Vizita.si
Z vsakimi 100 metri nadmorske višine se raven ultravijoličnih žarkov poveča za 2,5 do 3,5 odstotka. Tako je lahko na belih strminah sonce celo bolj nevarno kot na plaži.

Zdravje

Smučarji, pozor! Sonce je nevarno tudi pozimi!

E.T.
21. 12. 2009 11.39
0

Čeprav se v mrzlih zimskih dneh večinoma ukvarjamo s tem, da se bomo dovolj toplo oblekli, pa nikakor ne smemo pozabiti na močno sonce. Tudi pozimi smo namreč izpostavljeni nevarnim ultravijoličnim žarkom, zato moramo kožo primerno zaščititi.

 

Z vsakimi 100 metri nadmorske višine se raven ultravijoličnih žarkov poveča za 2,5 do 3,5 odstotka. Tako je lahko na belih strminah sonce celo bolj nevarno kot na plaži.
Z vsakimi 100 metri nadmorske višine se raven ultravijoličnih žarkov poveča za 2,5 do 3,5 odstotka. Tako je lahko na belih strminah sonce celo bolj nevarno kot na plaži.FOTO: iStockphoto

Pretirano izpostavljanje premočnim sončnim žarkom je najpogostejši vzrok kožnega raka, povzroča pa tudi prehitro staranje kože in številne kožne bolezni. Nevarnosti premočnega sonca se še kako zavedamo poleti, ko se pridno mažemo s kremami z visokimi zaščitnimi faktorji in iščemo varno zavetje nekje v senci. Pozimi pa lahko zaradi mraza hitro pozabimo na nevarnosti UV-žarkov. A tudi v hladnih zimskih dneh na nas preži premočno sonce – še posebej, če pogosto zahajamo na smučišča, kjer z naraščanjem nadmorske višine narašča tudi ultravijolično sevanje. Z vsakimi 100 metri nadmorske višine se raven ultravijoličnih žarkov poveča za 2,5 do 3,5 odstotka. Na moč sevanja pa vpliva tudi odboj sonca od tal in ker refleksija sončnih žarkov od snega v jasnih, sončnih dneh znaša tudi do 80 odstotkov, je lahko na belih strminah sonce celo bolj nevarno kot na plaži. Zato moramo svojo kožo primerno zaščititi tudi pozimi:

Preden se odpravimo na sneg, moramo kožo primerno zaščititi.
Preden se odpravimo na sneg, moramo kožo primerno zaščititi. FOTO: iStockphoto

– namažite se s kremo za sončenje, ki ima visok zaščitni faktor (15 ali več);

– ker veter in mraz izsušujeta kožo, uporabljajte čim bolj vlažilne kreme;

– kremo nanesite na izpostavljene dele telesa pol ure pred odhodom na sneg in si jo znova nanašajte vsaki dve uri;

– ne pozabite zaščititi tudi ustnic, ki so najobčutljivejši del telesa – namažite jih z zaščitnim vazelinom, ki ima zaščitni faktor 15 ali več;

– za smučanje ali sankanje izberite očala, ki pokrivajo kar se da velik del obraza in ki očem zagotavljajo 100-odtotno zaščito pred ultravijoličnimi žarki;

– v zelo jasnih dneh, ko je sonce izredno močno, se ne zadržujte dolgo na snegu, predvsem pa se zavedajte, da je sonce nevarno tudi na bolj oblačne dni, kajti UV-žarki pridejo tudi skozi oblake.

Če bomo upoštevali te nasvete in primerno zaščitili svojo koži ter tako preventivno poskrbeli za svoje zdravje, pa ni nobenega razloga, da ne bi brez skrbi uživali v radostih, ki nam jih ponujajo zimski meseci.

Sonce nas lahko nevarno opeče ne le poleti, ko poležavamo ob morju ali bazenu, temveč tudi pozimi, ko sicer debelo oblečeni drvimo po belih strminah.
Sonce nas lahko nevarno opeče ne le poleti, ko poležavamo ob morju ali bazenu, temveč tudi pozimi, ko sicer debelo oblečeni drvimo po belih strminah.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587