Ko smo utrujeni, pogosto posegamo po visokokaloričnih priboljških in nezdravi prehrani, s čimer zlahka izzovemo neprijeten občutek slabosti. Zakaj ne bi namesto tega posegli po dateljnih, ki imajo nizki glikemični indeks, kar pomeni, da se sladkor izloča zelo počasi in postopoma. S tem boste preprečili občutek nenadne slabosti, hkrati pa vas bodo dolgo ohranjali pri polni energiji. Če se niste do dobra nasitili, si privoščite še pest slastnih orehov.
Suhe slive bodo uravnale vašo prebavo
Nedavna študija je potrdila dosedanje domneve, da lahko redno uživanje suhih sliv učinkovito uravna vašo prebavo, za razliko od raznih odvajal pa ne bo nikakor izzvalo še mnogih neželenih stranskih učinkov. Slive so namreč bogat vir sorbitola, ki v blato dovaja vodo, zaradi česar je odvajanje veliko lažje in smiselno razporejeno. Že šest sliv vsaj dvakrat na dan bo pomenilo ogromno razliko v vašem počutju.
Neprijetno vnetje mehurja, s katerim se spopada vse več žensk, se lahko zlahka spreobrne v bolečo kronično obliko, zato je še kako dobro vedeti, kako ga lahko preprečite tudi sami. Poskusite s suhimi brusnicami, ki vsebujejo veliko proantocianidinov. Ravno ta aktivna sestavina naj bi bila namreč ključna pri zagotavljanju blagodejnih učinkov med vnetjem. Ameriška študija je dokazala, da lahko veliko spremembo naredite že z rednim uživanjem dobrih 42 gramov suhih brusnic, ki preprečujejo nastanek za vnetje odgovornih bakterij E. coli.
S suhimi češnjami nad bolečine v sklepih
Antocianini, ki so odgovorni za barvno raznolikost slastnih češenj, lahko veliko pripomorejo k zdravljenju z vnetji povezanih bolezni. Mednje štejemo predvsem artritis, izredno pogosto vnetje sklepov, ter putiko – bolezen presnove, ki se kaže z občasnimi napadi močnih bolečin v posameznih sklepih. Nedavna študija univerze "University of Michigan" je ugotovila, da lahko dieta, bogata s češnjami, tudi do 50 odstotkov zmanjša število vnetih markerjev, kar lahko močno ublaži tudi bolečino v razbolelih mišicah. Za opazne rezultate vam priporočamo, da se vsaj dvakrat na dan posladkate s pol skodelice suhih češenj.
Rozine bodo dobro dele vašim kostem
Osteoporoza močno skrha kosti, ki sčasoma postajajo vse bolj lomljive, zato so se znanstveniki lotili študije, kako bolezen preprečiti. Ugotovili so, da lahko bor močno upočasni slabenje kosti in jih hkrati okrepi, predvsem pri ženskah v obdobju menopavze. Zato le zajemite pest rozin, ki so najbogatejši vir tega elementa, in jih pomešajte v jogurt, bogat s kalcijem, katerega pomanjkanje je glavni vzrok za nastajanje tovrstne bolezni. Povprečna vrednost, ki jo lahko zaužijete, je 1–2 miligrama na dan, a ne bo nič narobe, če zaužijete do 3 miligrame tega izredno učinkovitega elementa.
Ste slabokrvni? Poskusite s figami
Že štiri fige vsebujejo kar četrtino priporočene dnevne vsebnosti železa, ki je ključno pri preprečevanju slabokrvnosti oziroma stanja zmanjšane sposobnosti krvi za prenos kisika do celic. Da bi okusne sadeže kar najbolje izkoristili, vam svetujemo, da jih poskusite stisniti v kompot. Pri tem se bo namreč še dodatno izločil vitamin C, ki zagotavlja velike vrednosti koristnega železa, ki ga marsikomu močno primanjkuje.
Marelice učinkovito nižajo visok krvni tlak
Suhe marelice vsebujejo kar trikrat več kalija kot banane, hkrati pa veliko nižjo sled natrija, zaradi česar so odlična izbira za uravnavanje visokega krvnega tlaka. Kalij lahko veliko pripomore k izpodrivanju neželenega natrija, saj pomaga nižati količino nabrane krvi in hkrati preprečevati nevarne srčno-žilne bolezni. Tovrstne ugotovitve je potrdila tudi nedavna raziskava centra za nadzor in preprečevanje bolezni v Atlanti. Ker lahko suhih marelic pojeste veliko več kot zrelih, boste z njimi zaužili še veliko več koristnih sestavin.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV