“Z antiretroviralnim zdravljenjem naj bi se koncentracija virusov zmanjšala za kar desettisočkrat, rezultat tega pa naj bi bila za 25 odstotkov zmanjšana širjenost okužbe,“ pravi epidemiolog Brian Williams. To pomeni, da bi se z antiretroviralnimi zdravili lahko omejilo širjenje okužbe z virusom HIV. “V petih letih bi lahko tako popolnoma zaustavili prenos okužbe,“ še dodaja.
Z virusom HIV je po podatkih iz leta 2008 okuženih približno 33 milijonov ljudi. Samo to leto je zaradi aidsa umrlo 2 milijona ljudi, na novo pa se jih je okužilo kar 2,7 milijona. “Ker ljudje, okuženi z virusom HIV, zdaj živijo dlje in ker v številnih državah po svetu še vedno ne skrbijo za preventivo, se okužba nezaustavljivo širi. Vsako leto se tako več ljudi okuži, kakor jih umre,“ pravi dr. Kenneth Mayer, profesor medicine in družbenega zdravja.
Leta 2009 je Williams skupaj s svojimi kolegi predlagal razširitev uporabe antiretroviralnih zdravil, še posebej pri osebah, ki so v zgodnji fazi okužbe. Predlagal je, da bi vsako leto moral testiranje za virus HIV opraviti vsakdo, ki je starejši od 15 let, in da bi morali vsi, ki so okuženi, takoj začeti zdravljenje z antiretroviralnimi zdravili.
“Začeti zdravljenje z antiretroviralnimi zdravili za preprečevanje širjenja okužbe že zelo zgodaj je zelo pomemben cilj, vendar pa se ga ne da uresničiti čez noč,“ pravi Mayer. “Poleg razširjene uporabe medicine in načrtovanja, kako izvesti tako obširno testiranje, bo treba spremeniti tudi obnašanje okuženih, a to vsekakor ne bo enostavno,“ še pravi.
Predlog pa je seveda izjemno drag. Cena bi samo za Južno Afriko znašala približno tri do štiri milijarde na leto, kljub vsemu pa strokovnjaki menijo, da bodo začeli varčevati že s prvim dnevom akcije, saj so stroški hospitalizacije okuženih veliko višji. “Če seštejete vse stroške, so stroški antiretroviralnih zdravil veliko nižji kot stroški zdravljenja okuženih zaradi vseh dodatnih bolezni, zaradi katerih na koncu umrejo,“ pravi Williams. “Kljub temu pa tovrstno zdravljenje ne sme postati alternativa iskanju cepiva, s katerim bi lahko dejansko preprečili širjenje okužbe.“
Po Mayerjevem mnenju naj bi bilo samo v ZDA z virusom HIV nevede okuženih od 20 do 25 odstotkov ljudi. “Če ljudje ne vedo, da so okuženi, je verjetnost, da bodo imeli nezaščitene spolne odnose toliko večja, okužba pa se na ta način lahko le še bolj širi. Že zdaj je v ZDA namreč okuženih milijon ljudi,“ dodaja.
Nekateri ljudje pa so izpostavljeni večjemu tveganju za okužbo z virusom že zaradi načina življenja. Temnopolti mladostnik v Bostonu ima tako skoraj 8 odstotkov možnosti, da se bo okužil, veliko tveganje za okužbo pa obstaja tudi v družbah z relativno visoko stopnjo homoseksualnosti, kjer imajo osebe, ki se ne izpostavljajo tveganju, lahko okužene partnerje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV