Vizita.si
V repelentih so snovi, ki niso popolnoma neškodljive. Med njimi sta kemikaliji DEET in ikaridin, ki dražita sluznico, kožo in oči.

Zdravje

Kdaj so repelenti nevarni?

Katja Benčina
12. 06. 2012 08.50
2

Pri repelentih velja, da jih ni dobro nanašati prepogosto, da jih ne smemo uporabljati v bližini oči in ust in da niso primerni za otroke. Ste se kdaj vprašali, zakaj toliko varnostnih ukrepov?

V repelentih so snovi, ki niso popolnoma neškodljive. Med njimi sta kemikaliji DEET in ikaridin, ki dražita sluznico, kožo in oči.
V repelentih so snovi, ki niso popolnoma neškodljive. Med njimi sta kemikaliji DEET in ikaridin, ki dražita sluznico, kožo in oči.FOTO: iStockphoto
Pogosto je najlažji in najučinkovitejši način, da se zaščitimo pred nadležnimi komarji, prav ta, da izberemo sredstva za odganjanje komarjev. Ta v trgovinah ali lekarnah dobimo v obliki kreme, razpršila, gela in stika. A strokovnjaki opozarjajo, da so lahko nekatere kemikalije v repelentih škodljive in jih je zato treba uporabljati previdno.

Na spletni strani Zveze potrošnikov Slovenije so zapisali, da je najbolj škodljiva kemikalija dietiltoluamid DEET, ki na kožo, oči in sluznico deluje dražeče, njeni učinki pa se povečujejo ob večji koncentraciji in izpostavljenosti soncu in toploti. Podobno deluje tudi ikaridin, ki ga najdemo v repelentih na sintetični osnovi, a je v primerjavi z DEET nekoliko manj agresiven. Zato je dobro preveriti, kakšna je koncentracija teh snovi v sredstvu za odganjanje komarjev.

Zdravniki svetujejo, da močnejše repelente, ki vsebujejo od 30 do 33 odstotkov učinkovine, uporabljajo predvsem tisti, ki so namenjeni v tropske in subtopske dežele, kjer živijo bolj odporni komarji in prenašajo nevarne bolezni, kot so malarija, rumena mrzlica, vročica denga in druge virusne bolezni. Drugi pa naj izbirajo med repelenti z nižjo koncentracijo teh snovi. Za zaščito otrok izbirajte linije, ki so namenjene njim, in se o uporabi posvetujte še s farmacevtom.

Najbolj učinkovita zaščita pred komarji so mreže.
Najbolj učinkovita zaščita pred komarji so mreže. FOTO: iStockphoto

Poleg tega upoštevajte opozorila pri uporabi repelentov, ki so naslednja:

- pri uporabi se ravnajte po priloženih navodilih;
- nanašate jih lahko tudi na oblačila, a je dobro, da veste, da lahko nekateri puščajo sledi;
- ne nanašajte jih na rane, vneto ali poškodovano kožo;
- ne nanašajte jih okrog oči, ust in ušes;
- ne pršite direktno v obraz;
- otroka naj namaže odrasla oseba;
- ko niste več izpostavljeni komarjem, se stuširajte in repelent odstranite z milom;
- če se pojavi reakcija, takoj obiščite zdravnika.

Kaj pa repelenti naravnega izvora?

Naravne sestavine pogosto dajejo občutek, da so izdelki iz njih zato bolj varni, a ni vedno tako. Kot opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije, so včasih naravni repelenti celo agresivnejši. Uporaba limonine trave lahko tako poveča tveganje za hude trajne poškodbe oči, olje krvomočnice pa lahko izzove alergično reakcijo.

Kako se še zavarovati pred komarji?

V mraku ugašajte luč, da z njo ne bi v dom privabili komarjev, ali pa na okna namestite mreže, ki jim bodo preprečile vstop. Če je možno, si svoj urnik prilagodite tako, da se izognete času, ko so najbolj aktivni, navadno je to ob mraku in zori. Izbirajte oblačila, ki prekrivajo večji del vašega telesa. Ta naj bodo bolj ohlapna, da bo koža insektom manj dostopna, poleg tega naj bodo v svetlih barvah, saj temna barva privlači komarje. Poleg tega se izogibajte sladkim parfumom in dezodorantom, ki jih komarji najprej zaznajo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650