Vizita.si
Napihnjenost je najpogosteje posledica prehrane, na katero ste občutljivi. Z uživanjem manjših količin te hrane ali s pravilno pripravo lahko te težave odpravite.

Zdravje

S preprostimi triki preprečite napihnjenost

Katja Benčina
23. 08. 2013 15.30
2

Napihnjenost je pogosto posledica zaužitja nekaterih snovi, ki jih je težko prebaviti. Prav zato lahko že s pravilno izbiro živil preprečite napihnjenost in izboljšate svojo prebavo in počutje.

Napihnjenost je najpogosteje posledica prehrane, na katero ste občutljivi. Z uživanjem manjših količin te hrane ali s pravilno pripravo lahko te težave odpravite.
Napihnjenost je najpogosteje posledica prehrane, na katero ste občutljivi. Z uživanjem manjših količin te hrane ali s pravilno pripravo lahko te težave odpravite.FOTO: iStockphoto
1. Ste občutljivi na mleko?

Če ne veste, kaj je vzrok za vašo napihnjenost, lahko poskusite iz svojega jedilnika izločiti mleko. Mlečni sladkor laktoza je namreč pogost vzrok za prebavne težave, saj ga mnogi ljudje ne prebavljajo dobro. Vzrok za to je pomanjkanje encima laktaze, ki sladkor razgradi na dva enostavna sladkorja – glukozo in galaktozo, ki se nato preko črevesja prečrpata v kri. Če do razkroja ne pride, mlečni sladkor nerazgrajen pride v debelo črevo, tam pa se izločajo presnovki, ki povzročajo težave, kot so driska, krči v trebuhu in napihnjenost. Tako skušajte zmanjšati količino živil z mlečnim sladkorjem laktozo (mleko, sir) in opazujte, ali se je vaše počutje izboljšalo.

Mlečni sladkor laktoza je pogost vzrok za napihnjenost, saj ga mnogi ljudje ne prebavljajo dobro.
Mlečni sladkor laktoza je pogost vzrok za napihnjenost, saj ga mnogi ljudje ne prebavljajo dobro. FOTO: iStockphoto
Če opazite, da je vzrok za vaše težave laktozna intoleranca in se nočete odpovedati mlečnim izdelkom, lahko posežete po mlečnih izdelkih, kjer je mlečni sladkor izločen ali pa vzamete prehranski dodatek, ki vsebuje encim laktazo. Pri tisith z blago laktozno intoleranco je dober način tudi, da posežete po mlečnih izdelkih z manj mlečnega sladkorja, kot so fermentirani mlečni izdelki (kislo mleko, jogurt, kislo mleko, kefir).

2. Previdno izbirajte sadje

Prav tako je potrebno zmanjšati vnos sladkorja fruktoze, ki ga je veliko v medu, sadju in sadnih sokovih. Pri sadju boste svojemu telesu naredili veliko uslugo, če boste večkrat posegli po sadju z manj sladkorja, kot je jagodičevje (maline, borovnice, brusnice, jagode), papaja, lubenica, nektarine, melone, marelice in grenivke, in manjkrat po sadju z veliko sladkorja, kot so mandarine, češnje, jabolka, grozdje, granatno jabolko, mango, fige in banane.

3. Izognite se umetnim sladilom

Sorbitol, ksilitol in manitol so umetna sladila, ki jih najdemo v dietnih gaziranih pijačah ali žvečilnih gumijih brez sladkorja. Ta so pogosto vzrok za napihnjenost, saj jih telo težko prebavlja, v debelem črevesju pa jih razgradijo bakterije, ki pri tem proizvedejo veliko plinov. Poleg tega gazirane pijače vsebujejo veliko ogljikovega dioksida, ki številnim povzroča težave.

Če imate težave, skušajte zmanjšati količino sadje z veliko sladkorja, kot so grozdje, banane, fige, jabolka, češnje ...
Če imate težave, skušajte zmanjšati količino sadje z veliko sladkorja, kot so grozdje, banane, fige, jabolka, češnje ...FOTO: iStockphoto

4. Previdno pri uživanju stročnic

Tudi stročnice, kot so fižol, leča in čičerika, so lahko vzrok za napihnjenost. Gre za izjemno zdravo zelenjavo, saj so polne hranljivih snovi in ne vsebujejo veliko kalorij, zato se jim ne odpovedujte. Napihnjenost pa preprečite s primerno pripravo. Pred kuhanjem jih čez noč namočite v vodi in obarvano vodo odlijte v lijak. Stročnice prelijte s svežo vodo in jih skuhajte. Na ta način boste preprečili njihov negativni učinek in lahko brezskrbno uživali v tem zdravem živilu.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650