Osnovna laboratorijska analiza krvi in urina daje podroben pregled zdravstvenega stanja pacienta, pomaga pri diagnozi bolezenskega stanja ter pravilno usmerja tok zdravljenja. Ravno zaradi tega vas zdravnik napoti na odvzem krvi in urina že ob prehladu ali na splošnem rutinskem pregledu.
Kri
Kri je osnovna življenjska tekočina, ki spremlja vsa dogajanja v organizmu, saj je v stiku z vsemi telesnimi celicami. Ravno zaradi tega lahko s pravilnimi krvnimi preiskavami zaznamo različne spremembe stanja posameznika. Pri osnovni krvni analizi se ponavadi uporablja vzorec venske krvi, pri majhnih otrocih pa le kapilarne. Analiza krvi lahko na primer pokaže, da se v telesu odvija neko bolezensko stanje, vendar ne pove točno kje. Na podlagi rezultatov analize lahko zdravnik predvidi, kje se nahaja problem oziroma za kakšno obolenje gre in v tej smeri nadaljuje preiskave.
Če se diagnoza na koncu izkaže za napačno, se s pomočjo dodatnih preiskav loti iskanja drugje. Na pregled krvi zdravnik najpogosteje napoti bolnike, pri katerih sumi, da bolehajo za slabokrvnostjo, bakterijsko ali virusno infekcijo, strjevanjem krvi, pa tudi tiste, pri katerih na podlagi nekaterih simptomov ne more natančno ugotoviti, za katero bolezen gre. Odvzem krvi je obvezen za tiste, ki popijejo več vode, kot je običajno, ki jim uhaja urin ali nenamerno izgubljajo težo.
Urin
Urin je rumena tekočina, ki jo izločajo ledvice in preko sečevodov teče v mehur, od tod pa po sečnici iz telesa. Nastaja v glomerulih ledvic s filtracijo krvne plazme in na ta način telo izloča neželene snovi ter uravnava sestavo in količino telesnih tekočin. Analiza urina pogosto razkriva bolezenska stanja ledvic, vnetja sečil ter sladkorno bolezen, dokaj zanesljivo pa lahko potrdi sum za raka na mehurju. Prisotnost rdečih krvničk v urinu lahko kaže na tuberkulozo ledvic, pri moških pa na bolezni prostate. V seču ugotavljajo prisotnost spojin, ki jih pri zdravih osebah ni ali pa se nahajajo le v sledeh: beljakovin, glukoze, ketonskih spojin, žolčnih barvil, eritrocitov oziroma hemoglobina, levkocitov in nitritov.
Pomembno je vedeti
Najboljši čas za odvzem krvi je med osmo in deveto uro zjutraj. Priporočljivo je, da ste tešči in da 5 do 6 ur pred odvzemom ne pijete ničesar. Tudi zdravila vzemite le tista, ki jih nujno potrebujete, prav tako se izognite jutranji kavi in cigareti, da o alkoholu sploh ne govorimo. Vsi ti dejavniki namreč lahko močno vplivajo na rezultate analize.
Tudi pri urinu je pomembno, da je ta oddan ob pravem času in na pravilen način. Najbolj idealen čas je prav tako navsezgodaj zjutraj na tešče, potem ko je bil urin v mehurju 4 do 8 ur, saj je takrat bolj skisan in skoncentriran ter tako najbolj primeren za mikrobiološke preiskave. Pri osnovnih ambulantnih preiskavah pa ni pomembno, kdaj je vzorec urina oddan in kaj je pacient pred tem zaužil. Ženskam pred menstruacijo odsvetujejo pregled urina, saj analiza ne more pokazati realne slike.
Osebe, ki nimajo nobenih zdravstvenih težav, bi morale analizo krvi in urina opraviti enkrat letno, da preverijo svoje zdravstveno stanje. Potrebno se je zavedati, da nekatere bolezni nastopijo brez kakršnih koli simptomov, ko pa se ti pojavijo, je pogosto že prepozno. Uspeh zdravljenja je močno odvisen od čimprejšnjega odkritja bolezni. Tisti, ki ste še bolj striktni kar se tiče vašega zdravja, ali pa dovzetni za določena obolenja, pa lahko kontrolo krvi in urina opravite tudi na vsake pol leta. Še posebej to velja za tiste, pri katerih obstaja večje tveganje, da zbolijo za diabetesom, boleznimi srca in ožilja ter različnimi oblikami raka.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV