Vizita.si
Zakaj naj bi bilo zvečer uživanje hrane bolj škodljivo? Konec koncev prebavni sistem deluje enako ob vsakem delu dneva.

Zdravje

Res zvečer ne smete jesti?

Lina Eržen
13. 06. 2012 08.00
23

Kolikokrat se vam je zdelo, da trpite, ker morate zvečer v posteljo leči lačni? Bi bilo bolj prav, da bi ustregli svojim željam in si privoščili vsaj grižljaj, ali bi se morali na prazen želodec enostavno navaditi?

Zakaj naj bi bilo zvečer uživanje hrane bolj škodljivo? Konec koncev prebavni sistem deluje enako ob vsakem delu dneva.
Zakaj naj bi bilo zvečer uživanje hrane bolj škodljivo? Konec koncev prebavni sistem deluje enako ob vsakem delu dneva.FOTO: iStockphoto

Cel dan pazite, kaj jeste, nato pa se zvečer v udobnem zavetju svojega doma ne morete več zadržati. Nenadoma vam diši vse, kar vam ne bi smelo. Ali morda med delom pozabite na hrano in vse svoje kalorije zaužijete po službi? Strokovnjaki se že dolgo sprašujejo, ali je res, da ljudje ne bi smeli jesti pred spanjem, ali je to za telo povsem vseeno. Rezultati študije Raziskovalnega inštituta dolgoživosti Kronos v Phoenixu vsekakor kažejo, da imajo ljudje, ki jedo tudi nedolgo pred spanjem oziroma večino svojih kalorij zaužijejo v drugi polovici dneva, po navadi večje težave z odvečno težo in indeksom telesne mase. Toda nemalo znanstvenikov vseeno trdi, da je bolj pomembno, koliko kalorij zaužijemo ter v kakšni obliki, ne pa kdaj jih dejansko vnesemo v telo. Tako so denimo zaključili raziskovalci Univerze v Oregonu. To pomeni, da lahko teoretično celo pojedino pospravimo tudi zvečer, če le nismo veliko jedli čez dan. Resnica je, da se telo trudi prenesti marsikaj, toda morda bi bilo le malo bolj zdravo, če ga ne bi mučili preveč. Dejstvo je, da se naš prebavni sistem s hrano lahko spopade tudi sredi noči; vprašanje je, ali se ne bi počutili bolje, če bi ga pustili počivati.

Tudi prebavni sistem sledi ciklu večje in manjše aktivnosti.
Tudi prebavni sistem sledi ciklu večje in manjše aktivnosti. FOTO: iStockphoto

Pozabite na hrano, da lahko telo počiva?

Zagotovo se sprašujete, zakaj bi morali zaspati z občutkom lakote. Lakota je v razvitem modernem svetu skorajda nekaj nenavadnega, četudi, kadar ne traja predolgo, ni nič nevarnega. Takoj, ko jo začutimo, jo po navadi že potešimo. Pa je to prav? Da bi hrano uživali v rednih presledkih, se moramo vendar navaditi tudi na občutek praznega želodca. Prav nedavna študija ameriške Severozahodne univerze je pokazala, da je bolj zdravo jesti tako, da med obroki ne uživamo prigrizkov. Naš prebavni sistem ima tako čas, da se odpočije, zaradi česar tako kot mi vsako nadaljnje delo opravi bolj hitro in učinkovito. Največ počitka pa tako kot mi potrebuje prav ponoči. Telo je res zapleten mehanizem. Občutek lakote in sitosti tako uravnava sistem, ki očitno tako kot mi sledi določenemu ciklu bolj in manj aktivnega delovanja. Če se bo pred spanjem naš želodec spraznil, pa to ne bo le našemu prebavnemu sistemu dalo možnost, da se odpočije; dejansko nam bo takšno obnašanje omogočilo, da si bomo lahko zjutraj privoščili bolj obilen zajtrk.

Zvečer telo ne potrebuje več tako veliko hrane kot zjutraj, saj ne potrebuje več toliko energije.
Zvečer telo ne potrebuje več tako veliko hrane kot zjutraj, saj ne potrebuje več toliko energije. FOTO: iStockphoto

Pozabite na hrano, da lahko zjutraj pojeste več?

Telo očitno želi imeti določen urnik, ugotavlja ameriški Salk Inštitut za biološke študije. Zaradi tega postanemo zaspani ob točno določeni uri, se zbudimo pred budilko pa tudi lakoto občutimo v določenem ritmu. Toda jasno je, da lahko sledimo tako bolj zdravemu kot tudi bolj škodljivemu urniku. Ker telo zjutraj, da nas postavi na noge in nam pomaga opraviti številne obveznosti, potrebuje več energije, je prav, da se navadimo več kalorij zaužiti že zjutraj. Pred nami je dolg dan, poln priložnosti, da pokurimo prav vse kalorije, celo tiste, ki smo jih v telo vnesli z živili, ki zanj niso blagodejna. Da, prav zajtrk je čas, ko se lahko pregrešimo. Če to po drugi strani počnemo zvečer, bo naše telo hranila, ki jih bomo zaužili, le stežka pretvorilo v energijo, saj je ne bi imelo kdaj pokuriti. Namesto tega bo hrano spremenilo v maščobne blazinice, v zalogo energije za slabe čase. Če se bomo najedli zvečer, zjutraj tudi ne bomo imeli teka, da bi pojedli veliko. Tako se mnogi navadijo, da zajtrk kar spustijo ter posledično več pojedo v drugem delu dneva.

Je vse le stvar navade?

Seveda velikokrat nimamo časa, da bi vedno jedli ob točno določenih urah, toda priporočljivo je, da se vsaj potrudimo doseči nek ritem ter da naši obroki čez dan postajajo vse lažji in bolj zdravi. Če ste uro ali dve pred spanjem sestradani, si, če že morate, privoščite skodelico zeliščnega čaja, malo navadnega jogurta ali košček sadja. Na nov način prehranjevanja se morate samo navaditi. Da vas ne bi zvečer preganjala prevelika lakota, pa lahko za večerjo poskusite zaužiti več vlaknin in beljakovin. Pazite tudi, da čez dan ne zaužijete premalo kalorij. Če je težava to, je pač normalno, da bi lahko zvečer pojedli še vola. Če ste čez dan jedli normalno in ste vseeno zelo lačni, se poskušajte zamotiti z branjem knjige, pogovarjanjem ali gledanjem televizije. Sčasoma boste spoznali, da se s praznim želodcem pred spanjem počutite bolje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662