A da so te tako škodljive, da bi moralo na njih biti opozorilo, da škodijo zdravju, so sedaj opozorili strokovnjaki, ki so opravili zadnje raziskave. Biolog dr. Hans-Peter Kubis je skupaj s svojo skupino raziskovalcev prišel do šokantnih odkritij. Ugotovil je, da že manjša uporaba sladkih gaziranih pijač ali "naravne" limonade v pločevinki – dve na teden – upočasni presnovo človeka do te mere, da se kilogrami začnejo vidno nalagati in se povečajo možnosti za srčno-žilne bolezni, visok krvni tlak in bolezni jeter.
Smo lahko odvisni od sladkorja?
Prepričan je, da sladkor v tekočini bolj škodi telesu kot sladkor v hrani in lahko povzroči celo fizično odvisnost: ''Telo veliko lažje absorbira utekočinjen sladkor, zaradi česar pride do hitrega povečanja sladkorja v krvi in sproščanja občutkov ugodja. Hkrati možgani zmanjšujejo željo po drugih hranilih, kot so vitamini in minerali. Sistem funkcionira precej podobno kot odvisnost od drog, zato nam pitje sladkih pijač lahko hitro preide v navado. V laboratorijskih eksperimentih so podgane, ki so bile odvisne od kokaina in sladkorja, celo raje izbrale sladkor kot kokain.'' A kot dodaja, vsi ne razvijejo odvisnosti od sladkorja, saj je to predvsem odvisno od tega, kako močne odtegnitvene simptome ima posameznik, ko zmanjša količino zaužitega sladkorja.
Odvisnost lažje razvijejo otroci
Odvisnost precej lažje razvijejo otroci, zato je izjemno pomembno, da uživajo čim manj tovrstnih pijač. ''Pri otrocih je več dokazov o odvisnosti. Ta se kaže kot razdražljivost, nervoza in stiska, ko prenehajo uživati sladke pijače.'' Otroški možgani se namreč še razvijajo in so bolj nagnjeni k razvoju neizmerne želje po sladkorju. Kot so zapisali v Evropskem žurnalu nutricionistov pitje sladkih pijač v otroštvu ustvarja odvisnike od hrane – še posebej tiste nezdrave – in odvisnike od sladkih pijač.
Ne samo gazirane pijače, tudi nekateri sadni sokovi vsebujejo izjemno veliko sladkorja, zato so prav tako problematični. ''Nekatere sadne pijače imajo celo več sladkorja kot najbolj sladke gazirane pijače,'' še pojasni dr. Hans-Peter Kubis.
Sicer je raziskava dr. Kubisa le ena v nizu študij, ki dokazujejo, da sladke pijače škodijo zdravju. Študija, objavljena marca, je moške, ki vsak dan zaužijejo eno pločevinko sladke pijače, opozorila, da imajo za 20 odstotkov večje možnosti za razvoj srčno-žilnih bolezni za razliko od tistih, ki ne uživajo teh pijač. Raziskava, objavljena v Žurnalu ameriškega združenja za bolezni srca in ožilja "Circulation", je spremljala 42.000 moških kar 22 let in pokazala, da so ljubitelji sladkih pijač bolj izpostavljeni boleznim ožilja in imajo nižje ravni dobrega holesterola v krvi. V Žurnalu epidemologije raka, biomarkerjev in preventive so zapisali, da lahko le dve gazirani pijači na teden podvojita možnosti za raka trebušne slinavke. In še bi lahko naštevali.
Zato je pomembno, da "za žejo" pijete vodo in nesladkane čaje, namesto kalorične malice med glavnimi obroki pa si lahko privoščite sveže iztisnjen sok. Ostalim nezdravim sladkanim napitkom pa se izogibajte ali jih uživajte res le ob redkih priložnostih.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV