Znanstveniki z univerze v Ohiu so ugotovili, da so ljudje, ki so bili v slabem odnosu, proizvedli kar 11 odstotkov več stresnega hormona kortizola, imeli pa so manj T-celic, ki so ključne za obrambo imunskega sistema pred različnimi infekcijami. Pokazalo se je še, da so imeli tisti, ki so se ocenili, da so v slabem odnosu, kar 22 odstotkov manj T-celic v primerjavi s tistimi, ki pravijo, da se v odnosu dobro počutijo.
Strokovnjaki so preučevali 85 parov, ki so bili v zakonu več kot 12 let. Ti so izpolnjevali anketo o svojem odnosu, pri čemer je znanstvenike zanimalo, kako ocenjujejo svoj odnos, ali občutijo anksioznost, tesnobo, kakšna je njihova kakovost spanca. Nato so oddali še vzorec krvi in sline, s čimer so ugotavljali raven hormonov v krvi. Testi so pokazali, da so imele osebe, ki so vztrajale v problematičnem odnosu, višjo raven kortizola v krvi.
Čeprav nekateri znanstveniki menijo, da so občutki tesnobe posledica podvrženosti, ki sega še iz otroštva, pa vodja študije dr. Lisa Jaremka meni, da se ti občutki sčasoma lahko spreminjajo in da veliko vlogo pri teh občutkih igra kakovost partnerskega odnosa.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV