V ljudskem zdravilstvu so jabolka od nekdaj priporočali proti skorbutu, krvavenju dlesni in majavosti zob. Posebnega pomena so namreč minerali, ki jih vsebujejo jabolka, na primer železo za slabokrvne, fosfor za boljše razmišljanje in kalcij za ohranjanje zdravih kosti in zob.
Jabolka naj bi zdravila celo rakava obolenja
Znanstveniki z univerze Cornell pa so ugotovili, da je izvleček iz jabolčnih lupin zmanjšal rast rakavih celic na črevesu za pol, izvleček iz mesa jabolka je zavrl njihovo rast za tretjino, pri rakavih jetrnih celicah pa so bili učinki še močnejši. Izvleček iz samo sto gramov neolupljenih jabolk je enakovreden 1500 miligramom čistega vitamina C.
"Bolj smiselno je uživati svežo zelenjavo in sadje, kot pa goltati tablete z vitamini,“ je dejal vodja raziskave.
"Sveža jabolka v primerjavi z drugimi sadeži ali zelenjavo vsebujejo veliko kvercetina, zato bi se lahko z uživanjem omenjenega sadja borili tudi zoper alzheimerjevo bolezen," meni C. Y. Lee, profesor in predsednik oddelka za živila na univerzi Cornell. "Ljudje bi morali uživati več jabolk, še posebej svežih," je dodal.
Jabolka proti srčnemu infarktu in astmi
Znanstveniki z univerze v Minnesoti so ugotovili, da tri jabolka dnevno zmanjšajo možnost za nastanek srčnega infarkta. Mark Pereira je povedal, da že deset gramov balastnih snovi verjetnost za nastanek srčnega infarkta zmanjša za 14 odstotkov in koronarno obolenje srca za 27 odstotkov.
Britanski raziskovalci pa so ugotovili, da odrasli, ki pojedo vsaj dve jabolki na teden in uživajo hrano z večjo vsebnostjo selena, manj obolevajo za astmo. V znanstveni študiji so namreč primerjali populacijo astmatičnih bolnikov in skupino ljudi brez astme. Njihov namen je bil ugotoviti, ali je astma redkejša in blažja pri odraslih, ki dobijo s prehrano več antioksidantov. Ugotovili so, da je astma manj pogosta pri odraslih, ki so jedli več jabolk in hrano s selenom (selen sicer vsebuje meso in drugi izdelki živalskega izvora).
Raziskovalci so pojasnili, da se največ zdravilnih snovi skriva v jabolčni lupini, zato jabolčni sok ni nujno najboljši vir antioksidantov. Največ antioksidantov na primer najdemo v rdečih jabolkih, manj jih je v zelenih.
V boju zoper alzheimerjevo bolezen
Novo odkritje znanstvenikov pa podpira tudi teorijo, ki priča, da je tveganje za razvoj alzheimerjeve bolezni in podobnih možganskih okvar manjše, če človek uživa dovolj svežega sadja in zelenjave. To so potrdili znanstveniki, ki so v možganske celice prve skupine podgan dovajali antioksidant kvercetin, drugim vitamin C, ki naj bi bil prav tako antioksidant, preostalih pa niso zdravili.
Celice vseh podgan so nato izpostavili vodikovemu peroksidu, s čimer so spodbudili celične poškodbe, ki naj bi se pojavljaje tudi ob alzheimerjevi bolezni.
Možganske celice, ki so jih zdravili s kvercetinom, so utrpele manj poškodb v primerjavi s celicami, ki jim niso dovajali antioksidantov ali so jim dodajali vitamin C.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV