Slive so postale popularne šele, ko so raziskovalci odkrili, da vsebujejo ogromno antioksidantov. Vsebovale jih naj bi celo več, kot katero koli drugo sadje. Odkrili pa so še njihove številne zdravilne učinke. Od tega, da izboljšujejo prebavo, do tega, da pomagajo pri odvajanju strupenih snovi iz telesa. Sicer pa so koristne za tiste, ki imate težave z ledvicami, jetri, revmo ali protinom. Njihova pozitivna lastnost je tudi ta, da jih lahko uživate tudi posušene. Vendar pa s suhimi slivami nikar ne pretiravajte, saj vsebujejo tudi precej sladkorja.
Suhe ali sveže?
Suhe slive vsebujejo skoraj še enkrat več pomembnih vitaminov kot surove: vitamina A vsebuje suha sliva skoraj dvakrat več kot surova, vitamina K vsebuje skoraj desetkrat več, betakarotena tri- do petkrat več, luteina šestkrat več, vitamina C pa vsebujeta približno enako.
Suhe slive so izjemno primerne tudi pri urejanju prebave. Pomagajo, če nimate apetita ali če ste zaprti. Pektin v njih namreč mehča blato in pomaga pri iztrebljanju. Če imate tovrstne težave, si zvečer pred spanjem pripravite pet v vodi namočenih suhih sliv in jih zaužijte zjutraj na tešče skupaj z vodo. Lahko pa si pripravite tudi slivovo kašo. Nekaj žlic kaše zaužijete zjutraj na tešče.
S slivami ne pretiravajte!
To velja predvsem za suhe slive, čeprav tudi s svežimi ni dobro pretiravati. jedati. Če imate zdravstvene težave je pametno, da se pred uživanjem posvetujete z zdravnikom.
S pretiranim uživanjem sliv lahko povzročite, da se v črevesju nakopičijo neprebavljene slive. Te začnejo v organizmu vreti in posledica so škodljive maščobne kisline ter vetrovi. Lahko postanete napihnjeni ali imate želodčne krče, možna je celo driska.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV