Znano je, da ima cimet protivnetno in protibakterijsko delovanje. V kitajski medicini to začimbo tako uporabljajo za zdravljenje prehladnih obolenj, težav s prebavo in krčev. Zadnja raziskava avstralskih znanstvenikov iz Univerze RMIT v Melbournu pa je pokazala, da cimet tudi zniža temperaturo želodca za okoli dve stopinji Celzija in tako pripomore k boljši presnovi. To zmanjšuje tudi poškodbe želodčne sluznice, zmanjšuje vnetja želodca in tveganje za druge bolezni prebavil. Kot pravijo strokovnjaki, je prav zaradi svojega učinka ohlajevanja telesa cimet verjetno tako priljubljen tudi v toplih krajih.
Študijo so izvedli na prašičih, ki so jim v prehrano dodajali kapsule cimeta. Vodja raziskave Kouroush Kalantar – Zadeh je pojasnil: ''Plini v prebavilih so stranski produkt fermentacije hrane med prebavo. Ti lahko prizadanejo prebavila in lahko prinesejo pomembne informacijo o zdravju črevesja. Ko smo prašiče hranili na sobni temperaturi, se je količina ogljikovega dioksida v želodcu povečala. Cimet v njihovi prehrani pa je pomagal zmanjšati količino teh plinov tako, da je zmanjšal izločanje želodčne kisline in pepsina in želodčne stene, kar je sčasoma ohladilo želodec prašičev med prebavo. Ko je prašičem vroče, hiperventilirajo, se zniža proizvodnja CO2. A s cimetom se je količina CO2 še bolj znižala. To ni samo ohladilo prašičev, ampak je pripomoglo k boljšemu splošnemu zdravju.''
Kot kaže, cimet ščiti steno želodca in tankega črevesa prašiča, s tem pa varuje njegovo zdravje, so zaključili. Prepričani so, da lahko izsledke te raziskave prenesemo tudi na ljudi in da bi cimet lahko podobno deloval tudi na človeško telo. Rezultati študije so bili objavljeni v strokovni reviji Scientific Reports.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV