Vizita.si
vaje

Aktivno življenje

5 tibetanskih vaj za popoln mir in sprostitev

Eva Trček
03. 04. 2020 08.08
1

Menihi v Tibetu že tisočletja svoje dneve začenjajo na prav poseben način. Zgodaj zjutraj, ko večina preostalega sveta še spi, v popolnem miru in sproščenosti izvedejo pet preprostih vaj, s katerimi kolo staranja zavrtijo nazaj.

Zgodilo se je nekoč v Tibetu ...

Strogo varovano skrivnost, imenovano tudi vrelec mladosti, je posebna ločina tibetanskih lam tisočletja prenašala iz roda v rod. A vsa ta leta so menihi skrbno pazili, da so obredi pomlajevanja ostali znotraj zidov samostana. Ker je bilo njihovo domovanje tako oddaljeno od civilizacije, to ni bilo težko – vse dokler mednje ni prišel nek upokojeni časnik britanske vojske, ki je med službovanjem v Indiji slišal za zgodbe o mladostnih in vitalnih menihih. Po dolgih letih iskanja mu je vendarle uspelo najti skriti samostan in menihi so ga sprejeli medse. Britanski časnik je v samostanu preživel nekaj let in ko se je naposled le vrnil k prijatelju, ki je pozneje napisal tudi knjigo o tibetanskih obredih pomlajevanja, ga ta ni prepoznal. Namesto osivelega, bledega starca, ki je hodil s palico, je pred njim stal vitalen in mladosten moški, z gostimi, črnimi lasmi in čvrstim obrazom, je zapisal v knjigi. In tisočletja varovana skrivnost tibetanskih lam je bila razkrita tudi preostalemu svetu.

Z malce volje in truda se tako lahko tibetanskih vaj pomlajevanja lotite tudi vi. Pomembno je le, da jih izvajate pravilno in da ves čas pazite na dihanje. Vsako vajo izvajamo sproščeno in umirjeno, brez napora in naprezanja – vedno le do točke, ko postane neprijetno, nato odnehamo in se lotimo naslednje vaje. Paziti pa moramo tudi na pravilno dihanje, saj z dihanjem čistimo svoje telo. Vsako vajo začenjamo z globokim, dolgim vdihom in končujemo z globokim, dolgim izdihom.

Pri vajah se je treba umiriti.
Pri vajah se je treba umiriti.FOTO: Shutterstock
Zakaj si lahko z jogo izboljšamo spomin?
Preberi še
Zakaj si lahko z jogo izboljšamo spomin?

Navodila za pravilno izvajanje tibetanskih obredov

1. obred

S prvim obredom pospešimo pretok energije v telesu. Obred izvajamo stoje – stojimo sproščeno in umirjeno, stopala imamo v širini bokov, roke pa odročimo v višini ramen, tako da so vzporedno s tlemi. Dlani so obrnjene proti tlom. Nato se zavrtimo iz leve proti desni ali povedano drugače: če bi položili uro pred sabo na tla, bi se vrteli v smeri urinih kazalcev.

2. obred

Drugi obred izvajamo na tleh. Uležemo se na hrbet, trebuh stisnemo, da zavarujemo križ. Roke položimo ob telo, dlani so pritisnjene ob tla, prsti pa stisnjeni tesno skupaj. Nato vdihnemo in hkrati dvignemo noge in glavo, pri čemer brado čim bolj približamo prsnemu košu. Za trenutek zadržimo dih, nato med izdihom glavo in noge enakomerno spuščamo nazaj proti tlom.

3. obred

Pokleknemo na tla z zravnanim telesom, prste na nogah spodvijemo, roke pa položimo na zadnjico ali na stegna. Glavo najprej nagnemo naprej, da se z brado dotaknemo prsnega koša. Nato vdihnemo in glavo nagnemo nazaj ter se upognemo tako, da vleknemo hrbtenico. Za trenutek zadržimo dih, nato pa se med izdihom dvignemo v prvoten položaj.

3 pravila za formo vašega življenja
Preberi še
3 pravila za formo vašega življenja

4. obred

Sedemo na tla z iztegnjenimi nogami, stopala imamo približno 30 centimetrov narazen. Roke položimo ob telo, pri čemer se z dlanmi spet opremo ob tla, glavo pa položimo na prsi. Nato med vdihom glavo nagnemo čim bolj nazaj, telo pa dvignemo v most – kolena se torej pokrčijo, roke pa ostanejo ravne. V takšnem položaju, ko so vse mišice napete, zadržimo dih, nato pa se z izdihom vrnemo v začetni, sedeč položaj.

Pomembno je tudi dihanje.
Pomembno je tudi dihanje.FOTO: Shutterstock

5. obred

Peti, zadnji obred izvajamo tako, da se s trebuhom in obrazom proti tlom v loku naslonimo na iztegnjene roke in spodvite prste na nogah. Glavo nežno nagibamo čim bolj nazaj. Nato se prepognemo v bokih, tako da se usločimo v narobe obrnjeni V. Brado pritisnemo ob prsi. Tudi tukaj ne smemo pozabiti na pravilno dihanje. Globoko vdihnemo, ko telo dvigujemo, med spuščanjem pa globoko izdihnemo.

Priporočljivo je, da vaje izvajamo zjutraj, ko je naše telo na najnižji stopnji delovanja, in da jih izvajamo na tešče. Na začetku je priporočljivo, da se začnete pri vsakem obredu do s tremi ponovitvami, potem pa se po dnevih ali po tednih lahko dodajata po dve ponovitvi. Tako lahko prvi teden izvedete do tri ponovitve vsakega obreda, drugi teden delajte po pet ponovitev in nato postopno povečujte vadbo vse do enaindvajsetkrat. Dobro je, da ste konsistentni in da vaj ne spustite več kot en dan v tednu. A hkrati je pomembno, da ne pretiravate s številom izvajanj in da vadbo prilagodite svojemu počutju ter sposobnostim.

Raziskava potrdila: gozd na nas vpliva kot pravi naravni terapevt
Preberi še
Raziskava potrdila: gozd na nas vpliva kot pravi naravni terapevt

Obredi pomlajevanja primerni tudi za nosečnice

Vaje so načeloma primerne za vsakega, ki je zdrav. Omejitve so pri ljudeh, ki imajo večje težave z hrbtenico – v tem primeru se odsvetuje drugi obred – pa tudi pri nosečnicah. Nosečnice lahko te vaje izvajajo vse tja do 16. tedna, če se dobro počutijo. Po 16. tednu naj nosečnica vaje opusti, lahko pa se jih znova loti po porodu, ko je spet fizično in energetsko pripravljena.

Če pa ste zdravi, omejitev ni. Vaj se lahko lotite že jutri navsezgodaj zjutraj. Vadba vam ne bo vzela veliko časa – nekje od 10 do 20 minut. In če boste obrede pomlajevanja izvajali redno ter jih seveda dopolnili tudi z zdravo prehrano, boste vedno bolj elastični in vitalni, vaše telo pa se bo hkrati počasi razstrupljalo. Odprli si boste vseh sedem telesnih čaker (energetskih točk), posledično pa se bodo vsi procesi v telesu odvijali normalno, ne bodo upočasnjeni. In ker ravno upočasnjeni procesi pomenijo staranje, boste s tibetanskimi vajami to nekoliko upočasnili. Tako kot tibetanski menihi se boste tudi vi počutili mlajše in povrnili si boste življenjsko energijo.

Očistite svoje čakre z jutranjo meditacijo
Preberi še
Očistite svoje čakre z jutranjo meditacijo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662