Vizita.si
image (28)

Zdravje

Razkrila svojo pomanjkljivost ...

Katja Benčina
14. 03. 2014 14.53
31

Da, res je. Tudi zvezdnice imajo celulit. Pravzaprav ta nadloga spremlja kar od 85 do 98 odstotkov žensk vsaj enkrat v življenju. Zakaj ga ima toliko žensk in kako se ga znebiti, nam je pojasnila dermatovenerologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

''Tako kot imajo nekateri ljudje močnejše lase, drugi tanjše in svilnate, nekateri močne nohte, drugi mehke ali krhke, tako imajo nekatere ženske gladka stegna, pri drugih pa je na stegnih opaziti celulit," pojasni dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med., in poudari, da je to vse del zdravega človeškega organizma ter je le znak individualnih razlik.

Zakaj moški nimajo celulita?

Celulit prizadene predvsem ženske, in to zaradi prirojenih razlik v količini in razporeditvi maščobnega tkiva, mišic in vezivnega tkiva na posamičnih delih telesa. Poleg tega gre za razliko v sestavi vezivne pregrade, ki pri ženskah leži pravokotno na površje kože, pri moških pa sestavlja enakomerno mrežo.

Pomembno vlogo pri njegovem nastanku ima tudi ženski spolni hormon estrogen. Ta vpliva na celice, ki tvorijo kolagen (fibroblaste), in sicer tako, da začnejo tvoriti encim kolagenazo. Kolagenaza začne razkrajati kolagenska vlakna okoli maščobnih skupkov. Poleg zgoraj opisanih dogajanj se vezivni trakovi med maščobnimi skupki dodatno zrahljajo in stanjšajo. Plast čvrste usnjice se tanjša, vezivne pregrade so oslabljene in postajajo ohlapne. To pa pripelje do prodiranja maščobnih skupkov v usnjico, kar se navzven že v stoječem položaju kaže v nezaželeni nagubani koži, ki spominja na pomarančno lupino.

Kaj še povzroča celulit?

Poleg tega prispevata pomemben delež k nastanku celulita še motena mikrocirkulacija v krvnih in limfnih žilicah v predelu usnjice in podkožju ter motena regulacija metabolizma v maščobnih celicah. Prav tako ne smemo zanemariti dodatnega vpliva naslednjih dejavnikov: dednost, psihološki vplivi, nepravilna prehrana, telesna konstitucija, prezgodnje staranje kože …

Kako nastane?

Celulit nastaja v štirih fazah. V prvi fazi navzven ni opazen. Kožna povrhnjica je neprizadeta. Zaradi poslabšanja pretoka v žilju usnjice (tako krvnem kot limfnem) nastajajo spremembe na celičnem nivoju, kar za zdaj še ni povsem pojasnjeno. To privede do blagega otekanja (edemi), maščobne celice v podkožju proizvajajo večje količine trigliceridov; ti se kopičijo v celicah, ki se nekajkrat povečajo in med seboj združujejo v manjše skupke. Skupki povečanih maščobnih celic, ki ležijo pod usnjico, so med seboj ločeni s trakovi oziroma pregradami (septami), ki jih sestavlja vezivno tkivo (kolagenska vlakna). Skoznje potekajo krvne in limfne žile. Pri ženskah ležijo vezivne pregrade pravokotno na površje kože, pri moških pa sestavljajo enakomerno razporejeno mrežo.

V drugi fazi takšni povečani skupki maščobnih celic pri ženskah, pri katerih so predeljeni s pravokotno ležečimi pregradami oz. vezivnimi trakovi, dodatno ovirajo pretok v limfnih in krvnih žilicah. Ker je odtok tekočine oviran, se ta zadržuje in kopiči med celicami. Kaj je osnovni razlog nastajanja celulita – ali je to motena presnova maščob ali so zanj odgovorne predvsem spremembe v krvnem obtoku, je za zdaj še nejasno.

Pri tretji fazi krvni in limfni pretok v usnjici ter podkožju nista enakomerno razporejena – nekateri predeli imajo normalen pretok, medtem ko so drugi prizadeti, pretok skoznje je očitno prizadet. Kepe povečanih maščobnih celic se povečujejo in še dodatno ovirajo pretok skozi krvne ter limfne žilice. Poleg zastajanja vode se v tkivu kopičijo tudi odpadni toksični produkti. Navzven že opažamo komaj zaznavne spremembe, kot je valovito kožno površje, koža ob stisku med prsti že spominja na pomarančno lupino. Kožna površina izgubi svojo čvrstost in napetost.

V četrti fazi zaradi stopnjevanega oviranja pretoka v plasti usnjice nastajajo spremembe. Oslabljena je celična presnova in nastajanje beljakovin; to prizadene procese obnavljanja kože. Spreminja se tudi sestava vezivnega tkiva, elastičnih vlaken je vse manj. V močno napredovanih oblikah celulita lahko nastane boleče vnetje vezivnega tkiva.

Kako se ga znebimo?

K ohranitvi normalnega in zdravega videza naše kože veliko prispevajo pravilna prehrana in pitje zadostnih količin negaziranih nealkoholnih pijač, redno gibanje ter izogibanje kajenju. Poleg tega so nam na voljo tudi številni kozmetični postopki in kozmetična sredstva, ki dodatno prispevajo k odpravljanju tegob s celulitom. Najsodobnejši tehnološki dosežek predstavljajo prav gotovo radiofrekvenčne aparature, ki so v zadnjih dveh letih pri oblikovanju telesa prinesle pravo revolucijo. Ob vsem tem ne zanemarimo pomena najbolj klasičnih postopkov, ki lahko veliko prispevajo h končnemu učinku katere koli izmed omenjenih metod in postopkov – to sta redna limfna drenaža in primerna ročna masaža.

Na trgu so številni izdelki, ki obljubljajo čudeže. Kateri delujejo in kateri ne, preverite TUKAJ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (31)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650