Enostavni in kompleksni ogljikovi hidrati nudijo našemu telesu energijo, naloga vlaknin pa je uravnavanje maščob v krvi in skrb za zdravo delovanje črevesja. Enostavne ogljikove hidrate, ki naše telo zelo hitro oskrbijo z eksplozijo energije, je priporočljivo uživati v omejenih količinah, medtem ko je kombinacija vlaknin in kompleksnih ogljikovih hidratov, predvsem tistih, pridobljenih iz polnozrnatih izdelkov, za naše telo zdrava. Glede živil, ki vsebujejo kompleksne ogljikove hidrate, strokovnjaki v grobem priporočajo tista z nižjim glikemičnim indeksom, pri čemer velja upoštevati tako imenovano glikemično obremenitev, ki upošteva tudi velikost porcije.
Ogljikovi hidrati so nujni del naše prehrane
"Kadar ne zaužijemo dovolj ogljikovih hidratov, ne hranimo možganov in mišic,“ pojasnjuje nutricionistka Ghoddoussi in dodaja, da smo lahko zaradi pomanjkanja ogljikovih hidratov utrujeni, brez energije in se težko osredotočimo na delo. Uspešne rezultate diet brez ogljikovih hidratov strokovnjakinja pripisuje predvsem dejstvu, da ljudje z odrekanjem ogljikovim hidratom telesu ne dovajajo celotni spekter hranilnih snovi, ki jih potrebuje za dobro funkcioniranje, zaradi česar seveda več kalorij 'pokurijo', kot pa jih zaužijejo. Problem nastane takrat, ko se vrnemo na stare prehranjevalne navade. Te velikokrat pokažejo tako imenovani 'jo-jo efekt', pri katerem se vsi izgubljeni kilogrami naglo vrnejo nazaj.
Zdrav vnos ogljikovih hidratov
Enostavne ogljikove hidrate vsebujeta tudi sadje in zelenjava, a se ta vrsta sladkorja zavoljo vsebnosti vlaknin močno razlikuje od rafiniranega sladkorja v pecivu in sladkanih pijačah, kar je bistvenega pomena za naše prehranjevalne navade. Zdravo je, da se izogibamo enostavnih ogljikovih hidratov iz sladkarij, sladkega peciva, sladkanih pijač, belega riža, krompirja, belega kruha, krekerjev, belih testenin ipd. Priporočljivo je izbrati izdelke iz polnozrnate moke, v nasprotju z laičnim prepričanjem mnogih pa lahko posežemo tudi po sladkem krompirju.
Na vprašanje, zakaj je rezina polnozrnatega kruha bolj zdrava kot rezina belega kruha, nutricionistka Ghoddoussi odgovarja, da imata obe rezini približno enako količino kalorij, razlika je predvsem, ko pride do presnove. Polnozrnat izdelek nam za razliko od belega kruha, ki ga na lestvici glikemičnega indeksa najdemo pri vrhu, sladkorja v krvi ne bo dvignil v višave.
Skratka, nasveti mnogih zdravnikov, strokovnjakov in ne nazadnje tudi naših babic, da je dobro uživati raznoliko in pestro hrano v zmernih količinah skozi ves dan, pri čemer se skušamo čim bolj izogniti rafiniranih ogljikovih hidratov, so vsekakor smiselni. Če temu dodamo še redno telesno aktivnost, pa dobimo dober recept za zdrav način življenja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV