1. Prhanje s prevročo vodo in agresivnimi mili
Čeprav v hladnejših dneh še kako prija, če se oprhamo z nekoliko bolj vročo vodo, pa s tem naši koži ne naredimo prav nič dobrega. Previsoka temperatura vode namreč pospeši spiranje zaščitnih olj iz vrha naše kože, tako da bo ta sčasoma izsušena in celo srbeča, možno pa je tudi, da nas bo pogosto spremljal neprijeten občutek zategnjenosti. Spiranje teh za kožo koristnih olj bo še toliko večje, če se bomo umivali z agresivnimi mili in se s kakšno pregrobo gobo drgnili po telesu. Zato poskrbite, da se boste namesto z vročo vodo vedno umivali s toplo ali celo mlačno vodo in da bodo mila kar se da naravna ter neagresivna.
2. Pregrobo brisanje z brisačo
Tudi ko stopite izpod prhe ali ko si zjutraj splahnete obraz, ne bodite pregrobi, ko se brišete z brisačo. Kajti tudi s premočnim drgnjenjem si boste s kože odstranili koristne vlažilne sestavine, ki so naraven del naše kože, posledica pa bo suha, srbeča in razdražena koža. Večletno drgnjenje in praskanje s trdo brisačo pa lahko celo nekoliko poškoduje vrhnjo plast kože. Zato si telo in obraz po umivanju vedno le narahlo potapkajte in kar se da nežno osušite.
3. Uporaba umazanih kozmetičnih pripomočkov
Moški, kdaj ste nazadnje zamenjali britvico za obraz, in ženske, kolikokrat za britje nog, pazduhe in celo intimnih predelov uporabite isto britvico? Kaj pa gobice, s katerimi se drgnete med prhanjem? Ker je v kopalnici veliko bolj vlažen zrak kot v drugih prostorih, se bakterije še toliko bolj in hitreje množijo kot drugje. Če torej pripomočkov, ki tako ali drugače prihajajo pogosto v stik z vašo kožo, ne menjate redno, si lahko zamašite pore in celo dobite kakšno kožno vnetje. Zato poskrbite, da boste britvice, gobice, pincete, depilatorje in epilatorje, škarje, ščipalce in druge lepotne pripomočke redno menjavali ali pa vsaj razkuževali z alkoholom.
4. Dotikanje kože z umazanimi rokami
Kadar se vozite z avtobusom ali vlakom, ko v trgovini plačujete in se dotaknete denarja, se zavedate, da so vaše roke polne umazanije in bacilov ter da se s takšnimi rokami pač ne smete dotikati ust in obraza. Brez slabe vesti in morda povsem nevede pa se dotaknete vrata, se popraskate po roki, nogi, hrbtu ali katerem drugem delu telesa. A tako kot na obrazu se lahko zaradi umazanije pore zamašijo tudi na drugih delih telesa in tudi marsikje drugje, ne le na obrazu, lahko staknete herpes. Zato se takrat, ko vaše roke niso najbolj čiste, kolikor se le da izognite neposrednemu dotikanju kože.
5. Izogibanje kremam za sončenje
Ste tudi vi med tistimi, ki se le ob obisku lokalnega bazena, bližnjega jezera ali celo izključno na morju spomnite, da bi bilo dobro, če bi se namazali s kremo za sončenje? Se ponavadi namažete le po hrbtu, trebuhu, rokah, nogah in obrazu, na manj očitne dele, kot so vrat, dlani, lasišče pa pozabite? Strokovnjaki opozarjajo, da se moramo z ustrezno visokim zaščitnim faktorjem pred vedno močnejšimi sončnimi žarki zaščititi, kadarkoli na sončen dan odidemo iz hiše – ne glede na to, ali je zima ali poletje. Sonce je namreč močno v vseh letnih časih in nas lahko opeče tako takrat, ko imamo na sebi le kopalke, kot tudi takrat, ko smo oblečeni v jakno in dolge hlače. Zato ne pozabljajte na kremo za sončenje. Nanašajte jo na odkrite dele telesa – na obraz, lasišče, ušesa, vrat, celo na nart in zgornji del dlani. Statistike namreč kažejo, da se veliko kožnega raka pojavi ravno na teh manj ''opaznih'' delih telesa, ki pa niso zato nič manj izpostavljeni nevarnim ultravijoličnim žarkom. Koristno pa je tudi, da pri mazanju s kremo za sončenje uporabite zadostne količine kreme in da posežete po dovolj visokem zaščitnem faktorju.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV