno, da starši otrokom že zgodaj privzgojijo dobre higienske navade in redno ščetkanje zob ter uživanje zdrave prehrane, ki naj vsebuje manj sladkorja. Prav sladkor v prehrani najbolj škodi zobem in dlesnim.
V odrasli dobi pa se je dobro izogibati tudi nekaterim škodljivim razvadam. ''Slaba prehrana, slaba ustna higiena, kajenje, alkohol in napačno razumevanje tega, kaj povzroča gnilobo zob, bolezni dlesni in izgubo zob, povečuje tudi tveganje za razvoj raka ustne votline. Obstajajo pa tudi drugi dejavniki tveganja, kot so kronična stanja vključno s srčno-žilnimi boleznimi in sladkorno boleznijo,'' še zaključi profesor Kelly.
Nikar ne dovolite, da pri vašem otroku pride do tako hude gnilobe zob, pa četudi se zavedate, da bodo mlečne zobe kmalu nadomestili stalni.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV