Piščančjo juho nekateri imenujejo tudi naravni penicilin, saj naj bi imela številne zdravilne učinke. Krožnik vroče krepčilne jedi pomaga odmašiti dihalne poti, poleg tega je tudi izredno hranljiva, torej je odličen vir energije za ves dan. Nikar ji ne pozabite dodati veliko zelenjave, vključno s čebulo in česnom, ki sta znana po svoji neizmerni zdravilni moči.
Tople jedi in začimbe
Nekateri ljudje pri zdravju prisegajo na česen, hren, čili ter razne pikantne omake, ki pomagajo odmašiti dihalne zapore. Zato pozimi pripravljajte veliko indijskih jedi oziroma takih, ki vsebujejo omenjene sestavine, ali pa pripravljenemu klasičnemu obroku enostavno dodajte malo pikantne omake.
Česen
Ta dišeča čebulnica vsebuje aromo, imenovano alliin, ki deluje kot dekongestiv. Prav tako naj bi česen deloval kot antioksidant in uničeval proste radikale, aktivne kisikove molekule, ki poškodujejo celice, zato naj bi ga v zimskih dneh vsakodnevno vključevali na naš jedilnik.
Tekočina
Poskrbite, da boste v telo vnesli dovolj tekočine. Namesto kave, gaziranih in sladkih pijač, pijte veliko vode in naravnih sadnih sokov (najbolje, da jih kar sami iztisnete iz svežega sadja). Privoščite si lahko tudi tople napitke, predvsem kamilični ali metin čaj ali kozarec tople vode z rezino limone.
Citrusi
Pozimi imejte doma vedno dovolj sadja, predvsem citrusov, ki so bogat vir vitamina C. Več tega za zdravje sila pomembnega vitamina morate v telo vnesti zlasti kadilci, ki ste zaradi svoje razvade več na mrazu in tako bolj izpostavljeni prehladom in okužbam dihal. Če mislite, da lahko vitamin C v telo vnesete samo preko agrumov, se močno motite. Veliko ga je namreč tudi v krompirju, zeleni papriki, jagodah in ananasu, zato ta živila redno uvrščajte na svoj jedilnik.
Losos
Losos je bogat vir vitamina D, ki naj bi glede na rezultate nedavne raziskave ameriških strokovnjakov pomagal preprečevati okužbe dihal. Dovolj bo že, če užijete vsaj 300 gramov te vrste ribe na teden.
Ingver
Številni so prepričani, da sveže ingverjeve korenine pomagajo zdraviti kašelj in vročino, ki sta pogosta spremljevalca prehladov in grip. Skuhajte si ingverjev čaj: skodelico vrele vode prelijte čez dve žlice sveže naribanega ingverja, pustite stati 5 do 10 minut in okusen topel napitek je pripravljen.
Ne pozabite
Vsakodnevno uživanje mastnih jedi ter živil z visoko vsebnostjo sladkorja, preskakovanje obrokov in velike količine kofeina vas lahko naredijo bolj dovzetne za sezonske bolezni, kot sta prehlad in gripa. Zato poskrbite, da boste uživali veliko polnozrnatih izdelkov, sadja, zelenjave in manj mastnih beljakovin, ki bodo pomagale ohraniti imunsko odpornost. Ta živila vam to zimo namreč lahko služijo kot oklep, ki vas bo ščitil pred prehladi, gripami in drugimi boleznimi dihal.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV