Vizita.si
Dokler se potite je vse v redu, težava se pojavi, ko se kljub vročini prenahate potiti in postanete bledi. To pomeni, da ste dehidrirani in da vam grozi vročinski udar.

Zdravje

Smrtno nevarno: Ko se nehamo potiti ...

Katja Benčina
24. 08. 2011 09.39
2

Povsem normalno je, da se v vročinskem valu, ki nas je zajel te dni, potimo, saj se telo na ta način ohlaja. A kaj, če se kar naenkrat nehamo potiti in postanemo bledi? Takrat potrebujemo nujno medicinsko pomoč, in to čim prej. Zakaj, preverite spodaj.

Dokler se potite je vse v redu, težava se pojavi, ko se kljub vročini prenahate potiti in postanete bledi. To pomeni, da ste dehidrirani in da vam grozi vročinski udar.
Dokler se potite je vse v redu, težava se pojavi, ko se kljub vročini prenahate potiti in postanete bledi. To pomeni, da ste dehidrirani in da vam grozi vročinski udar.FOTO: iStockphoto
Telo uporablja potenje za ohlajanje, saj na ta način sprošča vročino iz telesa. Če se potimo že dlje časa in nismo telesu omogočili dodatne hidracije, pa se lahko zgodi, da se kar naenkrat prenehamo potiti. Takrat smo namreč izgubili že toliko vode in smo tako dehidrirani, da telo neha odvajati vodo, da lahko ohranja raven krvnega pritiska. Vodo namreč črpa iz krvi, ki se, če ne pijemo dovolj tekočine, začne gostiti, njen volumen se zmanjša, srce pa nima več dovolj 'materiala' za črpanje. Takrat lahko utrpite vročinski udar.
Ker se v teh dneh veliko potimo, je treba telesu dovajati dovolj tekočine, najbolje, da pijete kar navadno vodo.
Ker se v teh dneh veliko potimo, je treba telesu dovajati dovolj tekočine, najbolje, da pijete kar navadno vodo. FOTO: iStockphoto

Še en opozorilni znak, ki kaže na to, da potrebujete nujno medicinsko pomoč, je tudi ta, da postanete bledi. Sistem namreč deluje podobno. Če nam je vroče, se naša koža obarva rdeče, saj se v vanjo sprošča več krvi, da bi se telo ohladilo, ko pa postanemo bledi, pomeni, da telo ohranja kri v sredici telesa, da ohranja raven krvnega pritiska. Takrat smo izjemno blizu vročinskega udara, ki lahko povzroči tudi smrt.

Stopnje dehidarcije

Naše telo je v 70 odstotkih sestavljeno iz vode, žejo pa občutimo že, če izgubimo le en odstotek tekočine. Temu rečemo blaga dehidracija, ki jo spremljajo še odsotnost apetita, suha in pordela koža, utrujenost, glavobol, malo temnega urina, mišična šibkost, vrtoglavica in omotičnost. Resni znaki dehidracije pa se pojavijo, ko se v telesu količina tekočine zmanjša od enega do 10 odstotkov. Takrat občutimo hiter pulz, ekstremno utrujenost, mišične krče, glavobol, slabost, pospeši se nam dihanje, znojenje se preneha, prav tako odvajanje vode. Ti znaki nam kažejo, da moramo nujno v senco in popiti dodatno tekočino, če ne želimo doživeti vročinskega udara.

Na visoke temperature so bolj občutljivi otroci do 4. leta starosti, starejši od 65 let, kronični bolniki z določenimi zdravili, ljudje z duševnimi motnjami, ljudje s prekomerno težo in tisti, ki opravljajo delo na prostem.

Kako preprečiti dehidracijo?

Da ne bi prišlo do dehidracije, je treba v teh vročih dneh spiti od dva do tri litra tekočine na dan, odvisno od stopnje potenja. Najbolje je, da tekočino nadomestimo z navadno vodo, saj telo pri pitju vode absorbira kar 70 odstotkov tekočine, pri pitju sladkih ali gaziranih pijač pa le 6 odstotkov tekočine. Soli tekočini ni treba dodajati, razen v skrajnih primerih, ko gre za delo zunaj, hude fizične napore in veliko potenja. V tem primeru lahko posežete tudi po izotoničnih pijačah, ki nadomeščajo soli in minerale, izgubljene pri prekomernem potenju. Če po pitju tekočine čutite olajšanje, ste težavo rešili, sicer se obrnite na zdravnika.

Ob resnejših zapletih, na primer vročinski kapi ali nezavesti, prizadetega takoj zvlecite v senco in mu na dimlje ali pod pazduho položite hladne obkladke, ga polivajte s hladno vodo in takoj pokličite nujno medicinsko pomoč.
Ob resnejših zapletih, na primer vročinski kapi ali nezavesti, prizadetega takoj zvlecite v senco in mu na dimlje ali pod pazduho položite hladne obkladke, ga polivajte s hladno vodo in takoj pokličite nujno medicinsko pomoč.FOTO: iStockphoto

Kako pomagati hudo dehidrirani osebi?

Ob resnejših zapletih, na primer vročinski kapi ali nezavesti, prizadetega takoj zvlecite v senco in mu na dimlje ali pod pazduho položite hladne obkladke, ga polivajte s hladno vodo ali mu pripravite mrzlo kopel. Poleg tega mora dehidrirani spiti precejšnjo količino navadne vode. Ta naj ne bo prehladna, da ne bo povzročila želodčnih krčev. Nato dehidriranega čim prej odpeljite v bolnišnico.

Da do tega ne pride, se držite naslednjih pravil:

- Tekočino v telo vnašajte ves dan, četudi niste žejni;

- izogibajte se alkoholu in kavi;

- odžejajte se z vodo ali drugimi nesladkanimi in negaziranimi pijačami;

- če ste aktivni, so priporočljive še izotonične pijače, da ne pride do prevelike izgube elektrolitov v telesu;

- preverjate barvo urina. Če je urin temen in zgoščen, je to znak dehidracije, če je svetel in redek, potem pijete dovolj;

- v primeru znakov vročinskih krčev, izčrpanosti ali vročinske kapi pokličite zdravniško pomoč.

Sicer pa je priporočljivo, da v teh vročih dneh uživate predvsem lahko hrano in veliko sadja ter zelenjave, ki bodo prav tako nadomeščali potrebe po tekočini. Telesne aktivnosti prestavite na zgodnjo jutranjo ali pozno večerno uro in se v najbolj vročem delu dneva zadržujte v senci.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani ? To lahko storite s klikom na 

 

 

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587