Frizerski saloni, ki ponujajo keratinsko terapijo za ravnanje las, strankam obljubljajo gladke, ravne lase, brez neželenega kodranja. Ti postopki so običajno označeni, kot da ne vsebujejo formaldehida – vodotopnega brezbarvnega plina, ki je za človeka alergen, strupen in rakotvoren. A ameriška vladna organizacija za varovanje potrošnikov v Oregonu je v več kot polovici vzorcev preparatov, ki jih uporabljajo za te terapije, našla strupeni formaldehid. Uporaba teh postopkov nekajkrat na mesec sicer ne bo toliko ogrozila vašega zdravja, vsekakor pa bo ogrozila zdravje vašega frizerja, ki s temi preparati dela vsak dan.
Namesto keratinske terapije lahko svoje kodre ukrotite tudi z likalnikom ali z ravnanjem las s sušilnikom. Slednja možnost je sicer manj učinkovita, a vaš frizer vam lahko pokaže nekaj dobrih tehnik, ki bodo v kombinaciji z varnimi produkti za lase prav tako učinkoviti.
2. Barvanje las
Raziskave, ki barvanje las povezujejo z rakom, imajo nasprotujoče si rezultate. Nekatere kažejo, da imajo ženske, ki si barvajo lase, nekoliko večje možnosti, da zbolijo za levkemijo ali limfomom, še posebej, če uporabljajo temne barve. Spet druge pa so pokazale, da ni povečanih tveganj za ta obolenja. Več raziskav je skušalo poiskati povezavo med barvanjem las in rakom dojke, a neuspešno. Poleg tega tudi ni dokazov, da bi bilo barvanje nevarno med nosečnostjo, čeprav nekateri zdravstveni uslužbenci svetujejo, da se temu nosečnice izogibajo v prvem tromesečju.
Barve za lase na rastlinski osnovi, ki vsebujejo tudi kano in druga naravna barvila, lahko spremenijo vašo barvo las na naraven način. Večina teh barv sicer ne bo prinesla izrazite spremembe barve in lahko kmalu zbledijo, a so ena od možnosti. Druga možnost je, da se odločite za pramena s pomočjo kape, ki bo omogočila, da se barva ne bo dotaknila vašega lasišča in se kemikalije ne bodo absorbirale v vašo kožo.
3. Kontaktne leče
Barvne leče ali leče z vzorcem, ki niso namenjene temu, da izboljšajo vaš vid, ampak le vaš videz, tako kot leče za korekcijo dioptrije zahtevajo pravilno ravnanje. V nasprotnem primeru lahko pride do infekcij in vnetij oči, ki lahko v skrajnem primeru vodijo celo do izgube vida. To velja, četudi leče nosite le kratek čas. Če imate torej občutek, da vam je mati narava podelila napačno barvo oči in si ne želite odpovedati barvnim lečam, obiščite svojega okulista, ki vam bo pokazal, kakšno je pravilno ravnanje z lečami. Nekaj o tem si lahko preberete tudi tukaj.
4. Serum za podaljševanje trepalnic
Na trgu obstajajo serumi, s katerimi si lahko začasno nekoliko podaljšate trepalnice. Serum si vsak dan namažete na zgornjo linijo trepalnic in nekaj mesecev čakate na rezultate. Morda vam bodo vaše trepalnice res všeč, a pomembneje je, da se zavedate tudi stranskih učinkov, ki so lahko trajni. Ta serum lahko potemni kožo okrog vaših oči ali spremeni obarvan del vašega očesa (šarenico) v rjavo barvo.
Namesto tega si lahko pomagate z umetnimi trepalnicami ali s podaljševanjem trepalnic. A tudi ta dva postopka nista popolnoma brez tveganj. Lepilo, s katerim se prilepijo trepalnice na zgornjo veko, lahko povzroči alergijsko reakcijo. Pazite pa se tudi trajnega obarvanja trepalnic. To je lahko izjemno nevarno, če barva pride v stik z očmi, saj lahko povzroči resne poškodbe, med njimi tudi slepoto.
5. Hidrokinon
Hidrokinon svetli kožo in je dostopen le na recept. Dermatologi ga uporabljajo za zmanjšanje videza starostnih peg ali pigmentnih lis, imenovanih melasma. A čezmerna uporaba lahko povzroči razbarvanje kože. Raziskave na živalih so namreč pokazale tudi, da je kemikalija povezana z rakom, vendar na to temo še opravljajo klinične študije.
Bolj kot uporaba te kemikalije je za odstranjevanje barvnih nepravilnosti kože primeren laser, ki odstranjuje zgornjo plast kože, ali posebna belilna maska, ki jo na kožo nanese dermatolog.
6. Solarij
Ne glede na to, kaj ste slišali o tem, da je solarij lahko varen, je res le naslednje: pogosta uporaba solarija povečuje možnosti za nastanek melanoma – najbolj smrtonosne oblike kožnega raka. Poleg tega pripomore k prezgodnjemu staranju, saj povzroča gube in temne starostne pege. In čeprav menite, da vam temna polt pristaja, se morate zavedati, da je to v resnici poškodovana koža.
Zagorelost je v resnici zelo preprosto pridobiti tudi na druge načine. In sicer s samoporjavitvenimi kremami, ki vsebujejo dokozaheksaenojsko kislino (DHA), ki reagira z drugimi aminokislinami in daje koži temnejši videz. Kljub vsemu pa vam ta barva ne daje zaščite pred soncem, zato se ne pozabite zaščititi pred njim, da vas ne bo opeklo.
7. Manikura
Produkti za manikuro vsebujejo celo vrsto kemikalij, med njimi tudi formaldehid, ftalate, aceton in toluen. Njihovi hlapi lahko dražijo kožo, oči, nos in dihala. Te reakcije so ponovno spet pogostejše pri delavcih v kozmetičnih salonih, ki te produkte uporabljajo vsak dan, kot pri njihovih strankah. Manikura in pedikura lahko privedeta tudi do glivične ali bakterijske okužbe, še posebej če pripomočki niso pravilno sterilizirani.
Tveganje lahko zmanjšate tako, da pred manikuro in pedikuro preverite, kako čist je salon. O tem precej govori čistoča njihovih sanitarij. Poleg tega pred pedikuro ne brijte svojih nog, izogibajte pa se salonom, če imate poškodovano kožo – opraskano ali porezano. Če ste lastnik salona, se prepričajte, da vaši zaposleni sledijo zahtevam čistoče in sterilizacije.
8. Ftalati
Ftalati so kemikalije, ki naredijo produkt bolj upogljiv. Tako jih najdemo v igračah, embalaži za hrano in nekaterih lepotnih izdelkih, kot je lak za nohte, šampon ali milo. Dve raziskavi sta pokazali, da lahko izpostavljenost ftalatom med nosečnostjo vodi do motenj razvoja pri moških dojenčkih. Najpogosteje do prenizke ravni hormonov in manjše velikosti genitalij. A kot so uradniki prepričani, še ni dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da ftalati resnično škodijo zdravju.
Če ste zaskrbljeni zaradi ftalatov, lahko izberete kozmetične preparate, ki jih ne vsebujejo. Če na etiketi piše, da kozmetika vsebuje ftalate (dibutylphthalate, dimethylphthalate, diethylphthalate itd.), se ji izognite. Sicer pa ftalate najdemo še v parketu, zavesah za tuširanje in drugih pripomočkih za moderno življenje. A tveganjem se lahko zelo izognete že, če izbirate izdelke za kožo brez te kemikalije.
9. Parabeni
Parabeni so najpogostejši konzervansi, ki jih najdemo v kozmetiki. Ti so v ličilih, kremah, losjonih in izdelkih za lase. Ena izmed študij je odkrila parabene v možganskih tumorjih, a ni dokazala, da so v resnici ti povzročili raka. Druge študije pa so pokazale, da ni mogoče, da bi majhne količine parabenov v kozmetiki povzročile raka.
Če bi se radi izognili parabenom, lahko izbirate med naravno kozmetiko, ki jih ne vsebuje. Takšna kozmetika se lahko sicer hitreje pokvari, a parabeni niso edina možnost. V nekaterih proizvodih proizvajalci za ohranjanje izdelkov uporabljajo vitamin C (askorbinska kislina) ali vitamin E (tokoferil acetat).
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV