Marsikaj o našem telesu še vedno ni jasnega, ena izmed takih stvari je tudi, zakaj se nam naguba koža na prstih, ko dolgo časa preživimo v kadi. Tako so se britanski raziskovalci iz Univerze Newcastle lotili raziskave, da bi ugotovili, kaj je vzrok za takšno kožo.
Predvidevali so, da je zanjo morda krivo to, da so naši predniki iskali hrano na mokrih in vlažnih področjih in jim je nagubana koža pomagala, da so lažje pobirali mokre in spolzke predmete. ’’Ko dlje časa kožo namakamo v vodi, se nam na rokah in nogah naguba. Znano je, da je oblikovanje teh gub aktiven proces, ki ga nadzira avtonomni živčni sistem,’’ so zapisali v priznanem britanskem biološkem časniku Britan’s Royal Society journal Biology Letters in dodali: ’’Takšen aktiven nadzor kaže, da imajo te gube pomembno funkcijo, a ta funkcija še ni čisto znana.’’
Je pa raziskava poleg tega še pokazala, da lahko z nagubanimi prsti lažje in hitreje prijemamo predmete kot brez nagubanih prstov, gube pa nimajo nikakršnega vpliva, ko skušamo prijeti ali delati s suhimi predmeti. Tako menijo, da študija podpira njihovo hipotezo, da so nagubani prsti pravzaprav prilagoditev telesa na mokro okolje, kjer lahko človek lažje dela s predmeti okrog sebe.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV