Vizita.si
S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno.

Bolezni

Kako uporabiti test za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu?

Nadja Jurca
09. 02. 2010 06.30
3

S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa, in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno. Kako pravilno uporabiti test?

S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno.
S testom za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu lahko že zelo zgodaj ugotovite, ali potrebujete natančnejšo preiskavo črevesa in načrtujete zdravljenje, preden bo prepozno.FOTO: POP TV
V državnem Programu Svit, ki je namenjen vsem moškim in ženskam, starim od 50 do 69 let, se ukvarjajo s presajanjem in zgodnjim odkrivanjem predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki.

Vsakdo, ki ustreza vključitvi v program, po pošti prejme vabilo v program, na katerega mora za sodelovanje le odgovoriti. Če se boste odločili za sodelovanje, boste po pošti prejeli brezplačne teste za odkrivanje prikritih krvavitev v blatu. Ker je test zanesljiv le, če je pravilno opravljen, je pomembno, da veste, kako ga pravilno uporabiti!

Za lažji odvzem vzorca v školjko položite nekaj toaletnega papirja, ki bo zadržal blato in preprečil, da bi zdrknilo globlje v školjko.
Za lažji odvzem vzorca v školjko položite nekaj toaletnega papirja, ki bo zadržal blato in preprečil, da bi zdrknilo globlje v školjko.FOTO: iStockphoto

Ko boste prejeli test

Ko boste po pošti prejeli brezplačen test, vam pred odvzemom vzorcev blata ni treba spreminjati svojih prehranskih navad in opuščati zdravil, ki vam jih je predpisal vaš zdravnik. Če imate od nekdaj počasno prebavo in nimate drugih težav, si lahko prebavo pred odvzemom vzorcev blata uredite z blagimi odvajalnimi sredstvi iz lekarne, pri tem pa se posvetujte s farmacevtom ali zdravnikom.

Ko boste odprli pošiljko, boste opazili, da je v njej vrečka, v kateri sta dve palčki in dva tulca – eden z rdečim in drugi s črnim napisom. Vrečke nikar ne vrzite v smeti, saj je na njej nalepka, na katero morati vpisati, kdaj boste uporabili rdeči in kdaj črni tulec!

Zakaj ste dobili dva testa?

Dva testa boste prejeli zato, ker morate odvzeti dva različna vzorca blata. Če je možno, jih odvzemite v roku štirih dni.

Kdaj ne smete odvzemati vzorca blata?

Imate menstruacijo – v tem primeru prvi vzorec vzemite tri dni po koncu menstruacije.

Imate drisko – vzorec vzemite, ko boste imeli urejeno prebavo.

Je v vašem urinu kri ali kri ostane v straniščni školjki po odvajanju vode – v tem primeru takoj obiščite zdravnika, blato pa oddajte, ko v urinu ne bo več krvi.

Imate hemoroide ali zlato žilo, ki jo je ugotovil zdravnik, in sveže krvavi – blato oddajte po uspešno zaključenem zdravljenju.

Odvzem prvega vzorca blata

Ker sta testa popolnoma enaka in se razlikujeta le v barvi napisa na tulcu, je vseeno, s katerim boste opravili prvi test. Pomembno je le, da na vrečko z vašim imenom, rojstnimi podatki in dvema poljema napišete, katerega ste uporabili najprej (če ste uporabili najprej črnega, v črno polje vpišite prvi datum in v rdeče polje drugega, ali obratno).

Za odvzem enega vzorca blata uporabite eno palčko in en tulec. Drugo palčko in drugi tulec pa boste uporabili za odvzem vzorca pri naslednjem odvajanju blata.

Postopek:

1. Izpraznite mehur in dobro splaknite straniščno školjko.

2. Za lažji odvzem vzorca v školjko položite nekaj toaletnega papirja, ki bo zadržal blato in preprečil, da bi zdrknilo globlje v školjko.

3. Izpraznite črevo oziroma opravite odvajanje blata (veliko potrebo).

4. Palčko primite na širšem koncu s palcem in kazalcem. Na različnih delih blata jo petkrat do šestkrat rahlo zabodite v blato v globini največ do 1 centimetra.

5. S konico palčke nato večkrat rahlo potegnite v dveh smereh po površini blata. Blato se bo tako ujelo v drobne bodice na tanjšem delu palčke.

6. NE ODVZEMITE PREVEČ BLATA, KER BO SICER VZOREC NEUPORABEN ZA ANALIZO!

7. Če blato potone v vodo v školjki, vam ni treba skrbeti, saj to ne vpliva na rezultat laboratorijske preiskave.

8. Palčko nato vtaknite v tulec. Ob zapiranju pazite, da boste slišali 'klik', kar pomeni, da je tulec tesno zaprt in vsebina ne more iztekati.

9. Palčko in tulec lahko zaprete samo enkrat, zato tulca ne poskušajte več odpirati.

Shranjevanje uporabljenega tulca

Uporabljeni komplet (zaprt tulec s palčko) vstavite v plastično vrečko, v kateri ste tulca dobili, in jo dobro zaprite. Na zunanji strani vrečke, kjer je nalepka z vašimi podatki, v ustrezno polje vpišite datum odvzema vzorca. Če ste uporabili tulec z rdečim napisom, vpišite datum v rdeče polje, in obratno, če ste uporabili črnega.

Odvzeti vzorec shranite v temen in suh prostor, najbolje pri temperaturi od 2 do 10 °C, dokler ne vzamete še drugega vzorca. Če je temperatura prostora, kjer hranite vzorec, višja od 25 °C, prvi vzorec shranite raje v hladilnik, a seveda ločeno od hrane in ne v zamrzovalnik!

Odvzemanje drugega vzorca

Drugi vzorec lahko odvzamete že naslednji dan po prvem oziroma najpozneje v štirih dneh od odvzemanja prvega vzorca.

Pri jemanju drugega vzorca je postopek popolnoma enak kot pri prvem. Razlika je le v tem, da morate tokrat uporabiti drugi tulec in palčko. Dobro zaprt drugi vzorec dodajte v vrečko k prvemu vzorcu in ne pozabite dopisati datuma odvzema na nalepko na vrečki.

Kam z vzorcema?

Oba uporabljena kompleta v zaprti vrečki vložite v priloženo obloženo pisemsko ovojnico, odstranite zaščitni trak in ovojnico skrbno zalepite. Na ovojnici je že natisnjen naslov, na katerega jo morate poslati, prav tako pa je že plačana tudi poštnina. Ovojnico oddajte na pošti, v približno tednu dni pa boste obveščeni o rezultatih testa in dobili nadaljnje napotke.

Ovojnico raje sami oddajte na pošto ali pa jo izročite poštarju v roke, saj bo znal pravilno ravnati z njo. Če boste ovojnico oddali naravnost v nabiralnik, se namreč lahko zgodi, da se bo vaš vzorec v njem zaradi previsokih ali prenizkih temperatur "skuhal" oziroma "zamrznil".

Pa še to – ne bojte se odkriti, ali je z vami kaj narobe. Konec koncev je bolje izvedeti takoj kot takrat, ko je lahko že prepozno! S pravočasnim odkritjem težav namreč lahko preprečite razvoj raka!

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587