Vizita.si
Sončenje

Zdravje

Sončne kreme bolj rakotvorne kot UV žarki?!

K.B.
23. 07. 2014 08.07
6

Vse več ljudi je prepričano, da so sončne kreme zaradi nekaterih kemikalij, ki jih vsebujejo, celo bolj rakotvorne kot sončni žarki sami po sebi. Tako se mnogi odločajo za izdelavo doma narejene kreme za sončenje. A dermatologi so jasni. Doma narejene sončne kreme so nevarne.

Strokovnjaki opozarjajo pred nevarnostjo doma narejene sončne kreme, ki je postala vse bolj priljubljena oblika zaščite kože pri posameznikih, ki so prepričani, da so sončne kreme večjih proizvajalcev rakotvorne.
Strokovnjaki opozarjajo pred nevarnostjo doma narejene sončne kreme, ki je postala vse bolj priljubljena oblika zaščite kože pri posameznikih, ki so prepričani, da so sončne kreme večjih proizvajalcev rakotvorne.FOTO: iStockphoto
Na spletu lahko najdete mnogo nasvetov, kako izdelati domačo sončno kremo, ki je naravna in ne vsebuje 'nevarnih' kemikalij. Blogerji, ki svetujejo, kako jo izdelati, so namreč prepričani, da so kemikalije, ki jih vsebujejo kreme za sončenje bolj škodljive in rakotvorne kot sončne kreme priznanih proizvajalcev. Ob tem pa so skočili dermatologi, ki želijo ta mit takoj zatreti. Zdravniki opozarjajo, da so doma narejene sončne kreme lahko zelo nevarne, saj nikakor ne moremo zagotoviti zadostne zaščite. Še več, nekatere izmed njih celo spodbujajo nastanek opeklin.
Newyorška dermatolofinja dr. Whitney Bowe je za Mail Online povedala, da lahko z eksperimentiranjem z doma narejeno sončno kremo resnično povečate tveganje za kožnega raka.
Newyorška dermatolofinja dr. Whitney Bowe je za Mail Online povedala, da lahko z eksperimentiranjem z doma narejeno sončno kremo resnično povečate tveganje za kožnega raka. FOTO: iStockphoto

Newyorška dermatolofinja dr. Whitney Bowe je za Mail Online povedala, da lahko z eksperimentiranjem z doma narejeno sončno kremo resnično povečate tveganje za kožnega raka. ''Podjetja, ki proizvajajo sončne kreme, vlagajo na milijone dolarjev za izdelavo in testiranje sončnih krem, da bi zagotovili njihovo stabilnost in učinkovitost. Testi so opravljeni v laboratorijih in na ljudeh, da bi zagotovili širok spekter zaščite in da bi snovi v njej ostale stabilne in aktivne tudi, ko so zmešane med seboj in izpostavljene vročini in soncu,'' je pojasnila strokovnjakinja, ki je zaskrbljena nad zadnjim trendom.

Že hiter vpogled v spletni iskalnik Google navrže mnogo receptov za izdelavo domače sončne kreme. Običajno so narejene iz kokosovega, mandljevega olja, olja korenčkovih semen in šipka. Prav te snovi pa lahko celo spodbudijo nastanek opeklin. Newyorški dermatolog dr. Joshua Zeichner je za revijo Allure povedal, da lahko ta olja v resnici abosrbirajo svetlobo, zaradi česar UV žarki še hitreje vstopajo v kožo.Podoben učinek ima tudi otroški losijon, zato ni primeren za zaščito pred soncem. Četudi bi uporabili prave sestavine, kot je na primer cinkov oksid, kozmetični kemiki opozarjajo, da je mešanje pravih sestavin ključnega pomena in zahtevna naloga. Če jih zmešate narobe je krema neučinkovita.

Od 15 različnih kemikalij, ki jih navadno vsebujejo sončne kreme, je devet takšnih, ki motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem in tako vplivajo na normalno delovanje hormonov, pravi dr. Arthur Perry.
Od 15 različnih kemikalij, ki jih navadno vsebujejo sončne kreme, je devet takšnih, ki motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem in tako vplivajo na normalno delovanje hormonov, pravi dr. Arthur Perry.FOTO: iStockphoto

So sončne kreme rakotvorne?

Kljub vsem opozorilom, mnogi ljudje še vedno poskušajo poiskati svojo pot. Kot pravijo, mnoge znamke, ki jih lahko kupite v drogerijah, vsebujejo agresivne kemikalije, ki lahko spremenijo hormonsko ravnovesje v telesu. Njihovi argumenti pa morda le niso povsem iz trte izviti.

Ameriški platični kirurg in profesor na kolumbijski univerzi dr. Arthur Perry je na spletni strani Dr. Oz pojasnil, da se kemikalije, ki so v sončni kremi, vpijejo v kožo in lahko pridejo v krvo-žilni sistem. Od 15 različnih kemikalij, ki jih navadno vsebujejo sončne kreme, je devet takšnih, ki motijo delovanje žlez z notranjim izločanjem in tako vplivajo na normalno delovanje hormonov. Perry pojasnjuje, da sončne kreme najpogosteje motijo delovanje hormonov, kot so estrogen, progesteron, testosteron in ščitnišnih hormonov. To lahko vodi do zgodnje pubertete ali prezgodnjega razvoja prsi pri dekletih, do majhnih in nespuščenih testisev pri fantih, nižjega število spermijev, neplodnosti, raka na dojkah in jajčnikih pri ženskah in raka prostate pri moških, dodaja.

Po poročanju ameriške okoljske organizacije Environmental Working Group so sestavine, ki najbolj motijo delovanje hormonov naslednje: oksibenzon, octinoksat, homosalat, octisalat in octocrilen. Hiter pregled najpogostejših sončnih krem pokaže, da te večinoma vsebujejo vsaj eno ali dve od omenjeni sestavin.

Blogerji in zdravniki se v glavnem strinjajo, da so najboljša izbira mineralne sončne kreme – to so kreme, ki zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki omogočajo s pomočjo cinkovega oksida in titanovega oksida.
Blogerji in zdravniki se v glavnem strinjajo, da so najboljša izbira mineralne sončne kreme – to so kreme, ki zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki omogočajo s pomočjo cinkovega oksida in titanovega oksida.FOTO: iStockphoto

Obstaja torej zdravi kompromis? Obstajajo kreme brez škodljivih snovi?

Newyorška dermatologinja dr. Sherry Shieh pojasnjuje, da je danes na voljo dovolj izdelkov, da lahko izberemo bolj varne: ''Sončne kreme brez škodljivih kemikalij so danes odlične. So neodišavljene in nestrupene. Tako ni nobene potrebe po tem, da bi morali izdelovati svojo kremo.''

Blogerji in zdravniki se v glavnem strinjajo, da so najboljša izbira mineralne sončne kreme – to so kreme, ki zaščito pred nevarnimi sončnimi žarki omogočajo s pomočjo cinkovega oksida in titanovega oksida. Če se že odločite za izdelavo domače sončne kreme, pa imejte v mislih, da je zaščitni faktor nizek, zato jo je treba nanašati pogosteje in vsakič po tem, ko se zmočite. Še bolje pa je, da se zadržujete v senci in se prekomerno ne izpostavljate sončnim žarkom.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859